jak-zostac-stewardessa1Marzeniem wielu dziewczynek jest bycie stewardessą. Niektórym udaje się je spełnić. Zanim jednak będzie można wejść na pokład samolotu w tej właśnie roli, trzeba uzyskać odpowiednie przygotowanie, a także wyróżniać się określonymi predyspozycjami. Jak w związku z tym można zostać stewardessą?

 

 

Wygląd jest ważny, ale to nie wszystko Zwykle stewardessy kojarzą się z pięknymi kobietami, które zachwycają klasyczną urodą twarzy i smukła sylwetką. Nie ma się co oszukiwać, w tym zawodzie wygląd jest ważny, chociaż nie jest on decydujący. Dotyczy w szczególności figury – stewardessa powinna być osobą szczupłą, ponieważ wtedy może łatwiej poruszać się po pokładzie. Wielu przewoźników wymaga także, aby kobieta na tym stanowisku miała odpowiednio wysoki wzrost i zasięg ramion, aby móc łatwo sięgnąć po bagaże podręczne pasażerów. Ponadto jest wymagany brak tatuaży w widocznych miejscach. Stewardessy nie powinny też nosić okularów – w przypadku wady wzroku konieczne są szkła kontaktowe. Ograniczenia w wyglądzie dotyczą też kolczyków – poza tymi w uszach nie są one dozwolone w praktycznie wszystkich linach lotniczych.

Najważniejsze jest jednak zdrowie – u stewardessy powinno być ono na najwyższym poziomie. Takie schorzenia jak astma, epilepsja czy też lęk wysokości przekreślają szansę na stanowisko. Także istotny jest charakter, ponieważ stewardessa powinna być osobą opanowaną, spokojną, szybko reagującą na niespodziewane sytuacje, odporną na stres, a także przy tym uśmiechniętą i życzliwą. Do tego dodać trzeba jeszcze kulturę osobistą. Wiadomo, że na pokładzie samolotu będzie musiała radzić sobie z różnymi pasażerami, dlatego względy te są tutaj bardzo ważne. Warto też wspomnieć, że stewardessa powinna posiadać umiejętność pływania – dotyczy to skrajnych sytuacji, gdy samolot ląduje na wodzie.

Wykształcenie stewardessy Gdy chodzi o wykształcenie, stewardessa nie musi posiadać ukończonych wyższych studiów – w większości przypadków wystarczy sama matura, a potem przejście przeszkolenia (trzeba za nie zwykle zapłacić z własnej kieszeni). Podczas niego przyszłe stewardessy uczą się obowiązujących procedur, prawa lotniczego, udzielania pierwszej pomocy. Równie ważna jest znajomość języków obcych. Podstawowy to angielski, ale im szersza znajomość pozostałych języków, tym łatwiej o pracę. Wymogi te zależne są już od firmy, która prowadzi rekrutację – w niektórych wystarczy tylko angielski, w innych potrzebny jest także język dodatkowy, na przykład niemiecki, rosyjski, włoski, francuski czy hiszpański.

Zarobki na stanowisku stewardessy wynoszą od 3 do 6 tysięcy złotych miesięcznie. Praca wymaga jednak poświęceń. Nienaganny wygląd każdego dnia, uśmiech na twarzy i przyjazny stosunek do pasażerów to nieodłączne żądania do spełnienia nawet po długim locie, któremu towarzyszyły różnice czasowe. Praca może być jednak bardzo satysfakcjonująca, szczególnie dla tych kobiet, które uwielbiają podróżowanie. Ryzyko, jak to przy lotach samolotami, istnieje, niemniej jednak nie jest ono wysokie.

 

Źródło: pansamolocik.pl