10. Hurricane in RF-E P3700 markings flying Richard Paver PhotographyHistoryczne odkopanie samolotu  Hurricane RF-E 3700  w okolicy Saddlescombe Farm, West Sussex. W  przedsięwzięciu udział wziął zespół archeologów i historyków, któremu towarzyszyli polscy i brytyjscy weterani misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

 

 

 

 

 

Znaleziony samolot należał do  303. Dywizjonu Myśliwskiego i był  pilotowany przez sierżanta Kazimierza Wünsche. Podczas Bitwy o Anglię, w pojedynku z Luftwaffe o Beachy Head został zestrzelony, a sam sierżant wyskoczył z płonącej maszyny i poważnie ranny trafił do szpitala.

 

 

14. Sgt Kazimierz Wunsche Polish Embassy UK BoBPoles

 

15. Sgt Kazimierz Wunsche Polish Embassy UK BoBPoles

 

Dzięki staraniom Ambasady RP w Londynie i polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, polscy weterani misji zagranicznych mogli uczestniczyć w tym wyjątkowym przedsięwzięciu obok ich brytyjskich towarzyszy broni. Wykopaliska prowadzone były przez brytyjskiego archeologa Ministerstwa Obrony Richarda Osgooda. Na miejscu były również obecne córka sierżanta Wünsche, Grażyna i jego wnuczka, Joanna, które całą akcję komentowały w następujący sposób:

- „To wyjątkowe uczucie móc zobaczyć i dotknąć szczątków samolotu, który spoczywał w ziemi przez ostatnie 75 lat. Także świadomość, że mój ojciec – sierżant Kazimierz Wünsche, był ostatnią osobą, która widziała ten samolot w całości, zanim został on zestrzelony, nadaje temu wydarzeniu dla całej naszej rodziny bardzo osobisty charakter. Jesteśmy bardzo wdzięczni całemu zespołowi, który podjął się odkopania samolotu”

 

4. Richard Osgood Showing Finds To The Pilots Daughter Grand-Daughter Harvey Mills Photography

 

6. Pilots Family Pose With Propeller Hub Harvey Mills Photography

 

Akcja zakończyła się powodzeniem, szczątki  Hurricane RF-E 3700 zostały  wydobyte. Odkopane artefakty będziemy mogli podziwiać również w Polsce. Zostaną one bowiem wystawione w Muzeum Polskim w bazie RAF Northolt, gdzie podczas Bitwy o Anglię stacjonował Dywizjon 303.

 

7. A Hurricane Expert Presents Finds Harvey Mills Photography

 

Ambasada RP w Londynie w ramach kampanii #BoBPoles, upamiętniającej wkład Polaków w zwycięstwo w Bitwie o Anglię zleciła przemalowanie samolotu w barwach samolotu sierżanta Wünsche z numerem bocznym RF-E P3700. W takiej barwie zabytkowy Hurricane, przeleciał nad miejscem wykopaliska.
 
“Przelot samolotu pomalowanego na wzór Hurricane mojego dziadka był dla nas  niezwykle poruszającym przeżyciem. Fakt, że odbyło się to dokładnie 75 lat po tym, gdy dziadek wyskoczył ze spadochronem z płonącego samolotu, to wyjątkowy hołd złożony dziadkowi, całemu Dywizjonowi 303, pilotom i załogom walczącym w Bitwie o Anglię. Mamy nadzieję, że wysiłek włożony w odkopywanie samolotu oraz pozostałości po nim, które udało się odnaleźć, sprawią, że przyszłe pokolenia będą pamiętać o poświęceniu odważnych młodych ludzi, którzy zdołali obronić Wielką Brytanię”- powiedziała wnuczka pilota Joanna Gąsiorowska.

 

5. Joanna Gasiorowska with the aircrafts remains Joanna Gasiorowska

 


Samolot jest częścią stałej wystawy w Hangarze nr 3 w Imperial War Museum w Duxford i bierze udział w licznych pokazach lotniczych odbywających się latem 2015. Wraz z nim, wśród eksponatów znajduje się również zabytkowym Spitfire, który służył w dywizjonach 315 i 317, Oba modele będzie można oglądać 19-20 września w czasie pokazów Battle of Britain Anniversary Air Show w IWM Duxford.

 

1. Walking To Dig Site Harvey Mills Photography

 

2. A Polish Veteran Helps To Excavate An Engine Piston Harvey Mills Photography

 

145 polskich pilotów myśliwskich służyło w Bitwie o Anglię w dwóch polskich dywizjonach 302 i 303 oraz w jednostkach brytyjskich. 303. Dywizjon Myśliwski był najskuteczniejszą formacją aliancką w Bitwie o Anglię. Spośród ogólnej liczby pilotów z krajów alianckich, Polacy stanowili drugą co do wielkości grupę po Brytyjczykach. Pod koniec II wojny światowej prawie 20,000 polskich lotników służyło w 16 dywizjonach Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

 

8. 75th Anniversary Hurricane Flypast Harvey Mills Photography

 

12. Original Hurricane RF-E P3700 Polish Embassy UK BoBPoles

 

11. Hurricane in RF-E P3700 markings flying Richard Paver Photography

 

Więcej na temat akcji #BoBPoles w filmie o Hurricane i Spitfire, należących do Historic Aircraft Collection i na stronie internetowej Ambasady RP w Londynie.

 

17. Official BoBPoles lead graphic

 

 

***
foto: informacja prasowa

 

Więcej na ten temat pisaliśmy:

 

Chwała dla Dywizjonu 303

Projekt #BoBPoles upamiętnia 75 rocznicę Bitwy o Anglię

Pierwszy dowódca Dywizjonu 303 wraca do ojczyzny