pilotPowoli zbliżamy się do zakończenia sezonu lotniczego. Trwają jeszcze ostatnie imprezy lotnicze i rajdy samolotowe. Czas jesieni i zimy sprzyja nauce. Może to odpowiedni czas na podjęcie decyzji o nauce teorii do licencji lotniczej? Coraz więcej ośrodków szkolenia lotniczego dopasowuje się terminami do potencjalnego kursanta. A podniebna przygoda czeka...

 

I wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Pierwszym krokiem do zostania pilotem jest zdobycie licencji turystycznej PPL(A). To najważniejsza licencja w życiu pilota. To właśnie na tym etapie pilot buduje swój fundament wiedzy od teorii po praktykę. A naukę do licencji można rozpocząć już w wieku 16 lat za pisemną zgodą rodziców bądź prawnych opiekunów. Trzeba również pomyślnie przejść badania w jednym z certyfikowanych ośrodków medycyny lotniczej (zobacz także wymagane dokumenty).

Lotnicze szkolenie teoretyczne to przede wszystkim przyswojenie podstawowej wiedzy potrzebnej przyszłemu pilotowi przed pierwszym startem. W zakres teorii do licencji PPL(A) wchodzą nastepujące przedmioty-grupy tematyczne: Prawo lotnicze, Ogólna wiedza o samolocie, Osiągi i planowanie lotu, Człowiek możliwości i ograniczenia krótko mówiąc medycyna lotnicza, Meteorologia, Nawigacja, Procedury operacyjne, Zasady lotu oraz Łączność.

Tutaj jednak nie można sobie odpuścić jakiegokolwiek przedmiotu. Bowiem to jedna z niewielu dyscyplin, gdzie teoria ściśle pokrywa się z praktyką. Tu nie ma zbędnych wiadomości. Informacje, które uzyskamy w trakcie szkolenia w przyszłości odbiją się na poziomie naszego bezpieczeństwa i zrozumienia mechanizmów działania i oddziaływania na nas i lot. (przykładowe pytania egzaminacyjne)

 

pyrlandia foto Heliasz

Ośrodek Szkolenia Lotniczego Pyrlandia Aviation w Michałkowie poleca m.in. skoki spadochronowe po zachodzie słońca - fot. profil FB Pyrlandia Boogie

 

Jednym z ośrodków kompleksowo przygotowującym do licencji pilota jest Ośrodek Szkolenia Lotniczego FTO "Pyrlandia Boogie". Szkolenia prowadzone są prawie w samym centrum Polski, jednak swoje bazy mają w kilku miejscach w kraju. Szkolenia prowadzą również na terenie lotnisk Olsztyn, Kołobrzeg, Leszno, Konin, jest to niewątpliwie atut w mobilności Ośrodka. Szkolą i oferują szeroki wachlarz usług lotniczych od skoków spadochronowych, poprzez loty widokowe, po loty reklamowe. W swej flocie mają jeden z najnowocześniejszych śmigłowców treningowych.

Ośrodek powstał na bazie Spadochronowej Strefy Zrzutu i jest w fazie rozwojowej. Prowadzone są tu już jednak kompleksowe szkolenia śmigłowcowe, samolotowe oraz spadochronowe. Okres szkolenia kandydata do licencji jest zależny od możliwości czasowych i umiejętnosci przyswajania czynności manualnych przez ucznia. Instruktorzy pracujący w ośrodku są w pełni dyspozycyjni dla czasu jakim dysponuje kandydat do szkolenia.

Ma jedną zasadniczą przewagę nad innymi ośrodkami. Działa w Michałkowie i jest wyposażony w bazę dydaktyczno - szkoleniową oraz hotelową, gdzie możliwe jest szkolenie stacjonarne.

- Ośrodek PYRLANDIA Boogie Anna Beneturska wyróżnia się metodyką szkolenia jaka stosowana jest dla różnych grup wiekowych w najdogodniejszych warunkach dla ucznia-pilota. Muszę się pochwalić, że osobiście wypracowałem sobie tę metodykę w toku praktyki szkoleniowca - mówi szef wyszkolenia ośrodka, Zdzisław Kuśmierek. Baza sprzętowa jaką dysponuje ośrodek to m.in. SMG-93 Turbofinist; Robinson 44; czy Socata Rally-235.

A po ukończeniu takiego teoretycznego kursu kandydat otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu - szkolenia lotniczego. Od tej chwili może w końcu rozpocząć najbardziej wyczekiwaną część kursu a zarazem życiową podniebną przygodę z samolotem w tle.

 

Zobacz także Jak zdobyć licencję?

 

JW

Dodatkowe informacje na temat szkoleń: 698 826 693