MPL Jarosz3W dniach 25-26 czerwca 2016 roku w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbył się XII Małopolski Piknik Lotniczy. Podczas dwudniowej imprezy na byłym lotnisku wojskowym Rakowice-Czyżyny można było zobaczyć kilkadziesiąt statków powietrznych, a wśród nich samoloty historyczne, jak i współczesne, cywilne i wojskowe.

 

 tekst: Jolanta Janczyk

 foto: Marcin Jarosz

 

 

Niekwestionowaną „gwiazdą” tegorocznego pikniku był legendarny amerykański myśliwiec okresu drugiej wojny światowej North American P-51 Mustang „Louisiana Kid”. Samolot prezentowany podczas pikniku (nr seryjny 44-73254) został wyprodukowany w 1944 roku w Kalifornii i wiosną następnego roku trafił do Anglii. Zanim jednak został zmontowany skończyły się działania wojenne, więc myśliwiec wrócił do Stanów Zjednoczonych. W latach 50. I 60. Ubiegłego stulecia samolot służył w Kanadyjskich Siłach Powietrznych, a po skończonej służbie trafił w ręce prywatne. Obecnie lata nim jego właściciel Wilhelm Heinz, kpt. linii Airberlin, a jego „domem” jest lotnisko Albstadt-Degerfeld pod Stuttgartem.

MPL Jarosz1

 

 

Podczas pikniku publiczność mogła podziwiać akrobacje w wykonaniu najlepszych polskich akrobatów: Artura Kielaka, aktualnie plasującego się w ścisłej światowej czołówce unlimited, który zaprezentował oryginalną wiązankę freestylową; wielokrotnego Mistrza Polski w akrobacji samolotowej Roberta Kowalika, który zachwycał niezwykłą precyzją wykonywanych figur. W pokazie indywidualnym wystąpił również wielokrotny Mistrz Świata w akrobacji szybowcowej unlimited i jeden z najbardziej utytułowanych polskich sportowców lotniczych Jerzy Makula.

 

MPL Jarosz9

 

 

MPL Jarosz12

 

 

Dużej dawki adrenaliny, jak zwykle, dostarczył publiczności znakomity pokaz solo wielokrotnego mistrza świata w akrobacji samolotowej unlimited Jurgisa Kairysa. Nie zabrakło słynnej „kobry” w wykonaniu Litwina oraz efektownych korkociągów, pętli i beczek. Nie zawiódł także dobrze znany polskiej publiczności Uwe Zimmermann, a także zespół Retro Sky Team.

 

MPL Jarosz6

 


Oprócz współczesnych samolotów w powietrzu zaprezentowały się także samoloty historyczne, m.in. ultralekki samolot sportowy Let-Mont Tulak, szkolno-treningowy TS-8 Bies należący do Fundacji Zabytki Polskiego Nieba; dwupłatowy, dwumiejscowy samolot szkolno-treningowy Boeing Sterman, który używany był przez siły powietrzne Stanów Zjednoczonych i marynarkę wojenną w latach 30. i 40. XX wieku, aż do zakończenia II wojny światowej oraz replika RWD-5 – samolotu, na którym w 1933 roku Stanisław Skarżyński pokonał Ocean Atlantycki.

 

MPL Jarosz7


W pokazie dynamicznym zobaczyliśmy również dwa eksponaty należące do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, nadal pozostające w stanie lotnym: samolot szkolno-treningowy Jak-18 oraz An-2 zwany „Wiedeńczykiem” pilotowany przez Zbigniewa Chłopeckiego i Jerzego Antonkiewicza. Na tej samej maszynie w kwietniu 1982 roku załoga polskich lotników podjęła udaną próbę ucieczki do Europy zachodniej. Właśnie z An-2 wykonywali skoki spadochronowe skoczkowie z sekcji WKS „Wawel” Kraków.


Wiele emocji wśród publiczności wzbudził niedzielny pokaz wielozadaniowego amerykańskiego śmigłowca transportowego i wsparcia piechoty, Black Hawk, który specjalnie przyleciał z Mielca.

 

 

MPL Jarosz5

 


Podczas imprezy w powietrzu zobaczyliśmy doskonały pokaz zespołu akrobacyjnego Polskich Sił Powietrznych „Orlik” oraz przelot samolotu CASA C-295 z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie. Były także śmigłowce: m.in. Mi-8RL 3. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Kraków-Balice.

 

MPL Jarosz2

 

Biorąc pod uwagę całokształt (bogactwo prezentowanych samolotów na statyce, jak w pokazach dynamicznych, dobrą organizację, parkingi, zaplecze socjalne, medyczne, pracę służb porządkowych) tegoroczny XII Małopolski Piknik Lotniczy należy uznać za udany.