W ostatni piątek 18 października br. warszawski Instytut Lotnictwa przy al. Krakowskiej 110 po raz piąty pozwolił mieszkańcom stolicy na spotkanie ze współczesną technologią i myślą lotniczą. Pomimo zimnej pogody atmosfera imprezy była naprawdę gorąca i przyciągnęła dosłownie tłumy Warszawiaków.
A to głównie dlatego, że była to wyjątkowa okazja nie tylko zobaczenia z bliska licznych maszyn latających, ale również spojrzeć do ich wnętrza i przymierzyć się do kapitańskiego fotela. Wśród prezentowanych statków powietrznych wymienić można samoloty: Casa-295, Cessna, Iskra, Iryda, Czajka, śmigłowce Eurokopter LPR’u, czy SW-4 RUAS, a także replikę przedwojennego samolotu RWD-5, na którym Stanisław Skarżyński przeleciał przez Atlantyk, a także motoszybowca, wiatrakowca i poduszkowców.
fot. B. Szydłowska
Odwiedzający Instytut mieli także możliwość porozmawiać z pilotami cywilnymi i wojskowymi, zadać pytanie specjalistom technik lotniczych, m.in. konstruktorowi śmigłowca Black Hawk, czy spotkać się z przedstawicielami linii lotniczych, szkół pilotażu i warszawskich lotnisk. Wydarzeniu towarzyszyła zjawiskowa iluminacja świetlna podkreślająca w szczególności specjalnie na tę okazję przygotowane fontanny.
Iryda - fot. Jacek Grześkowiak
Nie zabrakło także okazji zwiedzić drugie co do wielkości na świecie laboratorium badań urządzeń wydobywczych ropy i gazu, laboratoria materiałowe, super nowoczesne i dokładne mikroskopy, symulatory lotów, tunel aerodynamiczny oraz potężne silniki samolotów pasażerskich. Wolontariusze Centrum Nauki Kopernik zaprosili do mobilnego planetarium, a The Walt Disney Company przygotowało stanowisko z filmami i zabawami dla najmłodszych. Dla pasjonatów kosmonautyki natomiast Politechnika Białostocka już po raz drugi zaprezentowała skonstruowane w murach tej uczelni łaziki marsjańskie.
fot. Barbara Szydłowska
Ponieważ Instytut usytuowany jest zaraz przy Lotnisku Chopina, zwiedzający mogli też z też z bliska przyglądać się startującym i lądującym samolotom.
TS-8 - fot. Jacek Grześkowiak
Barbara Szydłowska