dzień22 czerwca 2014 na lotnisku w Białej Podlaskiej, odbył się Dzień Otwarty Fundacji Legendy Lotnictwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Głównym gościem wydarzenia był Artur Kielak i pokaz z jego udziałem. Występ naszego mistrza, przynajmniej do godzin południowych był dość poważnie zagrożony, a to z powodu kapryśnej pogody, która zmieniała się jak w kalejdoskopie, raz świeciło słońce a raz wręcz padał deszcz z gradem, przed którym uczestnicy musieli schronić się w hangarze. Na szczęście przed głównymi atrakcjami, deszcz ustał i można było spokojnie oglądać akrobacje jak i wystawę statyczną, a było naprawdę co podziwiać.

 

IMG 0609

 

Na lotnisku w pobliżu hangaru stały takie maszyny jak: TS-11 Iskra na którym odbyła się udana „próba silnika”, SB Lim-2, oraz prawdziwa perełka, oryginalny niemiecki myśliwiec z okresu II Wojny Światowej, Messerschmitt Bf 109.

Mogliśmy obejrzeć również m.in. Cessny: 172 Skyhawk, Skylane i Stationair ; dwa Tecnamy P2002, CH701 STOL, WcT-9 Dynamic, EV-97 Eurostar czy FK-9 Mark III. Nie zabrakło także poczciwego „Antka” An-2, który również zaprezentował się nam w powietrzu. Miały przylecieć samoloty CSS-13 i TS-8 Bies, jednak warunki pogodowe niestety uniemożliwiły ich przybycie.

W samym hangarze wystawiono, rewelacyjne zdjęcia lotnicze, Macieja Wolańskiego.

Oprócz samolotów można było postrzelać z karabinu, posiedzieć w więźniarce Straży Granicznej jak również w wozie strażackim. Atrakcje te cieszyły się powodzeniem głównie wśród młodszych uczestników.

 

IMG 1044

 

Natomiast w powietrzu mogliśmy podziwiać Artura Kielaka na XA-41 i Łukasza Świderskiego na Extra 330. Wykonywali oni akrobacje w parze jak również solo, wzbudzając wśród publiczności wielkie emocje. Oprócz tego wspaniałego pokazu zaprezentowały się nam m.in.: Formacja 3AT3 z której dwa samoloty dały pokaz walki z malowanym w niemieckie barwy Zlinem-42M, Koliber, jak też motolotnie.

 

Wieczorem odbył się koncert rockowy zespołu „Chemia”. Impreza wypadła bardzo udanie.

 

 

 

 

tekst, foto, samoloty.pl