Częstochowski Klub Seniorów Lotnictwa świętuje jubileusz swojego 30-lecia. Na uroczystym spotkaniu jego członkowie wspominali to, co wydarzyło się przez te lata, a także tych lotników, którzy już odeszli.

Najbardziej zasłużeni dla klubu lotnicy seniorzy otrzymali odznaczenia i wyróżnienia. W tej pięknej uroczystości uczestniczyli licznie weterani lotnictwa, część – choć już sędziwa wiekiem, ale wciąż młodzieńcza duchem.

 

 

 

 

 

– Obserwuję i podziwiam niezwykłą witalność i zaangażowanie seniorów. Wielu młodych ludzi mogłoby pozazdrościć im tyle energii i zapału do działania – podkreśla Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego.

 

Na jubileuszu spotkali się weterani i miłośnicy lotnictwa

 

Historię 30-lecia Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa przedstawił jego prezes Andrzej Tajchman. Podkreślił, że w Aeroklubie Polskim działają Kluby Seniorów Lotnictwa, które są dobrowolnym i samorządnym zrzeszeniem weteranów kontynuujących tradycje i doświadczenia polskiego lotnictwa. A pierwszy Klub powstał przed II wojną światową. Częstochowski Klub Seniorów Lotnictwa rozpoczął swoją działalność w 1982 roku.

 

– Na wniosek przedwojennego działacza LOPP, oficera lotnictwa inż. Henryka Furmańczyka Zarząd Aeroklubu Częstochowskiego upoważnił Józefa Glanca, Henryka Furmańczyka i mnie do zorganizowania zebrania założycielskiego – wspominał Andrzej Tajchman na jubileuszowym spotkaniu. –

 

Członkami założycielami zostali ówcześni członkowie Aeroklubu Częstochowskiego, a byli to: Bogusław Buszko, Jacenty Caban, Franciszek Darocha, Mieczysław Foltyński, Henryk Furmańczyk, Witold Hupka, Stanisław Kusiba, Zbigniew Małek, Jerzy Matyja, Ryszard Matysiakiewicz, Mieczysław Minor, Jerzy Mrozicki, Anna Pawłowska, Kazimierz Piątek, Tadeusz Piętka, Longin Powroźnik, Leopold Przypkowski, Sławomir Rozanow, Andrzej Stala, Władysław Szulczewski, Józef Trzepizur, Tadeusz Woźniak, Jan Wróblewski oraz członkowie Zarządu ACz: Józef Glanc i Andrzej Tajchman. Częstochowski Klub Seniorów Lotnictwa powstał jako autonomiczna organizacja posiadająca swoje władze oraz strukturę organizacyjną, przystosowaną do struktury aeroklubu.

 

 

Andrzej Tajchman (z lewej) i Włodzimierz Skalik (z prawej)

 

 

Pierwszym przewodniczącym Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa został ppłk. pilot nawigator Henryk Furmańczyk. Stowarzyszenie kultywuje idee i tradycje lotnicze, prowadzi działalność wychowawczo-szkoleniową. Członkowie częstochowskiego klubu byli inicjatorami m.in. budowy nowego hangaru z infrastruktura na lotnisku Rudniki, który został oddany do użytku w 1983 roku. Doprowadził do zorganizowania spotkania czterech pokoleń lotników: Piotra Mynarskiego, Witolda Łokuciewskiego, Bolesława Zonia i Janusza Darochy z mieszkańcami województwa częstochowskiego. Uczestniczyło w nim bez mała tysiąc osób. Częstochowski Klub Seniorów Lotnictwa brał udział w organizacji wielu imprez sportowych i rekreacyjnych m.in. samolotowych mistrzostwach Polski w lataniu nawigacyjnym, pokazach lotniczych oraz pirotechnicznych, a także piknikach lotniczych. Częstochowscy weterani lotnictwa zainicjowali udział lotników w corocznych mszach w Kaplicy Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze w 2000 roku za zmarłych sportowców, trenerów i działaczy województwa częstochowskiego.

 

– Na pierwszej mszy, w której braliśmy udział, ponad 50 lotników wymieniono z imienia i nazwiska – mówi Andrzej Tajchman. – Był to początek corocznych mszy w przeddzień święta zmarłych. Obecnie jest na niej wyczytywanych ponad 100 nazwisk lotników.

 

Przedstawiciele częstochowskiego Klubu uczestniczyli w obchodach 70. rocznicy tragicznej śmierci polskich lotników: Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w czeskim Cierlicku w 2002 roku. Byli też gośćmi jubileuszu 60-lecia Aeroklubu Częstochowskiego w 2005 roku, a 21 członków Klubu otrzymało odznakę „Zasłużony dla Aeroklubu Częstochowskiego”. Stowarzyszenie zaangażowało się w wydanie w 2006 roku książki – kalendarium „Diamentowy jubileusz Aeroklubu Częstochowskiego 1945-2005” poświęconej pionierom lotnictwa w Częstochowskiem. Dzięki inicjatywie weteranów lotnictwa w 2006 roku na skale byłego ośrodka szkolenia szybowcowego na górze Osona metropolita częstochowski odprawił nabożeństwo majowe.

 

– Nabożeństwo to zapoczątkowało nową coroczną tradycję na „Wzgórzu Lotników” – podkreślił na jubileuszu 30-lecia Klubu Andrzej Tajchman.

Członkowie częstochowskiego Klubu integrują się z innymi lokalnymi stowarzyszeniami i miłośnikami lotnictwa m.in. z sąsiedniego regionu łódzkiego.

 

– Takie pierwsze spotkanie w 2007 roku w Kłobucku pozwoliło na zapoznanie się z konstrukcjami amatorskimi i wspólne loty z członkami Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego na motoczapli i motomusze – mówił Andrzej Tajchman.

Częstochowski Klub Seniorów Lotnictwa dba o historię i tradycję lotniczą. Udało mu się przyczynić do dzieła wmurowania i odsłonięcia tablicy ku czci bohaterskiego pilota Wojny Obronnej Polski 1939 roku – por. pilota Hieronima Franciszka Dudwała przy IV LO im. Henryka Sienkiewicza (2007 rok).

 

– Dla nas seniorów było to honorowe zadanie, aby upamiętnić postać częstochowianina absolwenta Gimnazjum im. H. Sienkiewicza – zauważa prezes Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. – Pamiątkowymi tablicami uhonorowaliśmy także innych patriotów: por. nawig. Mariusza Wodzickiego w LO im. R. Traugutta (2008 rok), kpt. pil. Jerzego Hipolita Palusińskiego (2011 rok) i prof. Jana Oderfelda (2012 rok) w IV LO im. H. Sienkiewicza.

Z umiłowania tradycji lotniczej narodziły się wystawy zorganizowane przez Częstochowski Klub Seniorów Lotnictwa, który próbował w nich pokazać historię lotnictwa w różnych formach. W 2010 roku przygotował w Muzeum Częstochowskim ekspozycję o tradycjach modelarskich w Aeroklubie Częstochowskim, towarzyszącą 21. Mistrzostwa Świata Modeli Redukcyjno-Latających Samolotów w konkurencji F4B i F4C. Rok później na wystawie w Muzeum Częstochowskim weterani pokazali „Osiągnięcia polskiego modelarstwa lotniczego z wyeksponowaniem dorobku częstochowianina Jerzego Ostrowskiego, wielokrotnego mistrza świata i Europy w tej dziedzinie”. W 2012 roku – dzięki życzliwości Ojców Paulinów – na wystawie wotów sportowców w jasnogórskim Arsenale Klub przedstawił pamiątki i akcesoria lotnicze, m.in. związane z Jerzym Ostrowskim oraz z modelarskimi mistrzostwami świata organizowanymi przez Aeroklub Częstochowski w 1980 roku. Z kolei ekspozycja w Ratuszu w 2012 roku zaprezentowała „Wielkich pasjonatów małego lotnictwa.” Pokazała kolekcje modelarskie Andrzeja Mąkoszy, Janusza Michalika, Romana Antonowicza, Roberta Majewskiego i Mariusza Grzyba. Zbierali je przez lata, włożyli w nie swoje serce, bo małe lotnictwo stało się pasją ich życia.

 

– Te wszystkie wystawy miały pokazać, że modelarstwo jest dla wielu drogą prowadzącą do lotnictwa. Miały też być swoistą szkołą lotniczej historii naszego regionu. Miały pokazać, że wciąż pamiętamy o sukcesach lotniczych nie tylko tych, którzy żyją, ale i tych, którzy już odeszli – mówi Andrzej Tajchman.

 

Była okazja do wspomnień

 

Najbardziej zasłużeni dla częstochowskiego klubu lotnicy seniorzy otrzymali odznaczenia i wyróżnienia podczas jubileuszowego spotkania. Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego, który brał udział w uroczystości, podkreślił, że Częstochowski Klub Seniorów Lotnictwa to bardzo istotna i ciekawa sfera życia aeroklubu.

 

– Skupia pilotów, społeczników i działaczy, których łączy pasja lotnictwa i fakt, że dożyli dość sędziwego wieku. Dla Aeroklubu Częstochowskiego aktywność seniorów jest ważna z tego powodu, że młode pokolenie może poznać tradycję i historię tego zasłużonego stowarzyszenia – uważa Włodzimierz Skalik. – Obserwuję i podziwiam niezwykłą witalność i zaangażowanie seniorów. Wielu młodych ludzi mogłoby pozazdrościć im tyle energii i zapału do działania. Jestem honorowym członkiem tego stowarzyszenia i cieszę się, że jubileusz zgromadził tak liczne grono uczestników i gości zaprzyjaźnionych środowisk senioralnych polskiego lotnictwa – dodał prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego.

 

 

(wik)