EBACE-2016-OSG-RoomWczoraj, 24 maja b.r. w Genewie rozpoczęły się największe w Europie targi lotnictwa biznesowego EBACE 2016 (European Business Aviation Conference and Exhibition). Corocznie impreza ta skupia liderów biznesu, producentów oraz ludzi zaangażowanych we wszystkie aspekty lotnictwa biznesowego.

 

 

 

EBACE jest organizowane przez European Business Aviation Association (EBAA), wiodące stowarzyszenie przemysłu lotniczego w Europie oraz National Business Aviation Association (NBAA), wiodący głos dla przemysłu lotniczego w Stanach Zjednoczonych. Wystawa ma kształt trzydniowej imprezy i odbywa się po raz szesnasty w Genewie. Mimo, że EBACE jest najważniejszym w Europie wydarzeniem poświęconym wyłącznie lotnictwu biznesowemu, wśród uczestników znajdziemy przedstawicieli tej branży z Afryki, Azji, Bliskiego Wschodu i Ameryki Północnej. Impreza odbywa się w Palexpo, nowoczesnym centrum kongresowym, znajdującym się tuż przy międzynarodowym lotnisku Genewa-Cointrin (IATA: GVA, ICAO: LSGG).

 

EBACE-2016-OSG-Ribbon-Cutting

foto: materiały organizatora

 

Na tegorocznym EBACE, na ponad 40.000 metrach kwadratowych powierzchni wystawowej, prezentuje się 500 firm związanych z lotnictwem biznesowym z całego świata, a na płycie genewskiego lotniska można zobaczyć sześćdziesiąt samolotów największych producentów tejże branży.

 

Małe samoloty mają istotne znaczenie dla wielu organizacji niosących pomoc humanitarną. – Nie byłem świadomy istnienia lotnictwa biznesowego (jako gałęzi przemysłu), ale bardzo dużo podróżowałem takimi samolotami. – powiedział Bernard Kouchner, współzałożyciel Lekarzy Bez Granic i były francuski minister spraw zagranicznych, na sesji otwierającej tegoroczne targi. Podczas swojej prelekcji odniósł się także do wielu misji humanitarnych, podczas których korzystano z transportu lotniczego z wykorzystaniem najróżniejszych samolotów, od małego ultralekkiego samolotu Malmö MFI-9 do C130 Herculesa. Bernard Kouchner podkreślił, że docieranie do ludzi potrzebujących pomocy nie byłoby możliwe bez małych samolotów.

 

H160 VIP exterior  LightShadows

foto: materiały organizatora

 

Wczorajszy dzień zdecydowanie należał do europejskiego koncernu Airbus, który zaprezentował makietę nowej wersję śmigłowca H160 VIP. Premiera tej maszyny miała miejsce na Heli-Expo w 2015 roku. – Śmigłowiec ten cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony operatorów w tym segmencie strategicznym ze względu na jej niezrównane walory, połączenie innowacji, wzornictwa i wydajności. - podkreślał Bernard Fujarski, wiceprezes i szef Programu H160 w Airbusie Helicopters.

 

Wkrótce nasze zdjęcia z EBACE 2016!

 

***

relacja przygotowana przez:

Jolanta Janczyk