Zgromadzą wystawców sprzętu lotniczego, kupujących, pasjonatów, ale i tych, którzy być może pierwszy raz będą na lotnisku. Zaprezentują najnowocześniejsze maszyny lotnictwa cywilnego. Będą im towarzyszyły treningi lotnicze i widowiskowe imprezy sportowe jak np. slalomania, podczas której motoparalotnie ścigają się między gigantycznymi pylonami zaledwie metr nad ziemią!

 

Odwiedzą je zawodowcy: specjaliści lotniczy z całej Polski, piloci, spadochroniarze, ale i ci, którzy bujali w obłokach jedynie w wyobraźni. Para Rudniki Targi Lotnictwa Lekkiego Aeroklub Częstochowski organizuje po raz drugi. Impreza odbędzie się w dniach 25-26 maja br. na lotnisku Rudniki. Zapraszamy na nie już teraz! Zarezerwuj ten weekend na przyjazd do Częstochowy! Warto!!!

 

 

W Polsce nie ma cyklicznych, profesjonalnych Targów Lotnictwa Lekkiego połączonych z możliwością testowania sprzętu. Miłośnicy tzw. małego lotnictwa w poszukiwaniu nowoczesnych maszyn, lotniczych nowinek technicznych, po nawiązywanie kontaktów z producentami tej branży jeżdżą na targi do innych krajów europejskich. Aeroklub Częstochowski chce wypełnić tę lukę i już po raz drugi przygotować imprezę, która będzie przeglądem tego, co dzieje się w lotnictwie lekkim. Para Rudniki Targi Lotnictwa Lekkiego zgromadzą od 25 do 26 maja br. na lotnisku Rudniki koło Częstochowy producentów statków powietrznych i sprzętu lotniczego, ekwipunku do pilotażu, urządzeń nawigacyjnych, wyposażenia wnętrz samolotów. Przedstawią także ofertę szkoleniową aeroklubów regionalnych, ośrodków szkolenia lotniczego.

 

– Lotnisko Rudniki jest idealne na taką imprezę. Na przestrzeń wystawienniczą będą wykorzystane hangary samolotowe i szybowcowe – mówi Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego. – Jest też miejsce na ustawienie namiotów z ekspozycjami na wolnym powietrzu. Wielkim atutem jest możliwość testowania wystawianego sprzętu na ogromnym terenie lotniska (około 240 ha) i skorzystania z jego infrastruktury: samolotów holujących, wyciągarek szybowcowych i paralotniowych, stacji paliw.

 

Motoszybowiec Fregata J6

 

 

Konsumenci będą mogli nie tylko spotkać się ze sprzedawcami towarów i usług, ale i skorzystać z fachowej porady, edukacji lotniczej oraz rozrywek. Ale Para Rudniki Targi Lotnictwa Lekkiego mają być nie tylko miejscem, gdzie sprzedaje się towary i usługi, w którym są podpisywane umowy i licencje. Atrakcją tej trzydniowej imprezy będzie slalomania – zawody, w których motoparalotnie będą się ścigać w slalomie między gigantycznymi pylonami. Zapewnią i pilotom, i widzom pasjonującą rywalizację, wielkie emocje i ogromną adrenalinę. Ten precyzyjny powietrzny wyścig rozegra się zaledwie metr nad ziemią! W innej konkurencji inaugurującej Polską Ligę Motoparalotniową motoparalotnie zaopatrzone w taką samą ilość paliwa będą rywalizować, która dłużej utrzyma się w powietrzu. Para Rudniki uatrakcyjnią także Mistrzostwa Polski Mikrolotów rozgrywane w tym czasie na podczęstochowskim lotnisku. Podczas trzydniowych targów nie zabraknie wykładów i prezentacji organizacji lotniczych oraz sław sportów lotniczych. Imprezie będzie także towarzyszył konkurs amatorskich filmów o lataniu, prezentujących doznania pilotów i podniebny świat widziany ich oczami. W ostatni weekend maja szykuje się więc na lotnisku Rudniki impreza, która będzie prawdziwym świętem lotnictwa i wielką atrakcją dla mieszkańców Częstochowy i całego regionu. To impreza nie tylko dla zawodowców, ale i dla amatorów, dla tych którzy latają od lat i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z lotnictwem albo na razie tylko marzą o oderwaniu się od ziemi.

 

 Samolot Orka

 

 

 

– To już drugie Para Rudniki. Ubiegłoroczne były udane. Zaprezentowało się na nich prawie 50 wystawców, a odwiedziło je około 2,5 tysiąca widzów. Aeroklub Częstochowski spodziewa się, że na tegorocznych Para Rudnikach wystawców będzie jeszcze więcej i znacznie liczniejsza rzesza odwiedzających. ACz ma także nadzieję, że Targi Lotnictwa Lekkiego staną się imprezą cykliczną i będą marką Częstochowy oraz regionu – dodaje Włodzimierz Skalik.

 

 

 

tekst: (wik) Aeroklub Częstochowski

foto. samoloty.pl