Red Bull Air Race 2016 Abu Dhabi fot. Joerg Mitter Red Bull Content Pool 00455Inauguracyjny wyścig Red Bull Air Race już za nami. Rozegrany w sobotę 12 marca w  Abu Dhabi, przyniósł spore zaskoczenie jeżeli chodzi o zwycięzcę.

 

 

 

 

 

Wyjątkowo zacięta i pełna zwrotów akcji walka przeszła najśmielsze oczekiwania wszystkich fanów Red Bull Air Race. Zwycięzcą został Francuz Nicolas Ivanoff. Natomiast  Matt Hall, który był typowany na faworyta, zajął dopiero dziewiąte miejsce. Przypomnijmy, że Matt Hall w ubiegłym roku zajął drugie miejsce. Tym razem jednak w klasyfikacji generalnej, uderzył w pylon i został wyeliminowany już
w pierwszej rundzie, co przydarzyło mu się trzeci raz w karierze. Kolejny z faworytów, mistrz świata z 2008 roku Hannes Arch, również zafundował fanom niemiłą niespodziankę. Choć w początkowych rundach zaliczył wprost genialne występy, został zdyskwalifikowany w rundzie Final 4 za przekroczenie linii bezpieczeństwa i w rezultacie nie uzyskał żadnych punktów.

 

Red Bull Air Race 2016 Abu Dhabi fot. Joerg Mitter Red Bull Content Pool 00437

 

Powody do radości mają również polscy fani. Reprezentant naszego kraju – Łukasz Czepiela rozgromił przeciwników i po doskonałym locie zajął piąte miejsce. Wszystko wskazuje na to, że najbliższy sezon będzie jednym z najbardziej zaciętych pod względem rywalizacji.

„Niestety dzisiaj nie wziąłem poprawki na o wiele wyższe niż wczoraj temperatury, w których samolot słabiej lata i szybciej się przeciąga. Takie przeciągnięcie, utrata siły nośnej na skrzydle spowodowało, że straciłem 20 węzłów prędkości, czyli 36 km/h, no i uzyskałem dwie sekundy gorszy wynik. Takie przeciągnięcie potrafi zrujnować dzień, no ale jest to dobra lekcja i lecimy dalej do Chiba!” – powiedział Czepiela.

 

Red Bull Air Race 2016 Abu Dhabi fot. Balazs Gardi Red Bull Content Pool 00493

 

Paul Bonhomme, który został mistrzem świata w 2015 roku przeszedł na sportową emeryturę. W ten sposób szanse pozostałych pilotów na zdobycie korony mistrza najszybszej serii w świecie podniebnych sportów motorowych wzrosły i każdy ma chrapkę na zwycięstwo.

Triumf podczas inauguracyjnego przystanku sezonu zapewnił Ivanoffowi pozycję lidera klasyfikacji, jednak to dopiero początek, ponieważ w ramach Mistrzostw Świata odbędzie się jeszcze siedem wyścigów w sześciu krajach. „Proponuję zakończyć sezon już teraz” – żartował pilot Team Hamilton. „Prawdę mówiąc, ciężko pracowaliśmy na ten sukces, więc nie byłem zbytnio zestresowany przed wyścigiem – ale wiedziałem, że musimy być ostrożni. Bardzo się cieszę, że uszczęśliwiłem swój zespół i fanów”.    

Wyniki wyścigu Red Bull Air Race w Abu Dhabi
Klasa Master: 1. Nicolas Ivanoff (FRA), 2. Matthias Dolderer (GER), 3. François Le Vot (FRA),
4. Hannes Arch (AUT), 5. Kirby Chambliss (USA), 6. Michael Goulian (USA), 7. Pete McLeod (CAN),
8. Yoshihide Muroya (JPN), 9. Matt Hall (AUS), 10. Juan Velarde (ESP), 11. Nigel Lamb (GBR), 12. Peter Podlunšek (SLO), 13. Petr Kopfstein (CZE) , 14. Martin Šonka (CZE)
Klasa Challenger: 1. Daniel Ryfa (SWE), 2. Kevin Coleman (USA), 3. Florian Bergér (GER), 4. Ben Murphy (GBR), 5. Luke Czepiela (POL), 6. Francis Barros (BRA), 7. Cristian Bolton (CHI), 8. Mélanie Astles (FRA)

Klasyfikacja generalna Mistrzostw Świata: 1. Nicolas Ivanoff (FRA) 15 punktów, 2. Matthias Dolderer (GER) 12 pkt, 3. François Le Vot (FRA) 9 pkt, 4. Kirby Chambliss (USA) 6 pkt, 5. Michael Goulian (USA) 5 pkt, 6. Pete McLeod (CAN) 4 pkt, 7. Yoshihide Muroya (JPN) 3 pkt, 8. Matt Hall (AUS) 2 pkt, 9. Juan Velarde (ESP) 1 pkt, 10. Hannes Arch (AUT), 11. Nigel Lamb (GBR), 12. Peter Podlunšek (SLO), 13. Petr Kopfstein (CZE), 14. Martin Šonka (CZE)

Kalendarz wyścigów na 2016 r.:
Abu Dhabi, ZEA         (11-12 marca)
Spielberg, Austria        (23-24 kwietnia)
Chiba, Japonia              (4-5 czerwca)
Budapeszt, Węgry         (16-17 lipca)
Ascot, Wielka Brytania        (13-14 sierpnia)
Lausitzring, Niemcy         (3-4 września)
Indianapolis, Indiana, USA     (1-2 października)
Las Vegas, Nevada, USA         (15-16 października)

Więcej informacji oraz materiały do pobrania na stronach:
www.redbullairracenewsroom.com
www.redbullairrace.com


MISTRZOSTWA ŚWIATA RED BULL AIR RACE
Stworzone w 2003 roku, ale oficjalnie uznane za podniebne Mistrzostwa Świata w 2005 roku, zawody Red Bull Air Race gromadzą miliony fanów na całym świecie. W ramach tej najszybszej serii w świecie sportów motorowych, 14 najlepszych pilotów rywalizuje w wyścigach łączących prędkość, precyzję
i umiejętności. Wykorzystując najszybsze, najzwinniejsze, lekkie samoloty wyścigowe, piloci pokonują podniebny tor zbudowany z napełnionych powietrzem pylonów o wysokości 25 metrów. W 2014 roku wprowadzono konkurs Challenger Cup, który umożliwia młodym talentom zapracowanie na awans do klasy mistrzowskiej Red Bull Air Race.

 

informacje i foto: biuro prasowe Red Bull Air Race