mikrolot dniaW dniach 14 - 18 lipca na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego im. Stanisława Skarżyńskiego w Kruszynie, odbyły się   XXVII Mikrolotowe Mistrzostwa Polski 2015.

 

 

Po odprawie generalnej, która odbyła się 16 lipca, przez trzy kolejne dni na podwłocławskim niebie rywalizowało ze sobą łącznie trzynaście załóg motolotniowych i samolotów ultralekkich, współzawodnicząc w trzech klasach: AL-2 (samoloty ultralekkie - 4 załogi), WL-2 (motolotnie dwuosobowe - 5 załóg) oraz WL-1 (motolotnie jednoosobowe - 3 pilotów). Do udziału w zawodach zgłosiła się także jedna załoga wiatrakowca (klasa GL-2 - wiatrakowce dwuosobowe). Najlepsi piloci i nawigatorzy z całego kraju wykorzystywali maksimum swoich umiejętności i maksimum możliwości swoich statków powietrznych, współzawodnicząc w kilku konkurencjach, między innymi w konkurencji na celność lądowania z włączonym i wyłączonym silnikiem – gdzie zadaniem zawodników jest wylądowanie w wyznaczonej strefie o wymiarach 100 metrów długości i 25 metrów szerokości, zwanej „deckiem”, czy też „lotniskowcem”, ze względu na podobieństwo konkurencji właśnie do lądowania na lotniskowcu, czy też w konkurencji nawigacyjnej, podczas której załogi, lecąc po wyznaczonej trasie, muszą odnaleźć na ziemi obiekty, przedstawione 

na zdjęciach, otrzymanych podczas odprawy przedlotowej, jak również podczas konkurencji ekonomicznej, gdzie zadaniem załóg jest wykonanie lotu po trasie określonej na odprawie, lecąc na jednym z określonych odcinków jak najszybciej, a na innym jak najwolniej, jednocześnie zużywając w trakcie całego lotu jak najmniej paliwa.

DSC 0932

Były to zawody jak najbardziej udane dla reprezentacji Organizatora – Aeroklubu Włocławskiego. W klasie AL-2, załoga w składzie: pilot Mieczysław Szurgot i nawigator Dariusz Kędzierski zajęła 2 miejsce i tytuł Wicemistrzów Polski, a załoga: pilot Jakub Nawrocki i nawigator Iwona Nawrocka, wywalczyli tytuł drugich Wicemistrzów Polski, zajmując trzecie miejsce w tej samej klasie. Natomiast trzecia z załóg reprezentujących Aeroklub Włocławski
- pilot Kazimierz Nawrocki i nawigator Bogusław Chełczyński, uplasowała się tuż za podium, zajmując 4 miejsce w klasie WL-2.

Tegoroczne Mikrolotowe Mistrzostwa Polski, były szczególnie udane dla reprezentantów Grupy Falco i Aeroklubu Pomorskiego z Torunia, ponieważ załogi w składzie: pilot Krzysztof Jurkiewicz i nawigator Agnieszka Jurkiewicz w klasie AL-2 oraz pilot Przemysław Jurkiewicz i nawigator Dominika Jurkiewicz w klasie WL-2 wywalczyli tytuły Mistrzów Polski.

Ze względu na fakt, że do udziału w klasie GL-2 zgłosiła się tylko jedna załoga, nie można było rozegrać w niej Mistrzostw Polski. Należy jednak wspomnieć, że załoga jedynego biorącego udział w zawodach wiatrakowca: pilot Alojzy Dernbach i nawigator Sylwia Kędzierska, uzyskała bardzo dobry wynik, zdobywając 3800 punktów.

Poniżej przedstawiamy listy zwycięzców zawodów:

Kategoria AL-2 – samoloty ultralekkie:

Miejsce

Pilot

Nawigator

Aeroklub/Stowarzyszenie

Punkty

1

Krzysztof Jurkiewicz

Agnieszka Jurkiewicz

Grupa Falco

3880

2

Mieczysław Szurgot

Dariusz Kędzierski

Aeroklub Włocławski

3561

3

Jakub Nawrocki

Iwona Nawrocka

Aeroklub Włocławski

3505

 

Kategoria WL-1 – motolotnie jednoosobowe:

Miejsce

Pilot

Aeroklub/Stowarzyszenie

Punkty

1

Henryk Orwat

Aeroklub Leszczyński

4463

2

Roman Wawrzyniak

Aeroklub Poznański

3361

3

Błażej Piech

Aeroklub Warszawski

3238

Kategoria WL-2 – motolotnie dwuosobowe:

Miejsce

Pilot

Nawigator

Aeroklub/Stowarzyszenie

Punkty

1

Przemysław Jurkiewicz

Dominika Jurkiewicz

Aeroklub Pomorski

4094

2

Romuald Ruks

Kajetan Ruks

Aeroklub Poznański

3830

3

Dariusz Grzywacz

Paweł Maliszewski

Aeroklub Warszawski

3388

18 lipca o godzinie 16.00 na terenie lotniska Kruszyn Aeroklubu Włocławskiego im. Stanisława Skarżyńskiego koło Włocławka, odbyło się uroczyste zakończenie XXVII Mikrolotowych Mistrzostw Polski 2015, podczas którego zwycięzcom wręczono dyplomy, medale i puchary.

Zawody przebiegły w miłej i w pełni sportowej atmosferze.

Dla organizatora był to jednocześnie ostatni, ważny sprawdzian przed 13 FAI Mikrolotowymi Mistrzostwami Europy, które odbędą się w dniach 15-23.08.2015 na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego. Udział w zawodach potwierdziło 57 zawodników z 9 krajów Europy. 

Autor: Kacper Kolibowski

Foto: Kacper Kolibowski

http://www.aeroklub.wloclawek.pl/