szymany2Od dzisiaj na lotnisku w Szymanach rozpoczynają się regularne loty. Certyfikat otrzymany od Urzędu Lotnictwa Cywilnego upoważnia port do przyjmowania i odpraw samolotów.

 

 

 

Do tej pory lotnisko nie prowadziło regularnych połączeń. W latach 1998-2003 liczba operacji lotniczych wynosiła w przybliżeniu od 180 – 928 na rok.

Oficjalne otwarcie nastąpiło w środę, a pierwszym samolotem, który wylądował w porcie był saab 340 z Berlina.

 


Od dzisiaj (czwartek 21 stycznia 2016) uruchomione zostały regularne loty do Krakowa oraz Berlina. Pasażerów będą odprawiać przeszkoleni na Warszawskim Okęciu oraz lotnisku Modlin funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Służby Celnej. Będą oni pełnić obowiązki organizacyjno - kontrolne ruchu granicznego. Będą również uprawnieni do zapewnienia nadzoru nad bezpieczeństwem ruchu lotniczego. Jeżeli liczba i zasięg lotów wzrosną, Szymany nie wykluczają powołania tej komórki na stałe.

 

szymany

foto: szczytno.wm.pl

 

Na port lotniczy dojeżdża specjalny pociąg umożliwiający bezpośrednie połączenie pomiędzy lotniskiem, a Olsztynem. Budowa połączenia składała się z dwóch etapów. Przebycie trasy jest możliwe w mniej niż godzinę.

 

Port powstał na terenach zagospodarowanych po dawnym lotnisku wojskowym. Rozbudowa i dopasowanie do standardów lotnisk cywilnych kosztowała 204 mln zł i trwała do 2014 roku. Część kwoty została pokryta ze środków pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013 (121 mln z).