W sobotę o godz. 21 zakończyły się 17. Szybowcowe Mistrzostwa Europy w klasie Club, Standard i wielomiejscowej. Mistrzostwa rozgrywane były w dniach 05 – 20 lipca br.  w Ostrowie Wielkopolskim. Polacy pokazali klasę i na „swoim podwórku” wiedli prym podczas szybowcowych zmagań. Polski zespół, od początku drużynowy lider mistrzostw, zakończył rywalizację w klasyfikacji zespołowej mistrzostw na pierwszym miejscu z dorobkiem 5 medali!

 

 

 

 

W klasie Standard polscy piloci rozdawali karty od pierwszej konkurencji, prawie każdego dnia trójka naszych zawodników kończyła zmagania na trzech pierwszych miejscach i finalnie podium klasy Standard należało do Polaków. Zdecydowanie wygrał Sebastian Kawa (Aeroklub Bielsko-Bialski), który w Ostrowie bronił tytułu, drugi był  Łukasz Wójcik (Aeroklub Włocławski), trzecie miejsce przypadło Pawłowi Wojciechowskiemu(Aeroklub Leszczyński), który do drugiego Łukasza stracił zaledwie 17 punktów!

 

Wyniki końcowe – Klasa Standard

1.

V

Sebastian Kawa

Poland

Discus 2a

9353

2.

Y

Łukasz Wójcik

Poland

Discus 2ax

9217

3.

LOT

Paweł Wojciechowski

Poland

LS 8

9200

 

 

 Zwycięzcy w klasie Standard: Łukasz Wójcik , Sebastian Kawa oraz Paweł Wojciechowski (od lewej)

 

 

Równie dobrze spisali się polscy zawodnicy latający w klasie Club. Nasi młodzi piloci – Jakub Barszcz (Aeroklub Orląt w Dęblinie) ostatecznie wylądował na doskonałym drugim, natomiast Łukasz Błaszczyk (Aeroklub Ostrowski) zakończył mistrzstwa na trzecim miejscu ostrowskiego podium. Polaków pokonał reprezentant z Czech – Roman Mracek.

 

Wyniki końcowe – Klasa Club

1.

IF

Roman Mracek

Czech Republic

STD Cirrus G

9415

2.

BZ

Jakub Barszcz

Poland

Brawo

9065

3.

BL

Lukasz Blaszczyk

Poland

Jantar STD3

8897

 

W klasie Club zwyciężyli: Jakub Barszcz, Roman Mracek oraz Łukasz Błaszczyk (od lewej)

 

W klasie wielomiejscowej wywalczyły dwie polskie załogi - Janusz Centka (Aeroklub Leszczyński) i Łukasz Grabowski (Aeroklub Włocławski) oraz Adam Czeladzki i Krzysztof Trzewik (obaj Aeroklub Warszawski). Nasze dwójki świetnie radziły sobie podczas mistrzostw, często zajmując czołowe miejsca w podsumowaniach poszczególnych konkurencji. Niestety w przedostatnim dniu, podczas 9 konkurencji Polacy mieli pecha i w końcowej części trasy trafili w obszar bez noszeń co spowodowało obniżenie lotu do krytycznej wysokości. Jedynym wyjściem było uruchomienie silników co jest równoznaczne z zakończeniem lotu i dużymi stratami punktowymi. Załoga Janusz Centka i Łukasz Grabowski spadła po 9 konkurencji na miejsce 5. Adam Czeladzki i Krzysztof Trzewik obsunęli się na miejsce 7 w klasyfikacji generalnej mistrzostw. Naszym załogom nie udało się odrobić strat w 10 konkurencji i ostatecznie w klasyfikacji generalnej wylądowali poza podium na 6. miejscu – Janusz Centka i Łukasz Grabowski oraz na 8. miejscu – Adam Czeladzki i Krzysztof Trzewik.

 

Wyniki końcowe – Klasa Wielomiejscowa

1.

TWO

Wolfgang Janowitsch

Andreas Lutz

Austria

ARCUS M

9250

2.

EX

Florian Theisinger

Thomas Starck

Germany

DUO DISCUS XLT

8877

3.

2AS

Pierre de Broqueville

Arnaud de Broqueville

Belgium

ARCUS T

8710

….

6.

CS

Janusz Centka

Łukasz Grabowski

Poland

ARCUS M

8486

8.

POL

Adam Czeladzki

Krzysztof Trzewik

Poland

DUO DISCUS XLT

8295

 

Zwycięzcy klasy wielomiejscowej 

 

 

Wszystkim zawodnikom gratulujemy i dziękujemy za tak piękne sportowe przeżycia, jakich nam dostarczyli podczas 17. Szybowcowych Mistrzostw Europy!

 

 Na FOTORELACJE zarówno z zakończenia jak i całych Mistrzostw zapraszamy na nasz profil na FB

 

teks. Aeroklub Polski

foto. samoloty.pl