m 346 1Legenda polskiego lotnictwa – T-11 Iskra już wkrótce zostanie zastąpiona przez najnowsze samoloty szkolno-bojowe.

 

 

 

 

 

T-11 Iskra, na której od 1962 roku wyszkolono rzesze polskich pilotów niedługo stanie się uczestnikiem wyłącznie pokazów akrobacji lotniczych.
Na ich miejsce zostaną zakupione samoloty samoloty M-346 "Master". W marcu b. r. we Włoszech odbyły się pierwsze loty szkoleniowe,  za sterami zasiadł m.in. ppłk pil. Konrad Madej

 

Madej

(Krzysztof Madej po lewej stronie)

 

M-346 Master jest produkowany przez konsorcjum Alenia Aermacchi. Jest to samolot szkolno-treningowym, na którym umiejętności szkolą przyszli piloci myśliwców. Jest to nowoczesna maszyna pozwalająca na symulację lotu niczym na prawdziwym myśliwcu, a dodatkowo posiada duży margines błędów, który lotnicy mogą popełnić podczas szkoleń. Dodatkowo jego system nawigacyjny jest podobny do F-16, który jest najważniejszym myśliwcem polskiego lotnictwa.

 

m 346

 

M-346 jest dwumiejscowy, napędzany dwoma turboodrzutowymi silnikami Honeywell F124-GA-200 o ciągu 2 x 2850 kg. Pozwala to na rozwinięcie maksymalnej prędkości 1059 km/h. To co wyróżnia samolot Master jest tylni fotel na którym szkolić się może operator uzbrojenia.

Gen. dyw. Pilot Leszek Cwojdziński, który w czerwcu zeszłego doku miał okazję latać na Masterze potwierdza, że maszyna ma "wspaniałe właściwości i charakterystyki aerodynamiczne podczas startu i lądowania", a jego obsługa "jest intuicyjna".

 

m 346 2

 

Szkolenie odbywa się w bazie lotniczej "Fortunato Cesari". Sześć polskich pilotów po ukończeniu kursu będzie mogło szkolić lotników w szkole lotniczej w Dęblinie. Pierwsze maszyny M-346 mają wylądować w Dęblinie jeszcze w listopadzie 2016. Łącznie do Polski ma przylecieć osiem egzemplarzy Master.

 

m 346 3

 

Nowe samoloty szkolno-treningowych dla polskiej armii zdecydowano się zakupić jeszcze w 2014 roku. Pod uwagę brano wówczas brytyjski samolot BAE Hawk oraz T-50, zbudowanego przez USA i Koreę Południową. Ostatecznie zadecydował limit budżetowy i stosunek ceny do jakości.

 

 

foto: m-346.com