Muszę przyznać, że bardzo się ucieszyłem w związku z wiadomością o tym, że firma Aerosoft planuje wydanie scenerii Kamczatki. Miejsca, gdzie na świecie prawie jako pierwsze wstaje Słońce.

 Być może też nigdy nie wpadłbym na pomysł w mojej głowie, by właśnie odwiedzić w symulatorze Microsoftu ten region. Do tego scenerii z Rosji jest jak na lekarstwo do FSX'a. O ile jeszcze na Avsim.ru możemy znaleźć trochę scenerii samych rosyjskich lotnisk (i w większości są one wykonane nawet całkiem nieźle), to jeśli chodzi o jakieś większe obszary to tutaj praktycznie nie ma nic. Przy scenerii w nazwie pojawiły się także słowa "The Lost World", co faktycznie świadczy o pewnym zapomnieniu o tej krainie w świecie FS'a, ale i pewnie nie tylko. Bardziej w sensie cywilnym, bowiem w kwestii wojskowej jest to dość wciąż aktywny region, w związku z bliskim sąsiedztwem amerykańskiej Alaski.

 

Do tego w czasach zimnej wojny było to strategiczne miejsce, z którego miały być wystrzeliwane także głowice atomowe oraz miały startować bombowce i myśliwce do swoich misji przeciwko USA. Oprócz tego wszystkiego Kamczatka to kraina wulkanów i gejzerów. Kraina, która zwana jest "oddechem ziemi". Jest tu blisko 160 wulkanów, z czego dwadzieścia kilka to wulkany aktywne (treść pisania recenzji nawet zbiegła się z aktywnością jednego z nich. Płoski Tołbaczyk przypomniał o sobie. Po 36 latach przerwy znad krateru zaczęła się wydobywać lawa i ogromna chmura pyłu).

 

Teren za to całej Kamczatki w dużej mierze to wzniesienia, tundra i tajga, trochę dolin i jezior. Obszar jest dość pofałdowany (najwyższe wzniesienie to Kluczewska Sopka o wysokości 4750 m n.p.m.), a wielkościowo cały Kraj Kamczacki przypomina wymiarami całą Polskę, z tą małą różnicą, że ludność Kamczatki szacuje się na około… 400 tysięcy. Z Kamczatką związana jest także historia wielu Polaków, którzy najczęściej uciekając z północnej Syberii (po różnych powstaniach w naszym kraju czy też wojnach) tutaj znajdowali schronienie lub wypadowy punkt morski(...).

 

Wszystko to może powodować, że pomysł na wydanie takiej właśnie scenerii do FSX’a mógł być mocno trafionym (podobnie jak np. Antarctica X rok temu od Aerosoftu). W sumie klimat scenerii i widoki do lotów zachęcają do przetestowania nowego produktu od Aerosoftu właśnie zimą. Dodatkowo, skoro scenerię opracowali sami Rosjanie (firma, która właśnie zadebiutowała na rynku płatnych addonów do symulatora - RUSC) to powinno być to gwarantem, że wszystko będzie jak należy, a autorzy włożą w to dodatkowo swoje serce skoro to ich kraj.

 

Sceneria pojawiła się w sprzedaży na początku grudnia 2012. Oczywiście zakup należy dokonać poprzez sklep Aerosoftu, gdzie przyjdzie nam dalej ściągnąć prawie 1Gb danych (omawiamy wersję 1.0 produktu jako "download", natomiast w "drodze" jest podobno wersja 1.01). Po instalacji sceneria zajmie nam 3,5Gb na naszym dysku. Sama instalacja jest bezproblemowa. Po wpisaniu naszego maila oraz numeru seryjnego następuje automatyczna walidacja danych i dalej produkt instaluje się sam. Ponieważ także, na stronie internetowej produktu nie ma zbyt wiele informacji co tak naprawdę sceneria zawiera od razu wziąłem się za czytanie instrukcji. (...)

 

 Dwa pasy na lotnisku Yelizovo, z czego jeden obecnie znajduje się w remoncie. Będzie przedłużony, by na obu pasach mogły lądować cięższe samoloty.

 

 

 

Co mamy w scenerii wg. twórców? Przede wszystkim lotnisko ICAO: UHPP - Petropavlovsk-Kamchatsky Airport (lotnisko o nazwie Yelizovo). Charakterystyczne budynki, pomniki, hangary, schrony. Autorzy pokusili się tutaj także o dodanie fototekstur, które ładnie scalają się z pozostałymi (defaultowymi) teksturami w FSX. Fototekstury także są sezonowe, czyli dla każdej pory roku w FSX mamy osobną paczkę jako podkład pod scenerię lotniska UHPP (nie trzeba nic przełączać - bo pomysły deweloperze mają niestety różne). Pokrywają także pas startowy, co wygląda całkiem nieźle i mocno faktycznie przypomina kładzione płyty na lotniskach rosyjskich i dawnego bloku wschodniego.

Jeden z pasów jest nieczynny, dlatego też właściwie starty i lądowania odbywają się z tego nowszego, który jest dłuższy (16L, 34R) - 3400 metrów. Drugi pas (16R/34L) od 1.04.12 jest zamknięty, ponieważ trwają na nim prace remontowe. Lotnisko także charakteryzuje się długimi drogami kołowania, bowiem sam port lotniczy umiejscowiony jest w głębi terenu. Wokół lotniska za to mamy gęsto zalesiony teren, który z kolei ukrywa część wojskową lotniska.

 

Mamy tutaj wiele hangarów oraz schronów lotniczych. Także kilka dodatkowych obiektów wojskowych jak wieża kontroli, czy pojazdów. Martwi za to mocno fakt, że nie odwzorowano żadnych stojących samolotów (!) jako obiekty 3D na lotnisku. Patrząc np. na zdjęcia satelitarne lotniska UHPP na Google Maps widać, że to lotnisko po prostu tętni życiem.....

 

 

cały artykuł "FSX: Kamchatka - The Lost World (Aerosoft)"

 

 

tekst/ foto.  yoyosims.pl