mielec malyNiezwykłą paradę historycznych i współczesnych statków powietrznych zobaczą uczestnicy pikniku, który odbędzie się w sobotę 17 sierpnia na mieleckim lotnisku z okazji 75-lecia lokalnego przemysłu lotniczego. Jego najsłynniejsze produkty - samoloty Lim, Bies, AN-2, Dromader czy M28 to tylko kilka z ponad trzydziestu statków powietrznych, które zaprezentują się na niebie.

 

Jedną z głównych atrakcji będzie występ słynnego wojskowego zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”. Nad lotniskiem w Mielcu pojawi się również śmigłowiec S-70i BLACK HAWK, produkowany w Polskich Zakładach Lotniczych, które są głównym mecenasem jubileuszu.
Dzięki staraniom Aeroklubu Mieleckiego, koordynującego lotniczą część pikniku, zobaczymy występ Retro Sky Team - słowackiej grupy rekonstrukcyjnej, składającej się z ośmiu samolotów stylizowanych na maszyny z okresu II wojny światowej, które zainscenizują walkę w powietrzu z elementami pirotechnicznymi. Miłośnicy awiacji będą mogli podziwiać kunszt m.in. mistrza świata w akrobacji szybowcowej Macieja Pospieszyńskiego czy Wiesława Ceny - wieloletniego pilota doświadczalnego mieleckich zakładów lotniczych. Równie widowiskowo zapowiada się desant w wykonaniu mistrzów świata w skokach spadochronowych z WKS Wawel Kraków oraz członków mieleckiego aeroklubu. Wszystkie powietrzne występy fachowo skomentuje popularny dziennikarz i prezenter Tadeusz Sznuk, znany ze swojego zamiłowania do lotnictwa.

 

plakat-mały


Oprócz pokazów w locie Aeroklub Mielecki przygotuje wystawę statyczną zabytkowych szybowców i samolotów produkowanych w Mielcu, a także ekspozycję innych wyrobów mieleckiego przemysłu, m.in. legendarny samochód Mikrus, pojazdy Melex oraz elektryczny samochód ELV001. Odbędą się również pokazy modeli latających, zaś najmłodsi uczestnicy pikniku będą mogli rywalizować w zawodach balonowych „Mały Gordon Bennett” i innych konkursach związanych z lotnictwem.
Zaraz po zakończeniu lotniczej parady zaplanowane są oficjalne wystąpienia, po których rozpocznie się część artystyczna imprezy (o jej szczegółach poinformujemy wkrótce). W trakcie pikniku przez cały czas czynna będzie strefa gastronomiczna. Strefa z atrakcjami dla dzieci będzie otwarta od 14.00 do 19.00. Zakończenie pikniku przewidziane jest około godziny 22.00. Wstęp wolny.


Oprócz Polskich Zakładów Lotniczych w organizację Pikniku Jubileuszowego zaangażowały się Urząd Miasta Mielca, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego i Aeroklub Mielecki. Patronami medialnymi są Radio Rzeszów, wydawnictwo Hej.Mielec, Radio Leliwa, Tygodnik Nadwisłocze oraz portal lotniczy EPML Spotters. Impreza jest otwarta dla mediów.
Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. - PZL Mielec, wchodzące w skład Sikorsky Aircraft Corporation, są największym producentem statków powietrznych w Polsce. Dzięki rozbudowie własnego zaplecza badawczo-rozwojowego i poszerzeniu profilu produkcji o produkcję śmigłowców S-70i BLACK HAWK, przedsiębiorstwo  stało się najbardziej zaawansowanym technicznie producentem w polskim przemyśle lotniczym.

 

 

Aktualny harmonogram parady lotniczej podczas Pikniku Jubileuszowego w Mielcu

 

14:00-15:00

zespół akrobacyjny Retro Sky Team (samoloty Z-226 MS, Z-526 AFS, JAK-52, PO-2, AN-2)

samolot CSS-13 oraz drewniany szybowiec SZD-12A Mucha 100A

trójhol szybowców typu SZD-12A Mucha STD za samolotem PZL-104 Wilga

15:00-16:00

samolot TS-8 Bies

samolot SB Lim-2

samolot AN-2 (desant skoczków spadochronowych)

dwa samoloty M18 Dromader (zrzut bomby wodnej)

16:00-17:00

samolot M21 Dromader Mini (zrzut bomby wodnej)

zespół akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry” (4 samoloty)

samolot PZL M-20 Mewa

samolot TB-9 Tobago

17:00-18:00

przelot samolotu PZL-101 A Gawron z holowaniem szybowca akrobacyjnego S-1 Swift

zespół Aero AT-3 (3 samoloty)

samoloty TS-11 Iskra i XA-41 Sbach

samolot M28 05

śmigłowiec S-70i BLACK HAWK