12 marca 2013 r. o godzinie 11:00 w auli V1 Regionalnego Centrum Dydaktyczno – Konferencyjnego i Biblioteczno – Administracyjnego Politechniki Rzeszowskiej, odbędzie się uroczyste zakończenie projektu pt. „Wielofunkcyjny dwumiejscowy motoszybowiec nowej generacji”, na które w imieniu JM Rektora Politechniki Rzeszowskiej serdecznie zapraszamy.

 

 

 

 

 

 

W programie uroczystości znajduje się prezentacja unikatowego w skali kraju i jednego z niewielu na świecie motoszybowca z napędem elektrycznym AOS – 71, będącego efektem współpracy Politechniki Rzeszowskiej i Politechniki Warszawskiej.

 

AOS-71 jest to dwuosobowy, wyposażony w napęd elektryczny szybowiec. To pierwszy tego typu statek powietrzny zbudowany w Polsce, a jeden z nielicznych na świecie. Zgodnie z założeniami AOS-71 posiada wygodną i obszerną kabinę, ekologiczny napęd umożliwiający długie i bezpieczne loty, a przy tym niewielki ciężar, ułatwiający obsługę naziemną. Innowacyjne jest również rozmieszczenie miejsc dla pilotów. Zwykle w motoszybowcach dwuosobowych miejsca znajdują się jedno za drugim, a w AOS - 71 miejsca są ustawione obok siebie. Dzięki napędowi elektrycznemu loty będą w założeniu bezpieczniejsze i będzie można wykonywać przeloty między lotniskami, nawet wówczas, gdy nie będzie odpowiednich warunków atmosferycznych na lot szybowcowy.

 

AOS-71 będzie mógł być wykorzystywany w szkoleniu podstawowym pilotów, w nauce podstaw akrobacji, do startów w zawodach, w lotach rekreacyjnych i pasażerskich oraz np. do patrolowania lasów.
Dla twórców najważniejszy jednak cel to skonstruowanie motoszybowca, który będzie laboratorium lotniczym i będzie można go wykorzystywać w Akademickim Ośrodku Szybowcowym w Bezmiechowej do badań nad profilami aerodynamicznymi, różnymi typami śmigieł lub nad wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii do napędu statków powietrznych.

 

 

 

Nazwa AOS odnosi się do Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej. Nazwę tę zasugerował pilot gen. Tadeusz Góra (1918-2010), który jest patronem Bezmiechowej. AOS-71 to pierwszy wspólny projekt obydwu uczelni. Cyfra 7 oznacza kolejną konstrukcję powstałą w Politechnice Warszawskiej w ramach Programu ULS "Ultralekkie Szybowce i Motoszybowce" realizowanego tu od 1978 roku, a cyfra 1 - pierwszą konstrukcję Politechniki Rzeszowskiej.

 

Na projekt przeznaczono 10,5 mln zł. Środki pochodzą z programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Inicjatywa Technologiczna".

 

Pracami zajmuje się zespół studentów oraz pracowników Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej oraz Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej złożony z 60 osób. Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. inż. Marek Orkisz, a Głównym Konstruktorem mgr. inż. Wojciech Frączek.

 

Dodatkowe informacje oraz dane konstrukcyjne motoszybowca znajdują się w folderze ponizej.

 

 

 Prezentacja motoszybowca AOS – 71

 

 

 

 

Politechnika Rzeszowska