SH-2G - POWROT Z CWICZEN 01

Uczestnictwo w międzynarodowych manewrach na Bałtyku i Oceanie Atlantyckim zakończone. Po 41 dniach SH -2G wraca do bazy w Gdyni Babich Dołach.

 

 

 

 

12 osób personelu technicznego i 5 pilotów zostało wydzielonych z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego do zabezpieczania operacji śmigłowcowych na pokładzie fregaty oraz wykonywania obsługi i napraw technicznych. Podczas 41 dni zaokrętowana na ORP „Gen. T. Kościuszko” załoga brała udział w międzynarodowych manewrach pod kryptonimami Northern Coasts 2015 oraz Joint Warrior 15.2.

 

SH-2G - POWROT Z CWICZEN 05

 

Bilans jaki osiągnął personel SH-2G wyniósł ponad 85 godzin nalotu, 60 misji oraz 234 operacje startów i lądowań na pokładach okrętów: fregaty FGS Lubeck oraz jednostki zaopatrzeniowej FGS Bonn, a podczas realizacji zadań zwalczania okrętów podwodnych wykorzystały ponad 100 wyrzucanych sonoboi.

Portowa faza ćwiczeń odbyła się w duńskich portach Skagen oraz Frederikshavn. Stamtąd 14 września okręty wyszły na morze i udały się do akwenu Cieśnin Bałtyckich i Bałtyku Zachodniego, który stanowił miejsce prowadzonych operacji.

 

SH-2G - POWROT Z CWICZEN 02

 

W wydarzeniu urzestniczyło łącznie blisko 4000 marynarzy i żołnierzy, 40 okrętów oraz samoloty i śmigłowce z 16 państw: Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Litwy, Holandii, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA a także jednostki działające pod flagą Sojuszu Północnoatlantyckiego: Stały Zespół Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG 1) oraz Stały Zespół Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG 1).

 

SH-2G - POWROT Z CWICZEN 04

 

Z kolei manewry Joint Warrior, stanowiące jesienną edycję cykliczną, odbywały się od pierwszej połowy października w rejonie północno-zachodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii. Uczestniczyło w nich 6300 marynarzy i żołnierzy, 30 okrętów oraz 60 samolotów i śmigłowców z 14 państw.

Celem manewrów jest rozwijanie szeroko pojętej współpracy na rzecz bezpieczeństwa morskiego oraz przygotowanie do prowadzenia międzynarodowych operacji na morzu w sytuacjach kryzysowych.

 

SH-2G - POWROT Z CWICZEN 03

 

Śmigłowce SH-2G są przeznaczone do prowadzenia rozpoznania, wykrywania i identyfikacji jednostek nawodnych, poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych a także działań poszukiwawczo–ratowniczych i logistycznych. Ich podstawowe wyposażenie stanowi radar obserwacji obiektów nawodnych oraz systemy wykrywania okrętów podwodnych: wyrzucane sonoboje oraz detektor anomalii magnetycznych. Doświadczenia wyniesione z udziału w operacjach NATO spowodowały przystosowanie tych maszyn do prowadzenia ognia w pokładowej broni strzeleckiej. Umożliwia to ich wykorzystanie w operacjach zwalczania zagrożeń asymetrycznych czy wsparcia operacji wojsk specjalnych. SH-2G zostały również przystosowane do przenoszenia nowoczesnej torpedy MU-90 Impact.