kusmierProwadzą szkolenia prawie w samym centrum Polski, swoje bazy mają w kilku miejscach w kraju. Szkolą i oferują szeroki wachlarz usług lotniczych od skoków spadochronowych, poprzez loty widokowe, loty reklamowe. W swej flocie mają jeden z najnowocześniejszych śmigłowców treningowych. Mowa tu o Ośrodku Szkolenia Lotniczego FTO "Pyrlandia Boogie", który ma swoją siedzibę w Michałkowie (EPOM). Zapraszamy do lektury rozmowy ze Zdzisławem Kuśmierkiem, szefem wyszkolenia Ośrodka Szkolenia Lotniczego FTO "Pyrlandia Boogie".

 

Jest Pan doświadczonym pilotem-instruktorem. Kiedy zaczęła sie Pana przygoda z lataniem?
Moje doświadczenie lotnicze trwa już 45 lat. Przygodę z lotnictwem rozpocząłem właśnie w Michałkowie k/Ostrowa Wielkopolskiego na szybowcach. Był to rok 1966.

 

Dlaczego zdecydował się Pan szkolić innych?
Lata 70 rozpocząłem jako licencjonowany pilot samolotowo-szybowcowy. To właśnie wtedy zauważono, że mogę szkolić innych i wysłano mnie na szkolenia dla Instruktorów lotniczych. Moja praktyka zawodowa rozwijała się szybko szczególnie w okresie kiedy Michałków był jednym z ośrodków szkolenia kandydatów do Szkoły Oficerskiej w Dęblinie. Obecnie jestem również państwowym egzaminatorem LKE ( PL-/ FE /742 ).

 logo Pyrlandia - Boogie 2

 

Ilu uczniów-pilotów dotychczas wypuścił Pan spod swoich skrzydeł?
Dzisiaj po 35 latach szkolenia ludzi do lotnictwa nie jestem w stanie określić dokładnej liczby pilotów, którzy wyfrunęli zpod moich skrzydeł – wiem jednak, że jest ich zapewne duża grupa.

 

Jak wygląda szkolenie lotnicze w OSL FTO Pyrlandia Boogie? Ile czasu trzeba przeznaczyć na szkolenie?
Obecnie właśnie zajmuję się szkoleniem w certyfikowanym Ośrodku Szkolenia Lotniczego - PYRLANDIA BOOGIE w Michałkowie. Prowadzone są tu kompleksowe szkolenia śmigłowcowe, samolotowe oraz spadochronowe. Ośrodek powstał bowiem na bazie Spadochronowej Strefy Zrzutu i jest w fazie rozwojowej. Okres szkolenia kandydata do licencji wymienionych szkoleń jest zależny od możliwości czasowych i umiejętnosci przyswajania czynności manualnych przez ucznia. Jesteśmy w pełni dyspozycyjni dla czasu jakim dysponuje kandydat do szkolenia. Naszym zamysłem jest również prowadzenie szkoleń teoretycznego kursu w formie on-line.

 

ośrodek boogie

W tle budynek Ośrodka Szkolenia Lotniczego FTO "Pyrlandia Boogie" w Michałkowie, tutaj także znajduje się strefa spadochronowa - fot. by fb pyrlandia

 

Wasz ośrodek ma jedną zasadniczą przewagę nad innymi ośrodkami...
Przede wszystkim działamy w Michałkowie i  to tutaj Ośrodek Pyrlandia Boogie jest wyposażony w bazę dydaktyczno - szkoleniową oraz hotelową, gdzie możliwe jest szkolenie stacjonarne. Honorujemy szkolenia teoretyczne z innych ośrodków celem kontynuowania szkolenia praktycznego jako składową do egzaminów państwowych na licencję. Ośrodek PYRLANDIA BOOGIIE Anna Beneturska wyróżnia się metodyką szkolenia jaka stosowana jest dla różnych grup wiekowych w najdogodniejszych warunkach dla ucznia-pilota. Muszę się pochwalić, że osobiście wypracowałem sobie tę metodykę w toku praktyki szkoleniowca.

 

Wracając do poprzedniego pytania, na jakich lotniskach opórcz EPOM prowadzicie jeszcze szkolenia?
Szkolenia prowadzimy również na terenie lotnisk Olsztyn, Kołobrzeg, Leszno, Konin, jest to niewątpliwie naszym atutem w mobilności Ośrodka.

 

Jaką flotą dysponuje obecnie OSL FTO Pyrlandia Boogie?
Baza sprzętowa jaką dysponujemy to SMG-93 Turbofinist; Robinson 44; Socata Rally-235, a wniedługiej przysłości również Cesna 152.

 

Dziękuje za rozmowę.

Rozmawiała Joanna Walczak

 

Dodatkowe informacje na temat szkoleń: 698 826 693