pararudnikiW dniach 17-18 maja na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego w Rudnikach, odbyły się III Targi Lotnictwa Lekkiego - ParaRudniki 2014. Jak co roku portal samoloty.pl objął imprezę patronatem medialnym. Można było nas również spotkać na stoisku, gdzie prezentowaliśmy produkty sklepowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

rozpoczete

Prezes Aeroklubu Częstochowskiego, Włodzimierz Skalik oficjalnie otwiera ParaRudniki

 

Niestety w pierwszy dzień, dała się we znaki pogoda. Padający od rana deszcz nie przyciągnął zbyt dużej liczby gości. Osoby które dotarły na lotnisko zapoznawały się głównie z ofertami wystawców będących w hangarze. Dopiero pod koniec pierwszego dnia targów pogoda poprawiła się, co umożliwiło zwiedzanie również wystaw na zewnątrz,

W niedzielę natomiast jak przewidywały prognozy pogody, pojawiło się tak wyczekiwane przez wszystkich słońce i na ParaRudnikach zgromadziły się tłumy zwiedzających.

Wśród ponad 50 wystawców byli Litwini z szybowcem LAK, który posiada napęd elektryczny, Czesi z samolotem ultralekkim Skyleader, oraz Białoruska firma Prpeller-by oferująca śmigła. Cały czas działała hamownia, gdzie można było zmierzyć siłę ciągu napędów PPG, a także zbadać przewiewność paralotni i przełożyć spadochron ratowniczy. Swoje możliwości prezentowały wiatrakowce, szybowce i ultralighty. Można było także po przejściu szybkiego kursu, pod okiem instruktora spróbować  posterować latawcem.

Podczas ParaRudników 2014, odbyły się również pierwsze w tym roku zawody w ramach Polskiej Ligi Motoparalotniowej. Rozegrano je w trzech klasach: PF1, PL1 i połączonych PF2 i PL2.

 

zawody

 

Mimo że pogoda na początku nie była sprzyjająca, to ostatecznie udało się rozegrać osiem konkurencji.

- Częstochowa tradycyjnie jeżeli chodzi o pogodę nie zawiodła nas. Tu naprawdę zdarzają się cuda i tak było również tym razem. Miało lać cały weekend, a jednak udało się rozegrać konkurencje nawigacyjne, techniczne i ekonomiczną, tak  że nie ma żadnego przypadku jeżeli chodzi o zwycięzców - tak zawody podsumował Adam Paska trener motoparalotniowej kadry narodowej.

Najbardziej liczną klasę PF1, czyli motoparalotniarzy startujących z nóg, wygrał Adam Piórek drugi był Andrzej Bąk, a trzeci Paweł Radziszewski.

W PL1, czyli startujących na wózkach, wygrał Marcin Krakowiak, który wyprzedził Krzysztofa Romickiego i Marka Furtaka.

Natomiast połączone klasy tandemów PF2 i PL2, czyli wózkarzy i startujących z nóg wygrali Ryszard Żygadło i Patrycja Lejk. Drugie miejsce zajęli Marek Barczyński i Violetta Bara, a trzeci Daniel i Roman Walkowiakowie.

 

Mimo niesprzyjającej pogody III Targi Lotnictwa Lekkiego, ParaRudniki 2014 należy uznać za udane i bardzo dobrze zorganizowane.

 

 

Materiały filmowe z targów

 

 

 

 

 

MP na podst. www.pararudniki.pl,