1BLTr przygotowania do SDM JG 11Trwa odliczanie dni do rozpoczęcia XXXI Światowych Dni Młodzieży. W organizację przedsięwzięcia zaangażowani są również żołnierze 1. Bazy Lotnictwa Transportowego.

 

 

 

 

Załogi śmigłowców będą zabezpieczały transport lotniczy delegacji papieskiej oraz przedstawicieli naczelnych organów władzy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

1BLTr przygotowania do SDM JG 05


Przed nami jedno z trzech najważniejszych przedsięwzięć Sił Zbrojnych RP w tym roku.Po czerwcowym ćwiczeniu  wojskowym Anakonda-16 i niedawnym warszawskim Szczycie NATO, przyszła kolej na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

 

1BLTr przygotowania do SDM JG 04

 


W organizację największego zgromadzenia pielgrzymów zostali zaangażowani przedstawiciele  służb mundurowych z całej Polski. Żołnierzom 1. Bazy Lotnictwa Transportowego postawiono wyjątkowo odpowiedzialne zadanie -  transport lotniczy papieża Franciszka I i najwyższych urzędników państwowych. Dowódcą komponentu wydzielonego do realizacji zadań lotniczych podczas ŚDM został płk pil. Stanisław Kondrat - Dowódca 1. Bazy Lotnictwa Transportowego. Pułkownik Kondrat jest jednym z najbardziej doświadczonych pilotów w warszawskiej bazie, spędził za sterami  śmigłowców ponad 3200 godzin. Ponadto, wykonywał loty z przedstawicielami delegacji papieskiej podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II w 1999 roku.

 

1BLTr przygotowania do SDM JG 12

 

Piloci wyznaczeni do realizacji zadań podczas ŚDM mają za sobą tysiące godzin spędzonych za sterami i wielokrotnie latali w trudnych warunkach atmosferycznych.

 

1BLTr przygotowania do SDM JG 10

 

 

Podczas wizyty w Polsce, Ojciec Święty będzie podróżował śmigłowcem W-3 „Sokół” wyprodukowanym przez Polskie Zakłady Lotnicze w  Świdniku.  "Sokół" w wersji VIP może latać we wszystkich warunkach atmosferycznych. A co szczególnie istotne, w ponad dwudziestoletniej historii eksploatacji śmigłowca,  dał się poznać jako wyjątkowo bezpieczny statek powietrzny.

 

1BLTr przygotowania do SDM JG 13

 


W celu utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa w trakcie realizacji lotów o statusie HEAD, w ciągu ostatnich kilku dni załogi śmigłowców wykonały loty do miejsc, które odwiedzą podczas ŚDM - Jasnej Góry, Oświęcimia i Brzegów. Rekonesans lotniczy służył analizie najbardziej optymalnej możliwości lądowania śmigłowców.     

 

1BLTr przygotowania do SDM JG 09

 


Piloci odświeżyli nawyki w zakresie lotów w ugrupowaniu pary i klucza z elementami lądowania w terenie doraźnie wybranym z powietrza oraz przećwiczyli w praktyce procedury związane  z sytuacjami szczególnymi, które mogą wystąpić podczas zabezpieczenia wizyty papieskiej.

 

 

1BLTr przygotowania do SDM JG 01

 


Realizację zadania nadzorował, z ramienia Dowódcy Generalnego RSZ,  gen. bryg. pil. Mirosław Jemielniak - szef zarządu - zastępca Inspektora Sił Powietrznych.

 

 

Tekst: por. Anna Żuchowska (1BLTr)
Foto: chor. Jacek Grześkowiak (1BLTr)