red bul miniDo Challenger Cup 2016, rozgrywanych w ramach Mistrzostw Świata najszybszej serii motorowej, powraca Polak Łukasz Czepiela. Do klasy dołączają także trzy nowe twarze, w tym pierwsza pilotka w historii Red Bull Air Race.

 

 

 

 

 

 

Polskich kibiców z pewnością ucieszy powrót do klasy Challenger Łukasza Czepieli – znakomitego pilota akrobatycznego, który reprezentował nas w podniebnych wyścigach w sezonie 2014. Konkurs Challenger Cup umożliwia młodym talentom zapracowanie na awans do klasy mistrzowskiej Red Bull Air Race.

 

Red Bull Air Race Luke Czepiela fot. Alberto Lessmann Red Bull Content Pool

Luke Czepiela/ fot. Alberto Lessmann/Red Bull Content Pool

 

„Rok przerwy był mi potrzebny na zrobienie dużego kroku w karierze pilota liniowego – zostanie kapitanem. Natomiast bardzo się cieszę, że po tej pauzie, na grudniowym obozie kwalifikacyjnym w Madrycie, udało mi się przedłużyć wszystkie uprawnienia, zdobyć superlicencję i powrócić do serii. Jestem z tego wszystkiego niesamowicie zadowolony. Odczuwam coraz większy głód zwycięstwa, motywację i pewność siebie.“ – powiedział Łukasz Czepiela.

 

Red Bull Air Race Melanie Astles fot. Alberto Lessmann Red Bull Content Pool

Melanie Astles/fot. Alberto Lessmann/Red Bull Content Pool

 

Francuska mistrzyni akrobatyki lotniczej Mélanie Astles będzie pierwszą w historii kobietą startującą w zawodach Red Bull Air Race Challenger Cup. Astles znalazła się w gronie trzech nowych pilotów, którzy dołączą w 2016 roku do składu Challenger Cup.

„Największą przyjemność sprawi mi niesamowita możliwość podzielenia się swoją pasją z publicznością. Nie ukrywam, że dołączenie do Challenger Cup 2016 to moje marzenie. Już nie mogę się doczekać tego wspaniałego wyzwania” – powiedziała Mélanie Astles.

 

Red Bull Air Race Kevin Coleman fot. Alberto Lessmann Red Bull Content Pool

Kevin Coleman/fot. Alberto Lessmann/Red Bull Content Pool

 

Obok Francuzki na nowej liście startowej pojawi się Brytyjczyk Ben Murphy, były dowódca i kapitan światowej klasy zespołu akrobacyjnego Królewskich Sił Lotniczych Red Arrows. Trzecim debiutantem będzie Kevin Coleman, pierwszy Amerykanin w składzie Challenger Cup i niezwykły talent lotniczy z US Advanced Aerobatic Team.

 

Red Bull Air Race Ben Murphy fot. Alberto Lessmann Red Bull Content Pool

Ben Murphy/fot. Alberto Lessmann/Red Bull Content Pool

Ben Murphy wyraził swoją radość z dołączenia do Red Bull Air Race następującymi słowami: „Miałem szczęście, że swojej karierze udało mi się już zaliczyć niesamowite loty, jednak Red Bull Air Race pozostaje dla mnie największym wyzwaniem. Starty w klasie Master wymagają niezrównanej precyzji, umiejętności i pracy zespołowej, a zawody Challenger Cup pozwolą mi zdobyć doświadczenie potrzebne do rywalizowania na tym poziomie”.

Piloci wystartują w Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race podczas zawodów rozegranych w dniach 11-12 marca w Abu Dhabi, a ich celem będzie uzyskanie „nieograniczonej superlicencji” wymaganej do startów w klasie Master.


MISTRZOSTWA ŚWIATA RED BULL AIR RACE
Stworzone w 2003 roku, ale oficjalnie uznane za podniebne Mistrzostwa Świata w 2005 roku, zawody Red Bull Air Race gromadzą miliony fanów na całym świecie. W ramach tej najszybszej serii w świecie sportów motorowych 14 najlepszych pilotów rywalizuje w wyścigach będących najczystszą postacią sportów motorowych, łączących prędkość, precyzję i umiejętności. Wykorzystując najszybsze, najzwinniejsze, lekkie samoloty wyścigowe, piloci pokonują podniebny tor zbudowany z napełnionych powietrzem pylonów o wysokości 25 metrów. W 2014 roku wprowadzono konkurs Challenger Cup, który umożliwia młodym talentom zapracowanie na awans do klasy mistrzowskiej Red Bull Air Race.