silnik basiaW ostatni piątek 18 października br. warszawski Instytut Lotnictwa przy al. Krakowskiej 110 po raz piąty pozwolił mieszkańcom stolicy na spotkanie ze współczesną technologią i myślą lotniczą. Pomimo zimnej pogody atmosfera imprezy była naprawdę gorąca i przyciągnęła dosłownie tłumy Warszawiaków.

 

 

A to głównie dlatego, że była to wyjątkowa okazja nie tylko zobaczenia z bliska licznych maszyn latających,  ale również spojrzeć do ich wnętrza i przymierzyć się do kapitańskiego fotela. Wśród prezentowanych statków powietrznych wymienić można samoloty: Casa-295, Cessna, Iskra, Iryda, Czajka, śmigłowce Eurokopter LPR’u, czy SW-4 RUAS, a także replikę przedwojennego samolotu RWD-5, na którym Stanisław Skarżyński przeleciał przez Atlantyk, a także motoszybowca, wiatrakowca i poduszkowców.

 

instytut basia

fot. B. Szydłowska


Odwiedzający Instytut mieli także możliwość porozmawiać z pilotami cywilnymi i wojskowymi, zadać pytanie specjalistom technik lotniczych, m.in. konstruktorowi śmigłowca Black Hawk, czy spotkać się z przedstawicielami linii lotniczych, szkół pilotażu i warszawskich lotnisk. Wydarzeniu towarzyszyła zjawiskowa iluminacja świetlna podkreślająca w szczególności specjalnie na tę okazję przygotowane fontanny.

 

iryda jacek g

Iryda - fot. Jacek Grześkowiak


Nie zabrakło także okazji zwiedzić drugie co do wielkości na świecie laboratorium badań urządzeń wydobywczych ropy i gazu, laboratoria materiałowe, super nowoczesne i dokładne mikroskopy, symulatory lotów, tunel aerodynamiczny oraz potężne silniki samolotów pasażerskich. Wolontariusze Centrum Nauki Kopernik zaprosili do mobilnego planetarium, a The Walt Disney Company przygotowało stanowisko z filmami i zabawami dla najmłodszych. Dla pasjonatów kosmonautyki natomiast Politechnika Białostocka już po raz drugi zaprezentowała skonstruowane w murach tej uczelni łaziki marsjańskie.

 

heli basia

fot. Barbara Szydłowska


Ponieważ Instytut usytuowany jest zaraz przy Lotnisku Chopina, zwiedzający mogli też z  też z bliska przyglądać się startującym i lądującym samolotom.

 

ts-8 grześkowiak

TS-8 - fot. Jacek Grześkowiak

 

Barbara Szydłowska