Laboratorium Przepływyw Turbinowych w Zielonce 1

We wtorek w Zielonce oficjalnie otworzone zostało jedne z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie laboratoriów aerodynamiki przepływów turbinowych na świecie.

 

 

 

 

 

Wszystko to było możliwe dzięki współpracy Avio Aero z  Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 4 w Warszawie, Wojskową Akademią Techniczną  oraz Politechniką Warszawską. Inwestycja kosztowała 230 milionów złotych. Część inwestycji została sfinansowana z budżetu unijnego (ok 160 milionów złotych), a część z budżetu państwa (ok 28 milionów złotych).

 

Laboratorium Przepływyw Turbinowych w Zielonce  3

 

Każdy członek konsorcjum wniósł w projekt wyjątkowy wkład, bez którego projekt nie miałby szansy zaistnieć. Kompleks  znajduje się na powierzchni 3,5 hektara (jest to teren wniesiony aportem przez Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 4, spółkę, która jest wiodącą w Polsce w obszarze remontów i serwisu silników turbinowych).  Jego główne zadanie to prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w przemyśle lotniczym, m. in. do testowania turbin niskiego ciśnienia dla lotnictwa. To  Wojskowa Akademia Techniczna i Politechnika Warszawska dostarczą kapitał jakim są kompetencje naukowe, doświadczenie i wiedza techniczna z zakresu lotnictwa i inżynierii. Natomiast spółka Avio Aero, która specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i obsłudze technicznej komponentów i systemów dla cywilnego i wojskowego przemysłu lotniczego jest inicjatorem i liderem konsorcjum, zapewniającym część finansowania i know-how.

 

Laboratorium Przepływyw Turbinowych w Zielonce  4

 

„Ten projekt to wielka szansa dla przemysłu lotniczego i wzorcowy przykład współpracy między prywatnymi firmami i uczelniami - powiedział Giacomo Vessia, Prezes Zarządu Polonia Aero Sp. z o.o.

 

Laboratorium Aerodynamiki Przepływów Turbinowych  pozwoli na zwiększenie poziomu technologicznego silników turbinowych. Jeszcze w przyszłym roku W 2016 r. Polonia Aero przeprowadzi testy weryfikujące poziom efektywności turbiny niskiego ciśnienia silnika nowej generacji GE9X, który będzie zastosowany w samolocie Boeing 777X.

 

Laboratorium Przepływyw Turbinowych w Zielonce 2

 

Kompleks ma być otwarty dla partnerów i ośrodków badawczych z całego świata. Dodatkowo szkolić się tu będą studenci uczelni technicznych zdobywając doświadczenie i wiedzę praktyczną.

 

 

***

foto: informacja prasowa