konkursZgodnie z zapowiedzią dziś, o godzinie 12:00 zakończyliśmy Lotniczy Konkurs Historyczny. Po burzliwych naradach Komisji Lotniczej ds. Rozwiązywania Konkursów działającej przy portalu Samoloty.pl, wśród wielu uczestników wylosowani zostali zwycięzcy!

 

 

 

 

 

 

Prawidłowe odpowiedzi można było znaleźć w artykule zamieszczonym na naszym portalu: "1 września 1939 r.". A oto pytania wraz z prawidłowymi odpowiedziami:

 

"1 września 1939 r. Nim mieszkańców Gdańska obudzi salwa burtowa hitlerowskiego pancernika Schleswig-Holstein, na jednym z lotnisk Luftwaffe trwa ożywiony ruch. Sztab w Berlinie zadecydował o wysłaniu samolotów w celu zabezpieczenia mostu na Wiśle przed Tczewem zanim wysadzą go Polacy. Jest to ważny punkt, który dostarczane będzie zaopatrzenie dla wojsk lądowych atakujących od strony Prus wschodnich" 

1. Jakie samoloty wysłali Niemcy, aby zabezpieczyć most na Wiśle?

 Odpowiedź: Ju-87 Stukasy

 

"Tymczasem w okolicach Krakowa będące już w powietrzu samoloty z 1 Dywizjonu 2 Pułku Bombowców spotyka niespodzianka. Na swojej drodze spotykają myśliwce. Dochodzi do pierwszej walki powietrznej właśnie co rozpoczętej wojny. Jedni i drudzy strzelają celnie."

2. Jak miał na imię polski lotnik, który jako pierwszy strącił niemiecki samolot?

Odpowiedź: Podporucznik Władysław Gnyś.

 

 

Egzemplarze książek "Samoloty Zimnej Wojny 1945-1991" Wydawnictwa VESPER otrzymują:

 

 


1

 

 

 

 

 


2

 

 

 

 

 


3

 

 

 

 

 


4

 

 

 

 

 


5

 

 

1. Pan Łukasz Jarkowski

2. Pan Piotr Lewandowski

 

 

Zwycięzców prosimy o odebranie wiadomości na skrzynkach mailowych :)

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom zabawy!

 

Więcej na ten temat:

Rozpoczynamy Lotniczy Konkurs Historyczny