Zumi.pl fotografuje polskie miasta z lotu ptaka

Niedawno w aktualnościach informowaliśmy Państwa o samolotach z logo zumi.pl, które wykonują fotografie z lotu ptaka Polskę. Pierwsze lotnicze zdjęcia polskich miast można już znaleźć w serwisie. Wykonane specjalistycznym sprzętem fotografie zintegrowane są z mapą w lokalizatorze Zumi.pl i dają bardzo szczegółowy obraz poszukiwanej okolicy. Dzięki uprzejmości onet.pl przedstawiamy fotoreportaż z jednego z takich lotów... (fot.onet.pl)
Przygotowaniem i obróbką fotografii zajmuje się firma MGGP Aero. Posiada ona w swoim wyposażeniu samoloty z wieloobiektywowymi aparatami, przystosowanymi specjalnie do fotografii lotniczej. Do przygotowania dokładnych zdjęć, które można podziwiać w powiększeniach w serwisie Zumi.pl używane są samoloty Cessna 402 i Piper Navajo. Każdy z nich posiada na pokładzie potężną kamerę cyfrową DMC – Digital Mapping Camera System z elementami optycznymi wykonanymi w fabryce Carl Zeiss, która umieszczona jest na żyroskopowo stabilizowanym statywie, niwelującym drgania występujące podczas lotu.


Matryca tego aparatu posiada ponad 106 megapikseli - foto onet.pl

Matryca tego aparatu posiada ponad 106 megapikseli, pozwala to na bardzo dokładne zobrazowanie fotografowanego obszaru (piksel terenowy ma około 5 cm). Niezwykłą dokładność każdego zdjęcia widać przy porównaniu obrazu satelitarnego z ujęciem wykonanym z samolotu.


W czasie lotu na pokładzie Piper Navaho - foto onet.pl

Do przygotowania fotografii oprócz odpowiedniego sprzętu muszą występować odpowiednie warunki pogodowe. Niebo powinno być bezchmurne, a słońce musi osiągnąć wysokość około 30 stopni ponad horyzontem. W takich warunkach sprzęt rejestrujący wykonuje zdjęcia z wysokości 1 kilometra.

Cyfrowy zapis fotografii skraca do minimum proces przygotowywania materiałów do umieszczenia w lokalizatorze. Dzięki kamerom cyfrowym wykluczono z procesu czas jaki klisza musiałaby spędzić w ciemni oraz czas przenoszenia obrazu analogowego do postaci cyfrowej.

{youtube}e-7d-p80Zwk{/youtube}
Film na temat nowej usługi w Zumi.pl - onet.tv

Przeniesione z pamięci kamer obrazy są nakładane na siatkę mapy dzięki informacjom o długości i szerokości geograficznej wykonywanego zdjęcia. Efekt następnego etapu widoczny jest już w Zumi i mogą go podziwiać wszyscy internauci – największe aglomeracje Polski są już sfotografowane i widoczne w lokalizatorze.


Takie samoloty przemierzaja juz polskie niebo - foto onet.pl

Miasta dotchczas sfotografowane i umieszczone w lokalizatorze Zumi.pl to: Kraków, Szczecin, Zielona Góra, Opole, Bytom, Bydgoszcz, Tarnów, Rzeszów, Łańcut, Lublin, Bielsko-Biała, Rybnik, Wałbrzych, Toruń, Trójmiasto i Jelenia Góra.

Adam Kwiatkowski - onet.pl