wspolny pokazW przeddzień oficjalnego rozpoczęcia pokazów lotniczych Air Show Radom 2013 na radomskie wojskowe lotnisko Sadków przyleciała reszta samolotów, którym nie udało się dotrzeć w dniu poprzednim ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz odbywały się treningi. Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda stan przygotowań do Air Show Radom. Towarzyszyliśmy również francuskiej ekipie Rafale Solo Display Team, która miała w tym dniu trening... Niezwykły i niecodzienny...

 

Grupa pierwszy raz odwiedziła Polskę w 2009 r. W jej skład wchodzi kpt Benoit 'Tao' Planche i coach kpt Michael Brocard.

 

kpt Cedric Rut Ruet

Przygotowania do lotu - kpt Cedric "Rut" Ruet - fot. Ernest Janczyk

Na czele całej, liczącej 26 osób Delegacji Francuskiej, przybył na Radom Air Show płk Jean Francois Lipka, odpowiedzialny za zespoły demonstracyjne we Francuskich Siłach Powietrznych, a także dyrektor lotów. – Jestem obecny na niemal wszystkich pokazach w Radomiu od 2000 roku – opowiada płk Jean Francois Lipka. – Wracam tu z niezwykłym sentymentem, ponieważ posiadam polskie korzenie i spędziłem w Polsce kilka lat, które mile wspominam, jako Attaché wojskowy w Polsce (na rozmowę z panem płk zapraszamy w późniejszym czasie).

 

wspolny pokaz

To niecodzienny widok nawet dla największych fanów lotnictwa - fot. Ernest Janczyk

 

Kpt Benoit 'Tao' Planche jest leaderem Rafale Demo Teamu od 2009 roku, ma ponad 2400 godzin nalotu, w tym ponad 1100 na samolocie Rafale, brał udział w 23 misjach bojowych. Coach kpt Michael Brocard trafił do Francuskich Sił Powietrznych w 1992 roku. Latał m.in. samolotem Mirage 2000D i 2000RDI.  Liderem Rafale Solo Teamu został w 2003 roku, ma ponad 4000 godzin nalotu, w tym ponad 1350 na samolocie Rafale oraz udział w 48 misjach bojowych. – Zawsze z niecierpliwością czekamy na plany pokazowe na następny rok mając nadzieję, że pojawi się w nich Polska - opowiada David Verfaillie, zajmujący się stroną techniczną Teamu i jego Public Relations. – Od lat latając na pokazy we wschodniej części Europy zatrzymujemy się w Katowicach, aby zatankować nasze samoloty. Z tych krótkich wizyt pozostają bardzo miłe wspomnienia. W tym roku wszyscy jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy przyjechać na dłużej –  na pokazy do Radomia, które są jedną z największych imprez tego typu w tej części Europy.

 

Belgijski F-16 start do wspolnego pokazu z Rafal

Belgijski start F-16 do wspólnego pokazu - fot. Ernest Janczyk

Podczas dzisiejszego treningu nad radomskim niebem Rafale Solo Teamu zaprezentował się z samolotem F-16 belgijskich Sił Powietrznych. Pokaz obu maszyn był unikatowy. – Nasze bazy niemal sąsiadują ze sobą, nasza znajduje się w północno - wschodniej części Francji, blisko belgijskiej granicy. Wielokrotnie razem bierzemy udział w różnych manewrach – opowiada David Verfaillie. - Stąd pomysł na dzisiejszy pokaz razem.

W tym duecie latał kpt Cedric 'Rut' Rue, który przez kilka lat latał solo, podczas RIAT-u w 2009 roku zdobył tytuł najlepszego pokazu solo.
Wraz z nim latał kpt Renaud „Grat” Thys. Obaj panowie wielokrotnie razem latali. Ich wspólny pokaz będzie można zobaczyć w niedzielę.

 

grupa franc 1

Płk Lipka i kpt Cedric 'Rut' Rue - fot. Ernest Janczyk

 

Rafale Solo Display Team daje kilkanaście pokazów rocznie, głownie w Europie, ale także na Bliskim Wschodzie i w Azji. Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród m.in. Cedric 'Rut' Ruet zdobył tytuł najlepszego pokazu solo na RIAT w 2009 roku. Rafale jest dwusilnikowym wielozadaniowym samolotem myśliwski, posiadającym skrzydła typu delta. Produkowany jest przez francuską firmę Dassault Aviation. Sam producent określa go, jako maszynę „Omni rôle”, nadająca się do wszystkich zadań, nie tak jak myśliwce wielozadaniowe, które posiadają rolę pierwszoplanową – myśliwca i drugoplanową – zazwyczaj bombowca lub samolotu wsparcia, itp. Rafale jest produkowany w trzech wersjach, jako jedno- i dwumiejscowy samolot operujący z lotnisk na lądzie dla francuskich sił powietrznych Armée de l'Air i jednomiejscowej bazującej na lotniskowcach marynarki wojennej Aéronavale. Posiada dwa silniki Snecma M88-2, dzięki którym osiąga maksymalną prędkość 1.8 Macha, najnowocześniejsze systemy kontorlne, w tym nowoczesny system Fly-by-wire dający maksimum bezpieczeństwa zapewniające kompromis pomiędzy wysoką zwrotnością przy pełnej prędkości, wysoką wydajność przy dużej prędkości i niską prędkość podejścia. Samolot wykonany jest z materiałów kompozytowych.

 

Rafale start

 

Rafale

Rafale Dassault - start do wspólnego lotu z belgijskim F-16 - fot. x 2 Ernest Janczyk

 

Renaud „Grat” Thys na AIR SHOW-2013
Z kolei pilotem pokazowym Belgijskich Sił Powietrznych jest w 2013 roku kapitan Renaud „Grat” Thys, lotnik z ponad 2000 godzin w powietrzu, z tego ponad 1500 godzinami za sterami F-16. Trudno uwierzyć, że skończył dopiero 30 lat. Do wojska wstąpił w 2001 roku, a szkolenie lotnicze zaczął w 2002 roku. Skrzydła pilota przypiął w 2004 roku, po ukończeniu szkolenia na samolocie szkolno-bojowym Alpha Jet. Wtedy przełożeni skierowali go na kurs zawansowanego latania na Alpha Jetach do francuskiej bazy w Cazaux. W ojczyźnie zameldował się po roku, w bazie Kleine-Brogel, gdzie też odbywają się pokazy lotnicze takie jak w Radomiu. Tam odbył przeszkolenie na F-16. Od sześciu lat pilotuje „Falcona” - F-16AM. Belgowie mają 49 takich odrzutowców i 10 w wersji dwumiejscowej-16BM.
Kapitan Thys ma dwie pasje: latanie i wspinaczkę halową i górską. Od dzieciństwa spędza wakacje bądź urlopy we francuskich Alpach. Zdobył Mont Blanc i kilka innych szczytów w dolinie Chamonix Valley. Odczuwa niekłamany zew przestrzeni, dlatego ostatnio bardzo zainteresował się paralotniarstwem. W Stanach Zjednoczonych wędrował po parkach narodowych: Zion, Yosemite, Grand Canyon. Ponadto lubi grać w golfa i czytać książki, literaturę faktu i powieści. Studiuje za pośrednictwem e-learningu nauki polityczne i stosunki międzynarodowe w Uniwersytecie Londyńskim. Gościł w Polsce w 2011 roku, odwiedził wtedy turystycznie w jeden weekend Warszawę. Podobało mu się!
Ekipę techniczną, która towarzyszy kapitanowi Thysowi na pokazach, stanowi 13 żołnierzy Belgijskich Sił Powietrznych. Jest wśród nich Polonus… Florian Spiewak.

 

***

Pokazy treningowe cieszyły się ogromnym zainteresowaniem przybyłych fotografów, dziennikarzy i spotterów. To niecodzienny widok nawet w tym środowisku,

Oczywiście w tym dniu nie zabrakło także innych atrakcji, z którymi poczekamy jednak do samych pokazów.

 

Na naszym profilu na FB dostępna jest już galeria z piątku - 23 sierpnia ...

 

Jolanta Janczyk, fot. Ernest Janczyk