samolot transportowyPewnie trudno nam sobie wyobrazić niebo nad nami bez obecności samolotów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przedstawiamy I część artykułu autorstwa Konrada Rydołowskiego. W czwartek ukaże się II część.

 

Samoloty nie tylko nas bronią. Ale zapewniają nam przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Transportują  na pokładzie ludzi i ładunki. Czy transport lotniczy jest korzystny? Zależy w jakich kategoriach będziemy ten oceniali. Jak wszystko, ma swoje plusy i minusy. Zaletą na pewno jest to, że pozwala na przemieszczenie ludzi i ładunków na bardzo duże odległości w bardzo krótkim czasie. Tego nie da się powiedzieć o transporcie lądowym typu samochody, czy pociągi. Podobnie gdy korzystamy z transportu wodnego, realizowanego przy udziale barek i statków.


Słusznie ktoś zauważy, że latanie jest uzależnione od pogody. Jednakże nie można zapominać, że współczesne lotnictwo dysponuje zaawansowaną techniką, która w  znacznym stopniu pozwala pokonać te trudności.


Transport lotniczy pozwala regularne dostawy. Jak wspomniałem, na pokładach samolotów  znajdują się ludzie i ładunki. Człowiek jest również ładunkiem, tylko specyficznym. Gdy chodzi o bardzo szybkie przemieszczenie ładunku takie jak na przykład: lekarstwa, poczta, towary, które się szybko psują, ten rodzaj transportu „bije pozostałe na głowę”. Niestety są minusy, takie jak:

 

  • niewielka powierzchnia ładunkowa samolotu,
  • niekorzystne usytuowanie odbiorców


Powierzchnia ładunkowa ogranicza ilość załadowanego towaru. Ponadto niektórzy odbiorcy mają swoją siedzibę z dala od lotniska. Nie można „przerzucić” ładunku z lotniska na lotnisko. Żeby je dostarczyć trzeba posiłkować się innym rodzajem transportu.
Wspomniałem, że ładunkiem na pokładzie jest poczta. Oprócz tej znajdują się bardzo często przesyłki, których przewozem zajmują się firmy kurierskie. Niektóre z nich mają w swoim użytkowaniu własne samochody i samoloty. Tym samym, czas dostarczania przesyłki od nadawcy do adresata, jest bardzo krótki. Nie byłoby to możliwe, gdyby korzystały tylko z  aut, kolei albo statków.


Ładunki w transporcie lotniczym mogą być przewożone:

  • samolotami towarowymi,
  • samolotami pasażerskimi,
  • samolotami pasażersko - towarowymi ( kombi )

Zadanie samolotów towarowe, od momentu projektu, jest sprecyzowane. To nic innego tylko przewóz ładunków. Pokład takich maszyn jest odpowiednio skonstruowany, tak by mógł być po nim przemieszczany i składowany ładunek. Ładunek jest załadowywany do kontenerów lotniczych albo transportowany na paletach, specjalnie zabezpieczonych przed upadkiem (np.: przy użyciu siatki lub folii).

 

Antonov Wroclaw2008

 


Samoloty pasażerskie  (jak mówi sama nazwa) mają służyć do przewozów pasażerów. Ładunek jest dodatkiem. Przewożona na ich pokładzie przesyłka waży od kilku, do kilkuset kilogramów. Ładunki umieszcza się pod pokładem pasażerskim.


Samoloty kombi zabierają na swój pokład pasażerów i ładunki. Ładunki są umieszczane na dolnym pokładzie usytuowanym niżej od pokładu pasażerskiego. Umieszcza się je również w części tylnej samolotu. Samolot pasażersko – transportowy w swoim wnętrzu może zabrać od kilkunastu do kilkudziesięciu ton ładunku. Mała ładowność samolotu nie jest więc dużą niedogodnością. Została rozwiązana, sposoby przedstawiłem wyżej. Utrudnieniem z którym sobie poradzono była sama konstrukcja samolotu. Ta nie pozwalała aby ładunek był za długi, szeroki i wysoki. Rozwiązaniem które zmniejszyło ten kłopot stały się samoloty mające otwierane rampy załadowcze w dziobie i na ogonie swojego kadłuba, które otwiera się przez ich uchylenie.


Transport lotniczy odbywa się w ruchu regularnym i czarterowym. Przewozy regularne to ładunki drobnicowe. Trafiają od więcej niż jednego nadawcy do wielu odbiorców. Gdy chodzi o czartery nadawca i odbiorca jest tylko jeden. Co nie oznacza że nadawcą może stać się spedytor. Ten po zgromadzeniu większej ilości ładunków od kilku czy kilkunastu zleceniodawców wysyła ją do swojego odpowiednika to jest odbiorcy (krajowego albo zagranicznego).
Przewoźnicy, w celu zwiększenia konkurencyjności zawierają między sobą sojusze (przykładem jest Stat Alliance lub Sky Team).


Porozumienia między rządami państw regulują przewozy lotnicze. Zawarte są w nich odpowiednie wytyczne, które precyzują między innymi liczbę lotów, które mają być wykonywane przez wcześniej wskazanych przewoźników, czy rodzaj samolotów.