Red Bull Air Race 2015 Las Vegas fot. Balazs Gardi Red Bull Content Pool 07W miniony weekend rozegrał się ostatni wyścig sezonu Red Bull Air Race. Na torze Las Vegas padł rekord, po raz trzeci korona zawodów trafiła do tego samego zawodnika – Brytyjczyka Paula Bonhomme'a!

 

 

 

 

 

17-18 października 2015 rozegrał się ostatni w sezonie najszybszy wyścig z serii sportów motorowych. Pomimo, że najlepszy na torze w Las Vegas był niesamowity Australijczyk Matt Hall, a Bonhomme zajął miejsce drugie, ostateczne, po punktowym rozliczeniu zwycięzcą serii okazał się Brytyjczyk. Finał śledziło prawie 20 tysięcy widzów. Trzecie miejsce na zawodach zajął Niemiec Matthias Dolderer, dla którego było to drugie podium w tym sezonie.

 

Red Bull Air Race 2015 Las Vegas fot. Balazs Gardi Red Bull Content Pool 01

 

Sukces Bonhomme'a wypracowany został przez cały cykl mistrzostw, emocji na torze nie brakowało, a do zdobycia korony rozgrywce musiał zająć minimum 6 miejsce. Emocji nie brakowało, tym bardziej,że przed rozpoczęciem pojedynku w rundzie 8, Bonhomme musiał wrócić do padoku. Ulewa, która zaskoczyła wszystkich spowodowała uszkodzenie skrzydła i wyposażenia technicznego maszyny. Na szczęście zespół techników szybko naprawił samolot, dzięki czemu Brytyjczyk ponownie wzbił się w powietrze, pokonuąc Archa i awansując do finału, w którym zajął ostatecznie miejsce tuż za Hall'em.

 

Red Bull Air Race 2015 Las Vegas fot. Balazs Gardi Red Bull Content Pool 05

 

„Warunki były szokujące” – powiedział Hall, odnosząc się do złowieszczych deszczowych chmur, które zebrały się nad pustynią w okolicy Las Vegas Motor Speedway. „Na Paulu ciążyła spora presja i zrobił to, co musiał – więc gratuluję. To był niesamowity rok”.

 

Red Bull Air Race 2015 Las Vegas fot. Joerg Mitter Red Bull Content Pool 04

 

Paul Bonhomme poprzednie tytuły wywalczył w 2009 i w 2010 roku. W jubileuszowych, bo 10 mistrzostwach Brytyjczyk wygrał 4 z ośmiu wyścigów, na podium zaś stawał aż 7 razy! Zdobyte przez niego punkty to łącznie 76, co stanowi sumę rekordową w klasyfikacji generalnej.„To niesamowite, po prostu niesamowite” – powiedział zlany potem Bonhomme - „To, co się dzisiaj stało, naprawdę daleko odbiegało od moich wyobrażeń. Wydarzyło się mnóstwo rzeczy, których się nie spodziewałem. Jednak jako zespół pokonaliśmy wszelkie problemy i oto rezultat. Były to najtrudniejsze Mistrzostwa Świata, w jakich startowałem. Wymagały ciężkiej pracy”.

 

Red Bull Air Race 2015 Las Vegas fot. Joerg Mitter Red Bull Content Pool 02

 

Na miejscu drugim w klasyfikacji pojawił się wspomniany już Australijczyk Matt Hall z 71 punktami, natomiast miejsce 3 przypadło Austriakowi Hannes Arch'owi, który uzyskał łącznie 34 punkty.

 

 

 

Red Bull Air Race 2015 Las Vegas fot. Balazs Gardi Red Bull Content Pool 03

 

WYNIKI RED BULL AIR RACE W LAS VEGAS: 1. Matt Hall (AUS), 2. Paul Bonhomme (GBR), 3. Matthias Dolderer (GER), 4. Yoshihide Muroya (JPN), 5. Hannes Arch (AUT), 6. Michael Goulian (USA), 7. Nicolas Ivanoff (FRA), 8. Martin Sonka (CZE), 9. Juan Velarde (ESP), 10. Nigel Lamb (GBR),  11. Pete McLeod (CAN), 12. Kirby Chambliss (USA), 13. Peter Besenyei (HUN), 14. François Le Vot (FRA)

OSTATECZNA KLASYFIKACJA GENERALNA MISTRZOSTW ŚWIATA 2015: 1. Bonhomme (GBR)
76 punktów, 2. Hall (AUS) 71, 3. Arch (AUT) 34, 4. Sonka (CZE) 29, 5. Dolderer (GER) 26, 6. Muroya (JPN) 23, 7. Lamb (GBR) 20, 8. McLeod (CAN) 19, 9. Ivanoff (FRA) 15, 10. Goulian (USA) 13, 11. Chambliss (USA) 9, 12. Besenyei (HUN) 8, 13. Velarde (ESP), 14. Le Vot (FRA)

 

 

 

Mistrzostwa Red Bull Air Race choć stworzone zostały w 2003r., oficjalnie za podniebne Mistrzostwa Świata uznano je 2 lata później. To najszybsze wyścgi sportów motorowych, które gromadzą miliony fanów we wszystkich krajach. Przy wykorzystaniu najszybszych, najbardziej lekkich, a zarazem najzwinniejszych samolotów, 14 pilotów rywalizuje ze sobą na torze zbudowanym z napełnionych powietrzem pylonów o wysokości 25 metrów.

 

Więcej na ten temat pisaliśmy:

Wielki finał Red Bull Air Race 2015Wielki finał Red Bull Air Race 2015

Rywalizacja Red Bull Air Race: Bonhomme wygrywa z Hall'em w Fort Worth

Red Bull Air Race w USA!

 

 

Więcej informacji oraz materiały do pobrania na stronach:

www.redbullairrace.com

foto: redbullairrace.com