imagesWakacje i beztroska mogą sprzyjać zmniejszeniu naszej czujności. Szczególnie wówczas, gdy zajęci odpoczynkiem, biegającymi wokół nas dziećmi, czy zajadaniem kolejnej porcji lodów resetujemy się po całym roku ciężkiej pracy. Warto jednak zachować ostrożność, jeżeli chcemy uniknąć stresu związanego z wyrabianiem nowych dokumentów i zastrzeganiem kart bankowych.

 


Podstawowa zasada brzmi: nie nosimy całej wypłaconej „wakacyjnej” gotówki ze sobą. Nie warto bowiem, nawet nieświadomie, chwalić się grubością portfela dokonując drobnych zakupów w sklepie. W końcu pan lub pani, stojąca za nami w kolejce po gofry, niekoniecznie muszą wiedzieć ile pieniędzy przywieźliśmy ze sobą. Zabierając gotówkę, najlepiej popakować ją w kilka mniejszych woreczków (czy nawet skarpet) i trzymać w różnych miejscach, także wówczas, kiedy zakwaterowaliśmy się na nocleg.Drugą zasadą jest zachowanie czujności wśród tłumu osób. I nie chodzi o to, by każdą napotkaną osobę traktować jako złodzieja. Wystarczy, że nie będziemy bezmyślnie kłaść portfela w widocznym miejscu, a będąc w grupie nieznanych torbę lub plecak będziemy trzymać przed sobą.


Zdarza się jednak, że pomimo naszej ostrożności stracimy pieniądze lub dokumenty. Jeżeli upewnimy się, że nie zostały one w naszym pokoju, ani nie wypadły nam podczas spaceru, w pierwszej kolejności należy udać się na komisariat i zgłosić zaginięcie dokumentów. Dzisiaj, kiedy bez problemu możemy dostać kredyt na dowód (i to niekoniecznie na swój), odpowiednio szybkie zgłoszenie zaginionych dokumentów, może uratować nas przed spłatą cudzego kredytu. Jeśli wykupiliśmy podróż przez biuro, nie wahajmy się zgłosić zagubienia dokumentów również do organizatora.
Jeżeli wakacje spędzamy za granicą, naszym drugim krokiem powinien być konsulat RP lub placówka UE gdzie będziemy mogli złożyć wniosek o paszport. Dobrze jest też dołączyć poświadczenie z komisariatu. W konsulacie będziemy musieli uiścić drobną opłatę. Taki paszport pozwoli nam wrócić do kraju, ale nie będzie na nim można wyjechać ponownie za granicę – czyli nie unikniemy złożenia wniosku o wydanie nowego dokumentu.
Jeżeli oprócz paszportu zgubiliśmy również dowód osobisty, przy składaniu w konsulacie wniosku o paszport, musi nam towarzyszyć osoba dysponująca polskim dokumentem, która potwierdzi naszą tożsamość.

 

wakacje


Sytuacja wygląda podobnie, jeżeli zgłaszamy zagubienie prawa jazdy. Koniecznie trzeba udać się na komisariat, a zaświadczenie zachować. Może się przydać przy wydawaniu nowego prawa jazdy.Trochę inaczej wygląda zagubienie kart bankomatowych. W tym przypadku przede wszystkim należy o tym powiadomić jak najszybciej nasz bank, dlatego przed wyjazdem spiszmy numer kontaktowy do naszego banku.

Zgubienie dokumentów nie przyjemne, ale tez nie powinno stanowić dla nas dużej tragedii. Najważniejsze, by w takiej sytuacji nie panikować, tylko działać jak najszybciej. Pamiętajmy, że nie jesteśmy pierwszymi osobami, którym to się przytrafiło. Nie warto się więc zamartwiać, lepiej się odpowiednio zabezpieczyć i mimo wszystko dalej cieszyć się podróżą. W końcu to wypoczynek, na który czekamy cały rok.