ASR2013 logo24 i 25 sierpnia po raz kolejny na radomskim wojskowym lotnisku odbędą się międzynarodowe pokazy lotnicze Air Show Radom 2013. Ich idea organizacji w międzynarodowym składzie odżyła w 1991 roku. Pierwsze pokazy miały miejsce na poznańskiej Ławicy w dniu Święta Lotnictwa. Entuzjaści lotnictwa mogli wówczas podziwiać w powietrznych pokazach i na wystawie statycznej samoloty za Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii, ZSRR i oczywiście z Polski.


Kolejne imprezy odbywały się już w innych miejscach - w 1995 roku np. nad lotniskiem „Szkoły Orląt". Ponad sześćdziesiąt samolotów i śmigłowców biorących udział w pokazach na ziemi i w powietrzu sprawiło, że lotnicy wojskowi pokazali swój kunszt pilotażowy i zaprezentowali nową technikę. Po raz pierwszy zaprezentował się także polski zespół akrobacyjny „Iskry" w ugrupowaniu sześciu samolotów.

 

W roku 1996 lotnicze pokazy odbyły się w Bydgoszczy. Rok 1998 roku pokazy zbiegly się z 80 rocznicą powstania polskiego lotnictwa wojskowego. To wowczas po raz pierwszy w Polsce obejrzeliśmy samolot myśliwsko – bombowy Su-25, hiszpańską CASA CN 235, niemieckiego F-4F Phantom i C-160 Transall oraz włoską Alenię – G-222. W pokazach akrobacji lotniczej zaprezentowano: Mirage 2000 – 5, F-16 i Gripen. Największe emocje towarzyszyły prezentacji lotniczych zespołów akrobacyjnych.

Air Show od roku 2000 odbywa się w Radomiu. Wówczas to pokazy zorganizowane na radomskim lotnisku stały się imprezą cykliczną. Odtąd pokazy odbyły się tam w latach: 2001, 2002, 2003  (kiedy to po raz pierwszy przed polską publicznością wystąpił zespół akrobacyjny brytyjskiego lotnictwa „Red Arrows"). Rok 2005 zgromadził w Radomiu ponad 170 tysięcy widzów. Kolejne pokazy to rok 2009 i 2011. Nie wszystkie kończyły się szczęśliwie, wspomnieć tu należy dwie katastrofy - Żelaznych oraz białoruskiego Su-27, w których zginęli wspaniali piloci.


Atrakcje Air Show Radom 2013

Przed nami niesamowite lotnicze atrakcje. W programie ASR 2013 znajduje się wiele atrakcji. Z tych niespodziewanych to Lockheed P-3 Orion z lotnictwa morskiego czyli Bundesmarine, którą zapowiedzieli Niemcy. To maszyna rozpoznawcza i zwalczania okrętów podwodnych, z charakterystycznym „żądłem" na końcu kadłuba, mieszczącym czuły detektor anomalii magnetycznych, pozwalający wykrywać zmiany w ziemskim polu magnetycznym powodowane przez metalowe konstrukcje jednostek podwodnych. Oriony są wojskową wersją samolotu pasażerskiego L-188 Electra. Zostały wprowadzone do służby przed 50 laty i należą do rówieśników tak długowiecznych (bo wielokrotnie modernizowanych) maszyn jak bombowiec B-52 i tankowiec KC-135.

Potwierdzonym hitem pokazów będą trzy ukrainskie samoloty – dwa myśliwce przewagi powietrznej Su-27 i jeden transportowiec Ił-76MD oraz około 30 lotników. Maszyny w Radomia będzie można zobaczyć już 23 sierpnia. Dwumiejscowy Su-27UB o numerze bocznym 69 wytypowany został do pokazów w powietrzu, natomiast jednomiejscowy Su-27 o numerze 39 będzie stał na wystawie i spełniał rolę maszyny zapasowej. Podobnie na wystawie znajdzie się Ił-76MD. Piloci naszych wschodnich sąsiadów uczestniczyli już w AIR SHOW, ale nigdy jeszcze nie demonstrowali umiejętności akrobacyjnych. Udział w AIR SHOW-2013 będzie dla nich pierwszym występem pilotażowym za granicą po 10-letniej przerwie. Z pewnością będą oni gwiazdą tegorocznego AIR SHOW.

Kolejne atracje to „Krilja Oluje", chorwacki zespół latający na samolotach Pilatus PC-9M, który Polskę odwiedził już w 2011 roku, podczas poprzedniej edycji Air Show. Do „Krilja Oluje" są przyjmowani tylko instruktorzy piloci z nalotem co najmniej 600 godzin. Podczas pokazu ich samoloty dzieli nie więcej niż 2 metry. Lecą one wówczas z prędkością do 550 kilometrów na godzinę. Przeciążenia oddziałujące na pilotów osiągają od - 2.5 g do +6.5 g. Minimalna wysokość przelotu jest ustalana przez kierownika pokazów, ale Chorwaci praktykują zejścia do lotu na 100 metrach.

 

Szczegółowe atrakcje - spis maszyn i państw uczestniczących w ASR ...

 

JW na podst. info airshow.sp.mil.pl