festiwal modelarski krakow 2014Po dwóch latach przerwy do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie powróciły zawody i wystawa modelarska. W ubiegły weekend (31 maja- 1 czerwca) odbył się Festiwal Modelarski- Kraków 2014, gromadząc liczne rzesze pasjonatów modelarstwa... i nie tylko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

modele krakow 2014

 

Jak zwykle gmach główny Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zapewnił niezwykły klimat tej imprezie, a to głównie za sprawą pełnowymiarowych, oryginalnych samolotów, których miniatury niejednokrotnie pojawiły się na stołach wystawienniczych. Od godziny 9 rano, w sobotę przyjmowane były modele, zarówno te rejestrowanie drogą internetową jak i te zgłaszane na miejscu. Do popołudnia stoły zapełniły się 821 modelami, zgłoszonymi przez 283 uczestników, od młodzików i juniorów,do seniorów, ponownie bijąc zeszłoroczny rekord popularności. Międzynarodowy charakter nadali imprezie goście z Słowacji i Węgier, którzy przybyli zaprezentować swoje osiągnięcia.

 

modele krakow 2014 2

 

 

Organizatorom dopisała frekwencja, która była zasługą coraz większej rozpoznawalności imprezy, której dwie poprzednie edycje odbywały się w Muzeum Armii Krajowej. Nie bez znaczenia było również pokrycie się terminu wydarzenia z Dniem Dziecka. W sobotę na najmłodszych, w sali edukacyjnej Muzeum Lotnictwa Polskiego poza stałymi atrakcjami czekały również warsztaty modelarskie, na których dzieci zdobywały swoje pierwsze szlify. Zwiedzający mogli oczywiście obejrzeć ekspozycję muzeum, wzbogaconą o wystawy czasowe m.in. „Halifax Kapitana Omylaka” poświęconą załodze kpt. Franciszka Omylaka, która została zestrzelona nad Banicą, czy wystawę zdjęć Sławomira „Hesji” Krajewskiego. Do tego dodać należy spotkanie Jana Hoffmanna „co każdy modelarz wiedzieć powinien...”, które rozłożyło się na dwa dni. Prowadzone przez niego spotkania przy samolocie odbywają się w Muzeum Lotnictwa Polskiego, co tydzień w niedzielę.

 

modele kraków 2014 1

 

W tym roku wystawa została objęta patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego- Marka Sowy oraz mecenatem Kraków Airport im. Jana Pawła II. Podczas oceny modeli brane były pod uwagę: staranności wykonania, stopień trudności, realizm wyglądu i wkład pracy. Podobnie jak w zeszłym roku konkurs miał podwójną formułę. W pierwszym przypadku oceny dokonywała komisja powołana przez organizatora, natomiast w przypadku „Lajkonika” obowiązywały zasady oceny zbliżone do LOKowskich (konieczna dokumentacja modelarska i punktowy system oceniania).

Poza wyróżnieniami w poszczególnych kategoriach (wymienione na końcu tekstu, wraz z nagrodami od patronów i sponsorów), organizatorzy przyznali puchary:

 

Grand Prix modelu plastikowego – IPMS Kraków- Krzysztof Barcz, za model Catalina N5593V
Grand Prix modelu kartonowego – IPMS Kraków- Dariusz Furtak, za model T-34/76
Grand Prix w konkursie “Lajkonik” – IPMS Kraków- Sebastian Jabłoński, za model Messerschmitt Bf-109 E-7/ Trop
Puchar Dyrektora MLP – Dyrektor MLP- Paweł Ogarek, za model samolot rekordowy RWD-5bis
Model lotniczy w barwach polskich – IPMS Kraków- Jarosław Rumszewicz, za model An-2
Model wojsk lądowych w barwach polskich – IPMS Kraków- Andrzej Ligocki, za model Oshkosh M-ATV
Model jednostki pływającej w barwach polskich – IPMS Kraków- Tadeusz Duda, za model Regulus
Model wykonany przez młodzika – IPMS Kraków- Bartosz Chojniak, za model Zundapp K800
Model wykonany przez juniora – IPMS Kraków- Kacper Mazur, za model P-51D Mustang

 

Poza modelami konkursowymi zaprezentowane zostały prace organizatorów i zaprzyjaźnionych klubów modelarskich, uatrakcyjniając dodatkowo festiwal. Na drugiej kondygnacji głównego gmachu muzeum została rozlokowana giełda modelarska, a tuż obok niej, w sali konferencyjnej, w niedzielne południe nastąpiło rozdanie nagród, które mimo dusznej atmosfery przebiegło bardzo sprawnie. Z roku na rok Festiwal Modelarski, przygotowywany przez IPMS Kraków rozwija się, przyciągając coraz większa grupę modelarzy, a otoczenie Muzeum Lotnictwa Polskiego zapewnia unikalną atmosferę. Wszak nie wszędzie można na bieżąco porównać szczegóły modeli z ich pierwowzorami.

 

Kamil Stasiak

 

Puchary patronów i sponsorów Festiwalu Modelarskiego- Kraków 2014:

 

Peter Kaminsky

Armored car Lanchester

Pojazd bojowy w skali 1:72 ufundowany przez: Firma "Ergo POS"

Michał Jagusiak

T34-76

Pojazd bojowy w skali 1:48 ufundowany przez: Firma "Ergo POS"

Cyprian Kokowski

Mitsubishi A6M5 model 52

Puchar samolotu widziany oczyma mechanika Oskara ufundowany przez: Michał Macioszek

Przemysław Klimala

PWS-26 - 2 Pułk Lotniczy w Krakowie, czerwiec 1939r.

Puchar za model samolotu II Pułku Lotnictwa Kraków ufundowany przez: IrKa

Jarosław Rumszewicz

BŻ-1 GIL

Puchar za model eksponatu Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie ufundowany przez: Jacek Macioszek

Kamil Feliks Sztarbała

Char 2C

Puchar za najlepszy model broni pancernej ufundowany przez: Firma HK Resin

Mateusz Michalecki

Westland Sea King AEW.2

Model śmigłowca w barwach Royal Navy ufundowany przez: Firma Lukgraph

Krzysztof Barcz

Stearman PT-13D

Samolotu z okresu międzywojennego wykonanego z żywicy ufundowany przez: Silver Wings

Václav Hochmuth

Colomban MC-15E Cri-Cri

Model wykonany od podstaw ufundowany przez: Firma Lukgraph

Adam Kotowski

HMS Eskimo

Model statku lub okrętu przyznawana przez IPMS Polska ufundowany przez: Firma Kagero

Ryszard Holak

Fokker E.III

Model samolotu z okresu I Wojny Światowej przyznawana przez Wingnut Wings ufundowany przez: Firma AVIATTIC

Piotr Koza

I-16

Nagroda dla juniora za model samolotu ufundowany przez: Ciocia Basia

Milan Kubáň

Vasilij sniper

Puchar za figurkę w dowolnej skali ufundowany przez: Firma "Kruk"

Artur Domański

B-25J Mitchell

Dla seniora za najlepszy model samolotu bombowego ufundowany przez: Modelarze z Radomia

Jakub Wróbel

Samochód pancerny BA-6

Dla juniora za najlepszy model pojazdu wojskowego ufundowany przez: Modelarze z Radomia

Michał Duda

Mig -15

Dla młodzika, od starszego dla młodszego ufundowany przez: Modelarze z Radomia

Jozsef Buczko

X-Wing

Za model Science Fiction ufundowany przez: IPMS Kraków

Marek Żuraw

Bracia Wright-Pierwszy lot silnikowy

Puchar za model Vintage ufundowany przez: Jarosław Gucwa

Robert Bednar

Messerschmitt Bf 109 G-6

Memoriał Sławomira Czekalskiego - model w barwach Finlandii ufundowany przez: IPMS Kraków

Krzysztof Barcz

Forgotten

PRO FUN - wyróżnienie internetowego forum Scale Fun za najciekawszy model Festiwalu ufundowany przez: Scale Fun

Marek Ziętek

GMC

Model wojskowego pojazdu kołowego w skali 1:72 ufundowany przez: Producent Modeli "Mars"

Sławomir Biesaga

m/s Uniwersytet Jagielloński

Model statku handlowego PMH ufundowany przez: Producent Modeli "Mars"

Mirosław Stawiak

IJN Nisshin

Najlepszy model w barwach Japonii ufundowany przez: Stowarzyszenie Modelarze Kieleccy

Michał Michnol

Mi-24 W Hind

Puchar Marszałka woj. Małopolskiego dla najlepszego modelu seniora ufundowany przez: Marszałek Województwa Małopolskiego - Marek Sowa

Daniel Kalota

A-7E Corsair

Puchar Przewodniczącego Sejmiku woj. Małopolskiego dla najlepszego modelu juniora ufundowany przez: Sejmik Województwa Małopolskiego

Peter Kaminsky

Barfor and Perkins

Statuetka Smoka Wawelskiego za najlepszy pojazd ufundowany przez: "Grupa B"

Albert Grzywa

An2 Antonov

Statuetka Smoka Wawelskiego za najlepszy samolot ufundowany przez: "Grupa B"

Michał Jagusiak

Hellcat F6F3

Statuetka Smoczka Wawelskiego za najlepszy model juniora ufundowany przez: "Grupa B"

Michał Duda

M-24 Chaffee

Statuetka Smoczka Wawelskiego za najlepszy model młodzika ufundowany przez: "Grupa B"

Sebastian Jabłoński

Messerschmitt 109E-7/trop

Beskyd Model Show - samolot ufundowany przez: KM Koprivnice

Kamil Knapik

T-62

Beskyd Model Show - pojazd ufundowany przez: KM Koprivnice

 

Wyniki konkursu „Lajkonik”:

 

LK1 Modele lotnicze, skala 1:48 i większe (Lajkonik)

I

 

Sebastian Jabłoński - Messerschmitt 109E-7/trop - S

II

 

Jacek Jabłośński - P-40 Tomahawk II - S

III

 

Michał Michnol - Mi-24 W Hind - S

LK2 Modele lotnicze, skala 1:72 i mniejsze (Lajkonik)

I

 

Krzysztof Barcz - Catalina N5593V - S

II

 

Piotr Mazurek - Polikarpow U-2 - S

III

 

Jozef Konecny - Mil Mi-8 T "OM-EVA" - S

LK3 Pojazdy, skala 1:35 i większe (Lajkonik)

I

 

Andrzej Ligocki - Oshkosh M-ATV - S

II

 

Jacek Jabłoński - Sd.Kfz. 234/1 - S

III

 

Tomasz Wawrykiewicz - AS-90 - S

LK4 Pojazdy, skala 1:48 i mniejsze (Lajkonik)

I

 

Marek Ziętek - T-34/85 - S

II

 

Jacek Jabłoński - Steyr 1500A/01 - S

III

 

Piotr Mazurek - Harley WLA Lend-Lease - S

 

Modele plastikowe

ST1 Samoloty śmigłowe, skala 1:32 i większe

 

 

Ryszard Holak - Sopwith Snipe Post-War RAF - S

 

 

Artur Domański - B-25J Mitchell - S

 

 

Marcin Chruścielewski - F4U-1 Corsair - S

ST2 Samoloty śmigłowe, skala 1:48

 

 

Cyprian Kokowski - Mitsubishi A6M5 model 52 - S

 

 

Michał Michnol - Me-410 - S

 

 

Pavol Karnis - Spitfire Mk.IXc - S

 

 

Albert Grzywa - Loire 130 M - S

 

 

Michał Jagusiak - Hellcat F6F3 - J

 

 

Konrad Dzik - F4U-1A Corsair - J

 

 

Piotr Koza - I-16 - J

ST3 Samoloty śmigłowe, skala 1:72 do 1:100

 

 

Boris Bednar - Mistel - S

 

 

Artur Wall - F-51D Mustang - S

 

 

Zbigniew Sochaj - PZL-43 Karaś - S

 

 

Aleš Pavlas - Messerschmitt Bf-108 - S

 

 

Michał Jagusiak - Messerschmitt Bf 100 - J

 

 

Kacper Mazur - P51 D Mustang - J

 

 

Robert Bednar - Hurricane Mk II.d - J

SO2 Samoloty odrzutowe, skala 1:48

 

 

Pavol Karnis - F-104G Starfighter - S

 

 

Adrian Wolnicki - F-14A TOMCAT - S

 

 

Marcin Kwiatkowski - MiG-29UB - S

 

 

Daniel Kalota - MiG - 21SMT - J

 

 

Tomasz Kotowicz - Su-27 Flanker - J

 

 

Jacek Rakoczy - SU-22M - J

SO3 Samoloty odrzutowe, skala 1:72 do 1:100

 

 

Krzysztof Bytniewski - EF-2000 TYPHON II - S

 

 

Krzysztof Barcz - F-4ETM Phantom - S

 

 

Adrian Feč - F-8E Crusader - S

 

 

Jozef Konecny - Aero L-29 DELFIN \"2853\" - S

 

 

Daniel Kalota - F-35A - J

 

 

Mateusz Zapotoczny - Saab J-35J Draken - J

 

 

Robert Bednar - Avrocar VZ-9 - J

SM1 Śmigłowce, skala 1:48 i większe

 

 

Jacek Caliński - PZL SW-4 Puszczyk - S

 

 

Piotr Kulej - Bell H13 - S

 

 

Marcin Kwiatkowski - SW-4 Puszczyk - S

SM2 Śmigłowce, skala 1:72 do 1:100

 

 

Jacek Jabłoński - K-50 Hokum - S

 

 

Krzysztof Fituch - MI-4 A - S

SM2 Smiglowce, skala 1:72 do 1:100

 

 

Mateusz Michalecki - Westland Sea King AEW.2 - S

SM2 Śmigłowce, skala 1:72 do 1:100

 

 

Kacper Mazur - Mi-24 W Hind "956" - J

SW Samoloty i śmigłowce wojskowe, skala 1:144

 

 

Sebastian Cessak - F/A 18C Hornet - S

 

 

Wojtek Kaim - F-14A TOMCAT - S

 

 

Krzysztof Cesarz - Dassault Rafael M - J

SC Samoloty cywilne i szybowce, skala dowolna

 

 

Maroš Trusa - L-13 Blaník - S

 

 

Szymon Grzywocz - RWD 10 - S

 

 

Václav Hochmuth - Colomban MC-15E Cri-Cri - S

 

 

Jozef Konecny - ZLIN Z -XII "OK -TBG" - S

SP Konstrukcje lotnicze do 1921 roku, skala dowolna

 

 

Ryszard Holak - Fokker E.III - S

 

 

Szymon Grzywocz - Roland D.VIa - S

 

 

Ľubomír Műller - Fokker Dr.I - S

 

 

Vlastimil Lukáš - Hansa Brandenburg W29 - S

PK1 Pojazdy wojskowe kołowe i półgąsienicowe, skala 1:35 i większe

 

 

Piotr Perykasza - GAZ AA - S

 

 

Janusz Zakrzewski - Gun Truck - konwersja (Big Foot) - S

 

 

Mirek Żółty - Chevrolet 30 CWT - S

 

 

Przemysław Mrożek - Einheito disel - S

 

 

Kamil Knapik - Gaz-69A - S

 

 

Kacper Mazur - Commando Car - J

 

 

Konrad Dzik - BTR-60PU - J

 

 

Grzegorz Lupa - M16 - J

PK2 Pojazdy wojskowe kołowe i półgąsienicowe, skala 1:48

 

 

Mariusz Bieńczyk - BA-64B - S

 

 

Jacek Jabłoński - Sd. Kfz 2 Kettenkraftrad - S

 

 

Mirek Żółty - Supacat Jackal - S

PK3 Pojazdy wojskowe kołowe i półgąsienicowe, skala 1:72 i mniejsze

 

 

Piotr Perykasza - SAMOCHÓD PANZERNY WZ.34 - S

 

 

Marek Ziętek - LRGD+breda 20mm - S

 

 

Peter Kaminsky - Armored car Lanchester - S

 

 

Piotr Mazurek - Harley WLA Military Police - S

 

 

Anna Lemaniak - Samochód pancerny BA-10 - J

 

 

Jakub Wróbel - Samochód pancerny BA-6 - J

PG1 Pojazdy wojskowe gąsienicowe (z artylerią samobież.), skala 1:35 i większe

 

 

Janusz Zakrzewski - Czołg Churchill - S

 

 

Piotr Gąsior - Catterpilar - S

 

 

Gabor Galik - Panzer III.ausf J. Ghost Division - S

 

 

Kamil Knapik - T-62 - S

 

 

Grzegorz Wanat - BT 7 - S

 

 

Jakub Krawczyk - IS-2 - J

 

 

Konrad Dzik - P.Kpfw.IV ausf.B - J

 

 

Jacek Rakoczy - IDF 113 Fitter - J

 

 

Jakub Perykasza - ASU-85 - J

PG2 Pojazdy wojskowe gąsienicowe (z artylerią samobież.), skala 1:48

 

 

Mirek Żółty - T-34/76 - S

 

 

Kamil Feliks Sztarbała - SA-4 Ganef (2K11 KRUG) - S

 

 

Artur Żółty - T-34/76 - S

 

 

Michał Jagusiak - T34-76 - J

PG3 Pojazdy wojskowe gąsienicowe (z artylerią samobież.), skala 1:72 i mniejsze

 

 

Piotr Perykasza - KA-MI - S

 

 

Marek Ziętek - Cromwell Mk IV - S

 

 

Marcin Czerski - LVT(A)-1 - S

 

 

Daniel Kalota - Jagdpanzer IV - J

 

 

Jakub Wróbel - Sherman M4. 1944 - J

 

 

Michał Kosiba - Czołg szybki BT-5 - J

ZKP Zestaw kombinowany pojazdów, skala 1:72 i mniejsze

 

 

Marek Ziętek - Famo - S

 

 

Michal Grzelak - Diamond Wrecker II KP - S

AR1 Artyleria bez napędu, skala 1:48 i większa

 

 

Jacek Jabłoński - Flakvierling 38 - S

 

 

Piotr Perykasza - PAK 44 RHEINMETALL - S

 

 

Mariusz Kikowski - Flak 36 - S

 

 

Jakub Perykasza - HAUBICA M-101 - J

AR2 Artyleria bez napędu, skala 1:72 i mniejsza

 

 

Marek Ziętek - Morser 18 - S

 

 

Wojciech Cichoń - sIG 33 - 15cm ciężkie działo piechoty - S

 

 

Dawid Całusiński - Italian Gun G3150 - J

OK1 Okręty i statki, skala 1:400 i większe

 

 

Krzysztof Podolski - Barka desantowa LCVP - S

 

 

Jacek Bułgajewski - U boot Typ IX C - S

 

 

Tomasz Król - ORP Orzeł - S

OK2 Okręty i statki, skala 1:401 i mniejsze

 

 

Maroš Trusa - Akula class submarine - S

 

 

Adam Kotowski - HMS Eskimo - S

 

 

Jozef Konecny - Russian submarine AKULA class - S

 

 

Mateusz Zapotoczny - ORP Orzeł - J

FI1 Figurki piesze, skala dowolna

 

 

Milan Kubáň - Maya varior - S

 

 

Czesław Ciepły - GRENADIER(MOSKWA 1812) - S

 

 

Andrzej Domański - Oiran - S

 

 

Adrian Wilga - Saxon - S

 

 

Wojciech Kasznia - Snajperzy - J

 

 

Wojciech Szczepanek - Napoleonic Solider - J

FI2 Figurki konne, skala dowolna

 

 

Mariusz Bieńczyk - Rycerz - S

 

 

Andrzej Domański - Jean Baptiste Bessieres - S

FI3 Figurki - popiersia, skala dowolna

 

 

Milan Kubáň - Frozen Stalingrad - S

 

 

Andrzej Domański - Jack Aubrey - S

 

 

Robert Laclavik - After the Battle - S

 

 

Adrian Wolnicki - POPIERSIE "AFRICA CORPS" - S

FI4 Figurki - winiety, skala dowolna

 

 

Andrzej Domański - Jeńcy Wielkiej Armii - S

 

 

Piotr Mazurek - Psy wojny - S

 

 

Piotr Kulej - Alone in the zone - S

 

 

Jakub Wróbel - Powstanie Warszawskie 1944 - J

 

 

Jakub Wróbel - 101 DPD, Normandia, 1944 - J

FI5 Figurki SF i Fantasy, skala dowolna

 

 

Mariusz Bieńczyk - Krasnal - S

 

 

Milan Kubáň - Varathar - S

 

 

Andrzej Domański - Varathar - S

 

 

Adrian Gajda - POJEDYNEK - S

 

 

Maciej Bobula - Gazgul - Warhammer 40.000 - J

 

 

Jakub Perykasza - MISTRZ YOGA - J

SF Pojazdy kosmiczne i SF, skala dowolna

 

 

Boris Bednar - Erste in Kosmos - S

 

 

Jozsef Buczko - X-Wing - S

 

 

Andrzej Radosz - WTM 69 - S

PO Pojazdy cywilne i wyścigowe, skala dowolna

 

 

Peter Kaminsky - Indian Scout - S

 

 

Gyorgy Matrai - Ferrari F1 2000 - S

 

 

Rita Repaszky - AUDI DTM - S

 

 

Gabor Stemler - Ferrari 126 C2 - S

 

 

Wojciech Kasznia - Honda S2000 - J

WW Wszystko inne, skala dowolna

 

 

Jozef Konecny - AGM 109 Tomahawk - S

 

 

Karol Lis - AEROSANIE RF-8 - J

VN Vintage, skala dowolna

 

 

Jacek Jabłoński - Avia B.534 - S

 

 

Mieczysław Pietrucha - Antoinette - S

 

 

Jacek Caliński - Lockheed F-80C Shooting Star - S

DO1 Dioramy, skala 1:35 i większe

 

 

Marek Żuraw - Bracia Wright-Pierwszy lot silnikowy - S

 

 

Cezary Łanik - I'll be back - m1a1 Abrams - S

 

 

Adrian Gajda - 268 DZIEŃ WOJNY - S

 

 

Mirosław Serba - "MUD and STELL" - S

 

 

Wojciech Kasznia - Sherman 2. pułku pancernego - J

 

 

Kacper Mazur - Normandia 1944 - J

DO2 Dioramy, skala 1:48 i mniejsze

 

 

Krzysztof Barcz - Forgotten - S

 

 

Andrzej Smoliński - BWP-2 PL - S

 

 

Michał Grzelak - LWP w drodze na front 1944/45 - S

 

 

Wojtek Kaim - Scarecrow - S

 

 

Modele kartonowe

 

KT1 Samoloty śmigłowe jednosilnikowe, skala dowolna (karton)

 

 

Ireneusz Targoń - P-40 - S

 

 

Marek Gągulski - Polikarpow Po-2 LNB - S

 

 

Paweł Ogarek - Samolot wielozadaniowy AVRO 504K - S

 

 

Wojciech Pietrzykowski - Samolot myśliwski Fiat CR-42 - S

 

 

Przemysław Grochowina - Lublin R.XIII - J

 

 

Krzysztof Cesarz - Thomas-Morse - J

KT2 Samoloty śmigłowe wielosilnikowe, skala dowolna (karton)

 

 

Jarosław Rumszewicz - Fokker F.VIIb/3m wersja bombowa - S

 

 

Bogdan Rokita - Avro Lacaster - S

KT3 Samoloty odrzutowe, skala dowolna (karton)

 

 

Mariusz Borek - Mig 29A - S

 

 

Łukasz Fuczek - F-104C STARFIGHTER - S

 

 

Łukasz Popardowski - Bell X-1B - S

 

 

Krzysztof Koczwara - MiG - 15 Bis - S

 

 

Przemysław Grochowina - Jak-23 - J

 

 

Krzysztof Cesarz - Mig 21 UM - J

KT4 Śmigłowce, skala dowolna (karton)

 

 

Jarosław Rumszewicz - PZL SM-2 - S

 

 

Marek Gągulski - Mi-1A - S

 

 

Tomasz Król - BŻ-1 Gil - S

KT5 Szybowce, skala dowolna (karton)

 

 

Jarosław Rumszewicz - SZD-21 Kobuz-3 - S

 

 

Tadeusz Duda - SZD Lis - S

KT6 Statki i okręty, skala dowolna (karton)

 

 

Tadeusz Duda - Regulus - S

 

 

Mirosław Stawiak - IJN Nisshin - S

 

 

Mariusz Kamiński - Krążownik Swietłana - S

 

 

Łukasz Fuczek - HMS COLOMBO - S

KT7 Żaglowce, skala dowolna (karton)

 

 

Rafał Strzałka - Koriejec - S

 

 

Wojciech Kasznia - Holk Gdański - J

KT8 Okręty podwodne, skala dowolna (karton)

 

 

Jacek Bułgajewski - USS Archerfish - S

 

 

Marek Gągulski - K-335 "Gepard" - S

 

 

Michał Mierzwa - H.L. Hunley (waloryzowany) - S

 

 

Łukasz Fuczek - K-278 KOMSOMOLEC - S

KT9 Pojazdy militarne, skala dowolna (karton)

 

 

Leszek Halada - Pz. Kpfw. VI Tiger - S

 

 

Jacek Nawrot - PANZERHAUBITZE 2000 - S

 

 

Dariusz Furtak - T-34/76 - S

 

 

Mirek Krulik - Dragon Wagon - S

 

 

Wojciech Szendzielarz - Chwat - M

 

 

Wojtek Szyndzielarz - Pantera - M

 

 

Marcin Polak - T-34 - M

KT10 Pojazdy cywilne i techniczne, skala dowolna (karton)

 

 

Tadeusz Duda - Star 25 - S

 

 

Michał Mierzwa - Samochód Żuk (waloryzowany) - S

 

 

Krzysztof Rajski - STAR 20 W14 1953R. - S

 

 

Mateusz Chachulski - BMW F1 Sauber - S

 

 

Ela Bochniak - MAN TGS Remondis - M

KT11 Pojazdy szynowe, skala dowolna (karton)

 

 

Marcin Kaczmarczyk - ST44-935 - S

 

 

Marcin Kaczmarczyk - Parowóz TY23 - S

 

 

Michał Mierzwa - Lokomotywa T448p (waloryzowany) - S

 

 

Mateusz Garkowski - WM-15A Polska drezyna motorowa - S

 

 

Michał Cisowski - POCIĄG PANCERNY - J

KT12 Budowle, skala dowolna (karton)

 

 

Tadeusz Duda - Mamenka - S

 

 

Marcin Trojanowicz - Bombardo - S

 

 

Mateusz Grzelak - Żuraw Wodny - S

 

 

Sebastian Kwaczała - Wawel - S

 

 

Wojciech Gąsiorek - Romantyczny zamek - J

 

 

Michał Placek - Latarnia Świnoujście - J

KT13 Figurki, skala dowolna (karton)

 

 

Tadeusz Duda - Husarz - S

 

 

Wojciech Bochenek - RYCERZ - S

 

 

Magdalena Bochniak - Hercules beetle - S

 

 

Ela Bochniak - Zebra - M

KTK Kosmos, skala dowolna (karton)

 

 

Jerzy Janukowicz - Mercury-Atlas MA 6 - S

 

 

Wojciech Bochenek - PROTON M - S

 

 

Piotr Zieliński - LĄDOWNIK KSIĘŻYCOWY - S