Pokazy dynamiczne w powietrzu, wystawa statyczna samolotów i śmigłowców oraz uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia to główne atrakcje dnia otwartego lotniska w Gdyni Babich Dołach zorganizowanego w ramach obchodów 20. rocznicy powstania Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Startujemy w sobotę, 19 lipca, o godzinie 10.00. Na gdyńskie lotnisko zapraszamy wszystkich entuzjastów i sympatyków lotnictwa morskiego. Wstęp wolny.

 

 

 

 

 

 

W tym roku wyspecjalizowana w zwalczaniu okrętów podwodnych, prowadzeniu rozpoznania oraz działaniach ratowniczych nad obszarami morskimi Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW) obchodzi 20-lecie swojego istnienia. Z tej okazji wszystkich entuzjastów i sympatyków lotnictwa morskiego, mieszkańców Trójmiasta i turystów oraz żołnierzy, którzy pełnili służbę w jednostkach lotnictwa morskiego zapraszamy na uroczyste obchody 20. rocznicy sformowania Dowództwa BLMW, które odbędą się 19 lipca na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach.

 

W programie dnia otwartego przewidziano pokaz skoków spadochronowych z samolotu transportowego Bryza a także dynamiczny pokaz pilotażu śmigłowców W-3RM „Anakonda”, SH-2G i Mi-14PŁ. Pokazom w powietrzu towarzyszyć będzie wystawa statyczna, na której pojawią się wszystkie typy samolotów i śmigłowców BLMW oraz gościnnie MiG-29 z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku i C-295 z 13. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie. Na płycie lotniska będzie można również zobaczyć specjalistyczne wyposażenie 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, Jednostki Wojskowej Formoza, Żandarmerii Wojskowej, Pododdziału Antyterrorystycznego Policji oraz Poszukiwawczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Udział w pikniku lotniczym zapowiedzieli także przedstawiciele Stowarzyszenia „Gdyński Szwadron Krakusów”. Oprawę artystyczną przygotował Klub Wojskowy z Gdyni Babich Dołów we współpracy z Klubem 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach.

 

Brama Papieska 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni przy ul. Zielonej będzie otwarta dla ruchu pieszego w godzinach od 10.00 do 15.00. Dojazd na przystanek „Zielona – Kościół (NŻ) z centrum Gdyni autobusem linii 109 (zobacz: rozkład jazdy autobusu linii 109 z przystanku „Gdynia Dworzec Główny PKP”). Jednocześnie informujemy, że Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni skieruje na linię 109 autobusy o zwiększonej pojemności a także zapewni większą częstotliwość ich kursowania. Brama Papieska znajduje się około 500m od przystanku „Zielona – Kościół” w kierunku centrum Gdyni. Na płytę lotniska będzie można również dojechać bezpłatnymi autobusami odjeżdżającymi z przystanku „Zielona – Kościół”. Prosimy o zabranie ze sobą prowiantu oraz napojów.

 

Uwaga!

Na teren lotniska nie będzie można wjechać samochodem!

 

 

Program dnia otwartego lotniska w Gdyni Babich Dołach

 • 10.00 – otwarcie Bramy Papieskiej (ul. Zielona)

 • 11.00 – uroczysta zbiórka z okazji 20. rocznicy powstania Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej

 • około godziny 12.00 (po zakończeniu zbiórki):

- koncert orkiestry wojskowej

- pokaz Pododdziału Antyterrorystycznego Policji

- pokaz umiejętności „Gdyńskiego Szwadronu Krakusów”

- pokaz skoków spadochronowych

- dynamiczny pokaz pilotażu śmigłowców W-3RM, SH-2G i Mi-14PŁ

Przez cały czas trwania dnia otwartego lotniska dostępne będą:

- wystawa statyczna samolotów i śmigłowców

- wystawa uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia

 

 

 

Zadania BLMW

 

Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w polskich siłach zbrojnych formacją wyspecjalizowaną w prowadzeniu operacji lotniczych nad obszarami morskimi. Do głównych zadań brygady należy poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych samodzielnie i we współdziałaniu z siłami okrętowymi, poszukiwanie, rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom, zabezpieczenie ratownicze polskiej strefy poszukiwania i ratownictwa na Bałtyku, monitoring ekologiczny Polskiej Strefy Ekonomicznej oraz transport ludzi i sprzętu. Na wyposażeniu jednostek BLMW znajduje się obecnie ponad 40 samolotów i śmigłowców w tym: samoloty Bryza (w wersjach patrolowo – rozpoznawczej, monitoringu ekologicznego i transportowej), śmigłowce Mi-14 (w wersji zwalczania okrętów podwodnych i ratowniczej), śmigłowce pokładowe SH-2G, śmigłowce W-3 (w wersji ratowniczej i transportowej) oraz śmigłowce Mi-17 i Mi-2.

 

 

Historia BLMW

 

Prace nad stworzeniem nowatorskiej w lotnictwie Sił Zbrojnych struktury lotnictwa MW rozpoczęto na początku lat 90-tych. W tym celu w Dowództwie Marynarki Wojennej powołano specjalną grupę organizacyjno – przygotowawczą pod dowództwem kmdr pil. Zbigniewa Smolarka. Efektem jej prac było sformowanie z dniem 1 listopada 1994 roku Dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach. Miesiąc później przejęła ona w podporządkowanie dotychczasowe jednostki lotnictwa MW. Wynikiem przeprowadzonej wówczas reorganizacji było wydzielenie jednostek logistycznego zabezpieczenia działań co miało to zapewnić lepszą realizację zadań zarówno przez jednostki lotnicze jak i logistyczne. Lotnictwo morskie, jako pierwsze w kraju zorganizowano w struktury zbudowane według nowej koncepcji zabezpieczenia logistycznego, zgodnej z ówczesnymi standardami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Po zakończeniu procesu przeformowania, który trwał do końca 1995 roku, z dotychczasowych pułków i eskadr powstało siedem nowych jednostek:

 

 • 1. Pucki Dywizjon Lotniczy Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach,

 • 2. Darłowski Dywizjon Lotniczy Marynarki Wojennej w Darłowie,

 • 3. Kaszubski Dywizjon Lotniczy Marynarki Wojennej w Siemirowicach,

 • 3. Batalion Zabezpieczenia w Gdyni Babich Dołach,

 • 4. Batalion Zabezpieczenia w Darłowie,

 • 5. Batalion Zabezpieczenia w Siemirowicach,

 • 42. Dywizjon Techniczny w Gdyni Babich Dołach.

 

15 lipca 1996 roku Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała nazwę wyróżniającą "Gdyńska" oraz imię patrona, jednego z pierwszych lotników morskich II Rzeczypospolitej, kmdr por. pil. Karola Trzaski - Durskiego. Na przełomie 2002 i 2003 roku z eksploatacji w jednostkach lotnictwa MW definitywnie wycofano samoloty odrzutowe Mig-21bis i Mig-21UM a zadania samolotów TS-11 Iskra przejęły wprowadzane do służby patrolowo - rozpoznawcze Bryzy. Wraz z transferem ze Stanów Zjednoczonych fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry brygada otrzymała też śmigłowce pokładowe SH-2G Super Seasprite, które wówczas były pierwszymi w lotnictwie Sił Zbrojnych bojowymi maszynami produkcji zachodniej. Po siedmiu latach funkcjonowania, w styczniu 2003 roku, po raz pierwszy zmianie uległa struktura brygady. Na bazie dotychczasowych dywizjonów i batalionów utworzono, podobnie jak w Siłach Powietrznych, eskadry i bazy lotnicze:

 

 • 28. Pucką Eskadrę Lotniczą w Gdyni Babich Dołach,

 • 29. Darłowską Eskadrę Lotniczą w Darłowie,

 • 30. Kaszubską Eskadrę Lotniczą w Siemirowicach,

 • 43. Bazę Lotniczą Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach,

 • 44. Bazę Lotniczą Marynarki Wojennej w Siemirowicach i Darłowie.

 

W latach 2008 – 2010 ze służby wycofano śmigłowce ratownicze Mi-14PS. Ich zadania przejęły śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ przystosowane do prowadzenia działań ratowniczych. Po modernizacji otrzymały one oznaczenie Mi-14PŁ/R. Na przełomie 2010 i 2011 roku lotnictwo morskie przeszło kolejną restrukturyzację. Funkcjonujące jako samodzielne jednostki eskadry zostały włączone w struktury baz lotnictwa morskiego. I tak Dowództwu Gdyńskiej Brygady Lotnictwa MW podporządkowane są obecnie dwie jednostki:

 

 • 43. Baza Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach;

 • 44. Baza Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach i Darłowie.

 

W ciągu 15 lat wykonywania swoich zadań BLMW była wielokrotnie wyróżniana. W 1995 roku, w dniu Święta Lotnictwa, Krajowa Rada Lotnictwa oraz redakcja magazynu lotniczego „Skrzydlata Polska” przyznały lotnictwu Marynarki Wojennej wyróżnienie honorowe "Błękitne Skrzydła". W 1999 roku Biskup Polowy WP w uznaniu zasług ratowania życia na morzu, za udział w „akcji powódź” w lipcu 1997 roku oraz udział w akcji „serce” dla klinik kardiochirurgii, wyróżnił Gdyńską Brygadę Lotnictwa MW dyplomem Benemerenti. W 2005 roku, za szczególne osiągnięcia i najwyższą jakość wykonywanych zadań brygada została wyróżniona „Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej". Dwukrotnie, w 2000 i 2002 roku BLMW została wyróżniona „Medalem za Zasługi dla Marynarki Wojennej RP”. Lotnicy morscy są również laureatami odznaczenia honorowego Ligi Morskiej i Rzecznej - Pierścienia Hallera.

 

W latach 1995 – 2005 brygadą dowodził kontradmirał pil. Zbigniew Smolarek, następnie od 2005 do 2011 roku kmdr pil. Stanisław Ciołek. Od 7 października 2011 roku dowódcą Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej jest kmdr pil. Tadeusz Drybczewski.

 

 

Czy wiesz, że…

 

…na przestrzeni 20 lat na wyposażeniu jednostek BLMW znajdowało się łącznie 112 samolotów i śmigłowców, w tym 25 samolotów MiG-21bis, 6 samolotów MiG-21UM, 18 samolotów TS-11 Iskra oraz 7 samolotów An-2.

 

…od 1994 roku na wyposażenie lotnictwa morskiego wprowadzono 26 statków powietrznych, w tym: 12 samolotów Bryza, 4 śmigłowce ratownicze W-3RM, 4 śmigłowce pokładowe SH-2G, 2 śmigłowce transportowe Mi-17 oraz 4 śmigłowce Mi-2.

 

…lotnictwo morskie przebudowało, zmodernizowało lub doposażyło 10 śmigłowców Mi-14, 4 samoloty Bryza, 4 śmigłowce SH-2G, a obecnie trwa modernizacja kolejnych 4 śmigłowców W-3 i 4 samolotów Bryza.

 

...od 1994 roku załogi samolotów i śmigłowców Brygady Lotnictwa MW uczestniczyły w blisko 100 międzynarodowych manewrach i ćwiczeniach.

 

…Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi.

 

…załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego uczestniczyły w 545 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 286 osobom.

 

…od 13 lat Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej współpracuje w Urzędem Morskim w zakresie monitoringu czystości wód Polskiej Strefy Ekonomicznej Bałtyku.

 

…lotnicy morscy współpracują z Kliniką Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach realizacji transportu lotniczego z zespołami medycznymi wykonującymi przeszczepy serca.

 

 

kmdr ppor. Czesław Cichy