Zdjecie 01 lugow 2Siły Powietrzne Boliwii (FAB) wybrały najnowszą i najmocniejszą wersję Super Pumy do zwalczania przemytu narkotyków i wykonywania zadań porządku publicznego oraz misji zwalczania skutków klęsk żywiołowych w całym, wielonarodowym kraju. Kontrakt oprócz dostawy sześciu śmigłowców, zawiera pakiet logistyczny, który zapewni utrzymanie floty w następnych latach. Pierwsze dwa śmigłowce zostaną dostarczone w tym roku, a pozostałe cztery przed 2016 r.

 

O kontrakcie rozmawiał już wcześniej, bo we wrześniu 2013 Prezydent Boliwii Evo Morales podczas spotkania złożył Francois Hollandem w Nowym Jorku. Wówczas też omówiono deklarację dotyczącą wymiany i zwiększenia liczebności floty dzięki śmigłowcom wyposażonym w najnowocześniejsze technologie. Kontrakt obejmuje także pakiet wsparcia logistycznego, zapewniający FAB zasoby i wiedzę niezbędne do zagwarantowania wysokiej dostępności floty.

„Jesteśmy bardzo dumni dostarczając naszym siłom powietrznym najnowocześniejsze śmigłowce wielozadaniowe, które umożliwią nam pomyślne wykonywanie bieżących misji i stawienie czoła przyszłym wyzwaniom”, powiedział generał Victor Hugo Meneses Gomez, Marszałek Sił Powietrznych Boliwii. Śmigłowce będą wykorzystywane głównie do walki z handlem narkotykami, a także do wykonywania misji bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa na terenie całego kraju. Generał Meneses dodał: „Mając na uwadze ekstremalne warunki pracy w Boliwii, śmigłowiec Super Puma został wybrany przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność, bezpieczeństwo a przede wszystkim, jego zdolność do pracy na dużych wysokościach”.

 

Zdjecie 01 lugow

Super Puma AS332 C1e, w wersji, która dostarczana będzie do Boliwi. FOT: Airbus Helicopters

 

„Chcemy podziękować Siłom Powietrznym Boliwii za ponowne obdarzenie zaufaniem naszych śmigłowców”, powiedział Mesrob Karalekian, Wiceprezes Airbus Helicopters ds. Sprzedaży i Relacji z Klientami w Ameryce Łacińskiej. „Superl Puma jest potężnym śmigłowcem wielozadaniowym, który jest doskonale dopasowany do wymagań, jakie stawiają operacje w tym regionie. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii umożliwia lepsze wykonanie misji, przy zachowaniu bezpieczeństwa”.

Relacje pomiędzy Airbus Helicopters i Siłami Powietrznymi Boliwii zostały nawiązane dzięki dostawie śmigłowców Lama i Alouette kilkadziesiąt lat temu. Obecnie FAB eksploatują śmigłowce Ecureuil AS350 B3, a od ubiegłego roku dwa EC145, które używane są do transportu dygnitarzy i wykonywania misji wsparcia dla ludności. Dzięki najnowszemu zakupowi FAB skorzystają z programu transferu technologii, który przewiduje szkolenie ponad 80 techników i pilotów we Francji i w Boliwii. Siły Powietrzne Boliwii otrzymają także specjalne narzędzia pozwalające na utworzenie centrum obsługowego, gdzie wykonywane będą przeglądy okresowe po 500 godzinach lotu i dwie bazy operacyjne, w których wykonywane będą przeglądy okresowe po 100 godzinach lotu. Pozwoli to na uzyskanie strategicznej autonomii FAB w tym zakresie.

Rodzina śmigłowców Super Puma jest szczególnie dobrze przystosowana do eksploatacji w Ameryce Łacińskiej, gdzie użytkowanych jest ponad 100 tego typu śmigłowców, a zamówiono  ponad 60. Ich zdolność do operowania na dużej wysokości (certyfikowany pułap praktyczny to7620 metrów), w dżungli i w ekstremalnych temperaturach (sięgających od -45°C do 50°C) pozwala mu na spełnienie wyjątkowych wymagań regionu, zwłaszcza wśród szczytów i wyżyn Andów, gdzie wysokość i temperatura stanowią olbrzymie wyzwanie.
Szybki, mocny, niezawodny i bezpieczny Airbus Helicopters Super Puma jest bardzo ekonomicznym śmigłowcem dzięki niskim bezpośrednim kosztom obsługi i małemu zużyciu paliwa. Generuje o 30 procent niższe koszty użytkowania podczas całego okresu eksploatacji w porównaniu z innymi śmigłowcami w tej klasie. Jest wyposażony w najnowocześniejsze technologie, takie jak czteroosiowy automatyczny układ sterowania lotem, który zwiększa skuteczność misji, zmniejszając wysiłek pilota, jednocześnie podwyższając bezpieczeństwo podczas startu i lądowania.

Śmigłowce rodziny Airbus Helicopters Super Puma na całym świecie wylatały ponad 4,75 miliona godzin. To niewątpliwy dowód ich jakości i niezawodności. Super Pumy stały się wzorcem dla śmigłowców w klasie od 9 do 11 ton. Są używane dosłownie w każdym kraju w Ameryce Łacińskiej. Z 380 dostarczonych obecnie śmigłowców ponad 75 procent jest używanych przez siły zbrojne państw kontynentu. Maszyny wykonują szeroki zakres misji, począwszy od szturmowych i bojowych po operacje specjalne, transportu taktycznego, misje poszukiwawczo-ratownicze (SAR), ewakuacji medycznej i transportu oficjeli wysokiej rangi. Głównymi zaletami śmigłowca, który może być łatwo skonfigurowany do różnych misji, są łatwość przystosowania i wszechstronność.

Maciej Ługowski