W ostatni weekend sierpnia tj. 30-31 na lotnisku Aleksandrowice w Bielsku Białej odbędzie się XI Międzynarodowy Piknik Lotniczy Euroregionu Beskidy. Na beskidzkim niebie będzie można podziwiać akrobacje lotnicze w wykonaniu m.in. Artura Kielaka czy Jurgisa Kairysa oraz wiele róznych statków powietrznych .

 

 

 

 

 

W przeddzień otwarcia Pikniku Lotniczego Klub Seniorów Lotnictwa przy Aeroklubie Bielsko-Bialskim oragnizuje wystawę zdjęć lotniczych. Otwarcie wystawy nastąpi 29.08.2014 o godzinie 16, w Domu Kultury Włókniarzy w Bielsku-Białej przy ul. 1-go Maja 12. Jest to idealny wstęp do weekendowych lotniczych szaleństw. A tych z pewnością nie zabraknie .

 

Podczas pikniku prawdziwy kunszt lotniczej akrobacji zaprezentują Artur Kielak oraz Jurgis Kairys. Ten drugi jest stałych gościem pikniku i już niejako żelaznym punktem programu. Jego zapierające dech w piersiach pokazy akrobacji ekstremalnej są od lat wyczekiwane przez widzów. W tym roku Jurgis Kairys zaprezentuje się z nowym programem akrobatycznym w duecie właśnie z Arturem Kielakiem . Panowie razem zaprezentowali się już podczas pikniku lotniczego w Michałkowie co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem publiczności.

 

Pokaz akrobacji lotniczej w wykonaniu Artura Kielaka oraz Jurgisa Kairysa . foto. Piotr Wróbel

 

Kolejną atrakcją imprezy będzie pokaz podniebnego rockendrolowca czyli Uwe Zimmermanna - mistrza wyścigów motorowych Niemiec, pilota akrobacyjnego, biznesmena. Z lotnictwem związany od dziecka, zaczynał od lotów szybowcami, później uzyskał licencję pilota samolotowego. Rozwinął skrzydła u boku trenera czeskiej kadry narodowej w akrobacji. Brał udział w wielu zawodach akrobacyjnych, ale to nie wystarczyło i rozpoczął przygodę z pokazami akrobacyjnymi. Obecnie lata na Extrze, wcześniej latał na Zlinach, Giles 202.

 

Podniebny rockendrolowiec Uwe Zimmermanna foto. valdi4320.flog.pl

 

Podczas tegorocznego pikniku będzie możliwość zobaczenia w locie i na wystawie statycznej samolotu ultralekkiego Pipistrel Virus SW, który jest obecnie najszybszym, produkowanym samolotem ultralekkim na świecie. Prędkość przelotowa ponad 270km/h i zasięg 1500km sprawiają, że podróżowanie po kraju i Europie stało się dużo prostsze i szybsze. Warto wspomnieć, że Virus SW dwukrotnie brał udział w wyprawach dookoła świata, obleciał Biegun Północny oraz zdobył dwie nagrody w konkursach organizowanych przez NASA.

 

Samolot  Pipistrel VIRUS SW

 Pipistrel Virus SW

Samolot  Pipistrel VIRUS SW
Samolot  Pipistrel VIRUS SW

 

Dodatkowo w pokazach (akrobacyjnych i prezentacjach w locie) wystąpią samoloty: produkowana w Bielsku Orka, Piper Cub, Bücker Bü-131 Jungmann, Dromadery w pokazie akcji gaśniczej .

 

Nie zabraknie również pokazów na ziemi i w locie produkowanych w Bielsku szybowców. Allstar PZL Glider, pod słynnym, dobrze znanym lotnikom logo "SZD", wprowadza właśnie na rynek swój najnowszy produkt - dwumiejscowego, pełnoakrobacyjnego SZD-54-2 Perkoza. Tym razem zobaczymy go w najnowszej 20 metrowej wersji. O tym, jak lata ten szybowiec i co nim można zrobić, przekonamy się w trakcie pokazów.

Podczas pikniku, swoje umiejętności pilotażowe zaprezentuje nasz multimedalista Sebastian Kawa na szybowcu Diana II

 

Jak co roku będzie możliwość odbycia lotu widokowego nad Bielskiem i Beskidami, a także, dla najodważniejszych, skok spadochronowy w tandemie.

 

PROGRAM PIKNIKU

SOBOTA 30.08.2014r.

 

10:00 Otwarcie lotniska dla publiczności

10:00 Loty widokowe non stop do zmierzchu samolotami AN-2 i Wilga

15:00 Oficjalne otwarcie Pikniku

15:15-18:00 ­­ Pokazy lotnicze

18:00 Występy zespołów muzycznych

21:00 Pokaz sztucznych ogni

21:15 Zakończenie Pikniku

 

NIEDZIELA 31.08.2014r.

10:00 Otwarcie lotniska dla publiczności

10:00 Loty widokowe non stop do zmierzchu

14:00-18:00 ­­ Pokazy lotnicze

18:00 ­­ Występ zespołu muzycznego

20:00 Zakończenie pikniku

 

 

 

 

 źródło :  pikniklotniczy.pl