PLAZA-2-VERDIEPINGENSchiphol Airport – lotnisko bazowe linii KLM w Amsterdamie, to jeden z najnowocześniejszych portów lotniczych świata. Otwarty w 1916 roku jako lotnisko wojskowe, ulokowany został w miejscu, w którym przed laty znajdowało się jezioro. Z czasem zaczęto je osuszać i tak powstały typowe holenderskie poldery, czyli tereny sztucznie osuszone i otoczone groblami w celu ochrony ich przed zalaniem przez wodę. Właśnie na nich zbudowano węzeł komunikacyjny, który jest obecnie jednym z najczęściej uczęszczanych portów lotniczych na świecie. Co roku, odwiedza go ponad 52 milionów pasażerów. Jest bardzo lubiane przez podróżnych, dzięki bogatej ofercie i unikatowej infrastrukturze.

Z portu w Amsterdamie, można wylecieć do najdalszych zakątków świata, takich jak na przykład Kanton, Santiago de Chile, Nairobi czy wyspy Curacao, St. Maarten i Bonaire. Linia oferuje stąd połączenia do aż 133 miast na świecie. Ponad połowa pasażerów odwiedzających lotnisko, przesiada się na lotnisku bazowym KLM na inny lot. Dlatego z myślą o zapewnieniu im wygody, całą infrastrukturę zaprojektowano w najdrobniejszym szczegółach. Architekci dołożyli wielu starań, aby lotnisko bardziej przypominało metropolię, niż tradycyjny port lotniczy. I faktycznie wędrując kolejnymi alejami, można zapomnieć na chwilę, gdzie jesteśmy i zatracić się w tej nieziemsko zaaranżowanej przestrzeni…

 

schiphol 05

 

W zgodzie z naturą i dla pełnego komfortu pasażerów!

Na lotnisku Schiphol-Amsterdam pomyślano o wszystkim! W oczekiwaniu na samolot, podróżni mogą zrelaksować się w spa, odpocząć w parku miejskim, poczytać w bibliotece, a nawet urządzić ceremonię ślubną. Mogą również udać się do muzeum, serfować w sieci bez żadnych opłat czy ekologicznie naładować komórkę pedałując na rowerze, dokonać zakupów w Schiphol Plaza czy zagrać w kasynie. Do tego należy wspomnieć o bogatej ofercie gastronomicznej, m.in. obejmującej kuchnię japońską czy posiłki przygotowane na bazie produktów ekologicznych.

 

SPL lounge 1

 

Podróżnym oddano do dyspozycji również strefy relaksu, jak na przykład „Airport Park” ulokowany na tarasie widokowym w kawiarni-ogrodzie (Lounge 1, w kierunku Pier D, 2 piętro). To całkowicie niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju park, gdzie można zażywać kąpieli słonecznych w otoczeniu projekcji motyli, usłyszeć śpiew ptaków a nawet dźwięki rowerzystów. W strefie urody z kolei oferowane są zabiegi pielęgnacyjne i relaksacyjne dla ducha i ciała (np. Rituals Shop & Spa w hali 1 i XpresSpa w hali nr 2 na 1 piętrze). Warto wspomnieć, że każdy gość lotniska, może także skorzystać z bezpłatnych pryszniców.

Holenderska alejka ze szklarnią pełną tulipanów

Lotnisko Schiphol wyróżnia unikatowa na skalę światową architektura i sztuka użytkowa całego kompleksu. Poruszanie się po tak dużym obiekcie ułatwia nawigacja dostępna na smartfony. Osobom przesiadającym się na kolejny lot pokazuje ona nie tylko drogę do właściwego gate’u, lecz także czas potrzebny na pokonanie całej trasy.  

Akcenty związane z kulturą i architekturą holenderską widać najbardziej w hali odlotów 3 ze stylowymi białymi fasadami. Natomiast w Holland Boulevard  można m.in. wygodnie siedząc na kanapie, obejrzeć film czy wstąpić do bezpłatnej biblioteki z kolekcją literatury przetłumaczonej na 28 języków! Znajduje się tu również światowej sławy Rijksmuseum, pierwsze na świecie muzeum zlokalizowane na lotnisku. Miłośnicy tulipanów poczują atmosferę  giełdy kwiatowej w „House of Tulips” – jest to unikatowa konstrukcja łącząca architekturę typową dla Amsterdamu ze szklarnią. Natomiast w strefie Babycare Lounge stworzono leśną krainę zabaw dla dzieci z chatkami na drzewach, a hali odlotów 4 – nawet trybuny i zjeżdżalnię dla najmłodszych pasażerów!

 

SPL lounge 19

 

Lotnisko Amsterdam-Schiphol jest bardzo lubiane przez podróżnych i często nagradzane w międzynarodowych rankingach. Od lat znajduje się ono w czołówce portów lotniczych wyróżnianych m.in. w konkursie SKYTRAX AWARD – w 2014 roku Schiphol Airport znalazło się na 5 miejscu w kategorii najlepszych lotnisk na świecie oraz na 2 miejscu w Europie.

Niezależnie od tego czy mamy kilkugodzinny postój czy tylko chwilę wolnego czasu – na pewno każdy znajdzie na lotnisku w Amsterdamie coś ciekawego dla siebie! Holenderski przewoźnik realizuje stąd wszystkie loty międzykontynentalne, dlatego warto tak zorganizować swoją podróż, aby wygospodarować czas i oprócz lotniska zwiedzić również Amsterdam. Port oddalony jest zaledwie 15 minut od centrum i dostępne jest wygodne połączenie kolejowe. Do tej pory KLM oferował loty z Polski do swojego portu bazowego, wyłącznie z Warszawy (3 loty dziennie). Od 18 maja 2015 roku Kraków zostanie wpisany na listę miast obsługiwanych przez holenderskiego przewoźnika, łącząc południową Polskę z Holandią 7 razy w tygodniu.

Air France KLM Poland