suitcaseZagubiony bagaż to chyba jedna z największych obaw każdego podróżującego samolotem. Gdy na taśmie nie widać znajomej walizki, wtedy pojawia się kłopot. Dlatego też w podróż nie poleca się zabierać ze sobą do walizki tych najdroższych i najbardziej cennych przedmiotów – te lepiej mieć przy sobie w bagażu podręcznym. Często zdarza się, że nawet przy dochowaniu należytej staranności bagaż znika, jest jednak kilka sposobów na to, aby zwiększyć szansę na jego powrót do właściciela.


Wybierz rzucającą się w oczy walizkę


Im bardziej wyróżniająca się walizka, tym łatwiej można ją zauważyć i także opisać wtedy, gdy pojawią się problemy. Teraz w sklepach można bez problemu zakupić wielokolorowe walizki z różnymi rzucającymi się w oczy wzorami. Gdy nie chcesz zmieniać tej walizki, którą masz teraz, w takim przypadku możesz ją ozdobić czymś charakterystycznym na przykład kolorową wstążką czy naszywką. Wtedy taką walizkę można od razu znaleźć pośród innych.
 
Opisz swoją walizkę


Żeby walizka była łatwa w identyfikacji, warto także opisać ją swoimi podstawowymi danymi. Można doczepić do niej karteczkę ze swoimi danymi osobowymi oraz kontaktowymi, przede wszystkim numerem telefonu – wiele walizek ma specjalne miejsce na tego rodzaju dane. Również do środka można włożyć karteczkę tego rodzaju. W ten sposób walizkę będzie można łatwo zidentyfikować, gdy zawieruszy się na lotnisku lub poleci nie tym lotem, którym miała.
 
Pakuj się z głową


To w bagażu podręcznym powinny znaleźć się wszystkie najcenniejsze dla ciebie przedmioty, na przykład komputer, tablet czy też biżuteria. Na wszelki wypadek do bagażu podręcznego możesz dodać również bieliznę i odzież na przebranie oraz podstawowe kosmetyki (trzeba pamiętać o małych opakowaniach do 100 mililitrów), gdyby walizka główna nie dotarła na czas. Wtedy nie musisz zaopatrywać się szybko w to, czego brakuje.

Uwaga na limit wagi
Gdy pakujesz swój bagaż podręczny i główny, pamiętaj o tym, żeby nie przekroczyć limitu wagi. W przeciwnym przypadku będzie trzeba wykonać dopłatę, która na ogół jest dość wysoka.
 
Sprawdź wydruki


Do pewności przed przekazaniem bagażu sprawdź wydruk z boardingiem. Zwróć uwagę, czy kod znajdujący się na wydruku odpowiada miejscu, do którego lecisz. W przeciwnym przypadku zgłoś to obsłudze.
 
Co wtedy, gdy bagaż się zagubi


Jeżeli nie możesz znaleźć swojego bagażu na miejscu docelowym, wtedy niezwłocznie zgłoś to pracownikom lotniska, u niego będzie można złożyć odpowiednie zgłoszenie zaginięcia bagażu. Zwykle od razu ma miejsce rozpoczęcie akcji poszukiwania bagażu, a jeżeli zostanie on zlokalizowany, wtedy jest przesyłany do miejsca docelowego i dowożony do klienta.
 
Od razu można również napisać reklamację do linii lotniczej, na podstawie której można ubiegać się o odszkodowanie. Aby zgłosić reklamację, potrzebujesz mieć ze sobą bilet lotniczy, odcinek karty pokładowej, dowód nadania bagażu oraz protokół. Czas oczekiwania na rozpatrzenie reklamacji wynosi na ogół około 30 dni. W przypadku, gdy reklamacja nie została rozpatrzona zgodnie z oczekiwaniami klienta, można dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

 

Źródło: pansamolocik.pl