pararudnikiPełną parą idą przygotowania do trzeciej już edycji Targów Lotnictwa Lekkiego ParaRudniki, które 17 i 18 maja 2014 r odbędą się na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego. Wygląda na to, że po raz kolejny pobity zostanie rekord frekwencji wśród wystawców.

ParaRudniki, organizowane pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, są największą tego typu imprezą w Polsce na dodatek organizowane są na lotnisku, co daje wystawcom i zwiedzającym ogromne możliwości.

 

 

- Gdy parę lat temu byłem na podobnych targach, tyle że zorganizowanych w hali stwierdziłem, że czegoś tu brakuje. Można było co prawda sprzęt obejrzeć, ale nie było możliwości aby go przymierzyć, czy wypróbować. Omówiliśmy to na zarządzie Aeroklubu Częstochowskiego i doszliśmy do wniosku, że Targi trzeba zorganizować na lotnisku i tak kręci się to już od trzech lat - mówi Włodzimierz Skalik, prezes Aeroklubu Częstochowskiego.

 

Targi powoli się rzosrastają. Co prawda nadal większość wśród wystawców stanowią firmy związane z paralotniarstwem, motoparalotniarstwem spadochroniarstwem i mikrolotami, ale coraz więcej jest także producentów szybowców i samolotów. Prawdziwym hitem ubiegłorocznych Targów był wiatrakowiec, aby dostać się w jego pobliże momentami trzeba był czekać kilkadziesiąt minut.

 

- W zamyśle ma to być impreza dla wszystkich, tak aby każdy znalazł coś dla siebie, dlatego coraz więcej jest szybowców i samolotów. Zresztą jeżeli pogoda pozwala to organizujemy także pokazy, aby można zobaczyć sprzęt w akcji, np. nie każdy widział latajacy wiatrakowiec i w zeszłym roku mógł się przekonać, że na tym połączeniu śmigłowca i samolotu lata się zupełnie inaczej - opowiada Przymysław Łośko, dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego.

 

- Tu wszystko można dotknąć, wypróbować, przymierzyć czy pasuje, a nawet potargować sie o cenę - śmieje się Grzegorz Misiak, zaangażowany w organizację ParaRudnik - można także umówić sie na szkolenie, bo wśród wystawców są m.in szkoły paralotniowe i motoparalotniowe. Można także dowiedzieć się jak bezpiecznie latać, bowiem jedną z imprez towarzyszacych są wykłady dotyczące bezpieczenego latania na moto- i paralotniach.

 

Oprócz wykładów Targom, jak co roku, towarzyszyć będą konkurs filmowy FLY to LIVE, główną nagrodą jest wysokiej jakości kamera oraz zawody motoparalotniowe. Jedną z konkurencji będzie widowiskowy slalom, podczas którego piloci latają pomiędzy klikumetrowymi dmuchanymi pylonami.

 

- Na odwiedzających czeka darmowy parking, ogródek zabaw dla dzieci i strefa gdzie będzie można coś zjeść. Dlatego zapraszamy wszystkich, nie tylko osoby, które mają coś wspólnego z lotnictwem, bo targi to doskonałe miejsce na majówke, a może przy okazji ktoś złapie lotniczego bakcyla. Na pewno atrakcji nie zabraknie - zaprasza Marcin Pypłacz, zaangażowany w organizację ParaRudnik.

 

- Wiadomo juz, że wystawców będzie więcej niż przed rokiem, a cały czas zgłaszaja się nowi, dobrze że lotnisko jest takie duże bo musielibyśmy chyba podnająć jakis dodatkowy teren, żeby wszyscy sie zmieścili. Zainteresowane udziałem w ParaRudnikach są także firmy zagraniczne - zapewnia Magdalena Wojciechowska, odpowiedzialna za kontakty z wystawcami.

 

Największe Targi Lotnictwa Lekkiego ParaRudniki odbędą się 17 i 18 maja, na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego.

 

Więcej informacji na stronie poświęconej ParaRudnikom

 

 

www.pararudniki.pl