W miniony weekend tj. 17-18 maja na lotnisku w Michałkowie odbył się IV Festyn lotniczy „Lotnisko bliżej miasta „ Ostrów 2014 . Zaplanowany przez organizatorów program imprezy wypełniony był po brzegi pokazami lotniczymi w wykonaniu wybitnych pilotów i grup akrobacyjnych . Plany pokrzyżowała pogoda , która pokazała swoje najgorsze oblicze .

 

 

W sobotę 17 maja walka z aurą trwała do godziny 15:00 . Po ulewie , burzy i pomimo zachmurzonego nieba , aby nie rozczarować przybyłej publiczności

( niektórym żadna pogoda nie straszna ) , na ostrowskim niebie zaprezentował się Jurgis Kairys , Artur Kielak oraz Frank Versteegh . Warto było czekać :)

 

 

 

 

Pokaz Jurgisa Kairysa to prawdziwy lotniczy majstersztyk . Ogromna dynamika , ewolucje zaprzeczające wszelkim zasadom aerodynamiki, a do tego niezwykły kunszt pilotażu - właśnie to cechuje litewskiego akrobatę. To co Jurgis Kairys wyprawiał na niebie nie mieści się w granicach wyobraźni. Tego pilota nie można ująć w żadnym schemacie. Dla niego nie ma granic. Ograniczeń nie stawiał również sam samolot o mocy 400 koni mechanicznych. Taki nadmiar mocy pozwala na zawis w pionie przez kilka sekund, nie wspominając już o gwałtownym wyrwaniu samolotu do lotu pionowego zaraz po starcie . Największą niespodzianką tego dnia , powtórzoną w niedziele były , dwa występy przygotowane ad hoc przez Jurisa Kirysa, który latał na Su-26 oraz samolotu PZL M-18 ZUA i tegoż samego Jurisa i Artura Kielaka na XA-4 .

 

Sobotni pokaz Jurgisa Kairysa

 

 

Publiczności nie zawiódł też Artur Kielak . Pilot, który jest stałym goście pokazów w Michałkowie również tym razem potwierdził swoją mistrzowską klasę . Ogromna dynamika oraz wspaniała precyzja w czasie wykonywania wiązanek akrobacyjnych - właśnie to cechuje Mistrza Polski w Akrobacji Samolotowej. Pomimo przygotowań do Festynu oraz nagrań do programu Top Wings (w piątek 16 maja) pilot znalazł czas na spotkanie z Kaliszanami , podczas którego opowiedział o swojej lotniczej pasji .

 

W sobotę na przelot zdecydował się również holenderski pilot Red Bull Air Race - Frank Versteegh . Podniebne akrobacje pilot zaprezentował na samolocie Extra 300L. .

 

Podczas konferencji prasowej pilotom dopisywały humory . Od prawej : Paulina Różyło , artur Kielak oraz Jurgis Kairys

 

Pierwszy wieczór Festynu na lotnisku w Michałkowie zakończył Koncert Norbiego oraz pokaz sztucznych ogni .

 

Po sobotnim deszczowym dniu, w niedziele pogoda dopisała . W prawdzie ranek był jeszcze pochmurny , ale gdy koło godz. 10:00 pojawiła się informacja, że grupa akrobacyjna The Flying Bulls jest w drodze do Michałkowa ( w sobotę ze względu na warunki pogodowe piloci nie dotarli na miejsce ) wiadomo było , że pokazy lotncze się odbęda.

 

Zespół Flying Bulls lądował koło godz. 11 .00 jeszcze przy pełnym zachmurzeniu, ale Mi-24, które przyleciały koło 12:00 powitało już słońce. Niedziela zatem minęła pod znakiem świetnych pokazów lotniczych oraz tłumów przewijających się przez lotnisko .

 

Zespół Flying Bulls zaprezentował swój najnowszy program , który z pewnością ucieszył oko nawet najwybredniejszych znawców tematu.W tym roku po raz ostatni mogliśmy oglądac na niebie zespół The Flying Bulls na samolotach Zlin 50LX. Obecnie grupa jest w okresie wymiany całej floty samolotów na nowe.

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie sobotnim pokazem również w niedziele na niebie zaprezentował się Juris Kirys, na Su-26 oraz samolot PZL M-18 ZUA i Jurisa z Arturem Kielakiem na XA-41. Piloci wystąpili tez solo.

 

Pomimo kiepskiej sobotniej pogody Organizatorzy imprezy : Stowarzyszenie "Lotnisko Bliżej Miasta", Powiat Ostrowski , Miasto Ostrów , Miasto Kalisz oraz Aeroklub Ostrowski  przygotowali świetna imprezę na najwyższym lotniczym poziomie .

 

Organizatorem Biura Prasowego oraz Konferencji z pilotami i władzami był portal Samoloty.pl

Fotorelacja z imprezy  na naszym profilu na FB

 

 

tekst/foto Samoloty.pl