drony cyrkStadion Amsterdam Arena jeszcze w tym roku zostanie gospodarzem cyrku dronowego. Czym dokładnie będzie to pierwsze w historii show?

 

 

 

 

„Drone circus” czyli Air2015 zostało zainspirowane znanymi na całym świecie pokazami  Cirque du Soleil, w których istotną rolę odgrywa światło. Jeden z organizatorów  i pomysłodawców- Klaas Rohde podkreśla, że zależy im głównie na tym, by dać ludziom niesamowity spektakl, pełen projekcji i muzyki, a przede wszystkim piękna. A wszystko to za sprawą dronów.

Pomysł Air2015 zrodził się w głowie Rohde prawie 20 lat temu, kiedy to został zaproszony do produkcji telewizyjnej dokumentującej kręgi w zbożu. Budżet nie obejmował jednak zdjęć z helikoptera, dlatego Rohde wypożyczył najtańszy, sterowany pilotem helikopterek. W ten sposób mógł latać ponad polami i robić niesamowite ujęcia.

Dokładna ilość dronów jaka weźmie udział w show nie jest jeszcze znana. Przewiduje się nawet 100 statków kontrolowanych częściowo przez ludzi, a częściowo przez system komputerowy. Obecnie zespół ciężko pracuje nad systemem kontroli, pomiaru oraz wyglądem samych dronów, które mają być kluczem całej choreografii.

 

circus drone

 

Ponieważ przestrzeń w której odbędzie się cyrk dronowy jest przestrzenią zamkniętą, za bezpieczeństwo widowni będą odpowiedzialne rozciągnięte nad ich głowami siatki.

 

Foto: AIR 2015 & Fjuze