Airports 2012 logoNa to pytanie i wiele innych starali się odpowiedzieć przedstawiciele branży lotniczej, podczas pierwszego dnia konferencji Airports 2012, która już po raz ósmy ma miejsce w warszawskim Hotelu Marriott. Wieczorem uczestnicy spotkali się na Gali Awionetka 2012, podczas której wręczono prestiżowe nagrody dla polskiego transportu lotniczego.

 

 

 

 

 

„80% wszystkich pasażerów zostanie obsłużonych nowym systemem szybkiej odprawy, która potrwa jedynie 10 minut. Na lotniskach zostaną ulepszone międzynarodowe procesy monitorujące podróżnych oraz procesy automatycznej kontroli granicznej.” Taką wizję przyszłości, zaprezentował David Rutnam, przedstawiciel IATA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego).

 

O wyzwaniach i szansach dla polskich lotnisk, pierwszego dnia konferencji, mówił Marek Serafin, redaktor portalu PRTL.pl (Polski Rynek Transportu Lotniczego). Z przedstawionych przez niego danych wynika, że polski ruch lotniczy rozwija się szybciej niż w Europie i ma potencjał do dalszego wzrostu, jednak trzeba zwrócić uwagę na wrażliwość cenową pasażerów. Podstawą osiągnięcia sukcesu na naszym rynku lotniczym są najniższe możliwe poziomy cen, co oznacza konieczność łączenia usług tanich linii lotniczych z wymogiem „rozsądnego” poziomu opłat lotniskowych.

 

W dalszej części konferencji goście mogli wziąć udział w ciekawych panelach dyskusyjnych m.in. na temat kondycji rynku lotniczego, a także aliansów między przewoźnikami a portami lotniczymi.

 

Cały dzień zmagań z wyzwaniami branży lotniczej uświetniła wieczorna Gala Awionetka 2012, która już po raz 4. odbyła się w ramach Airports Conference. Podczas gali przedstawiono laureatów, którzy otrzymali prestiżowe nagrody w czterech kategoriach: Osobistość roku, Najlepsza Linia Lotnicza Roku, Najlepszy Port Lotniczy oraz Wydarzenie Roku.

 

Laureatem pierwszej kategorii został Piotr Okienczyc, Prezes Zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa- Modlin, przede wszystkim za wielkie zaangażowanie i determinację w dążeniu do uruchomienia nowego portu. Właśnie ta działalność oraz zdynamizowanie polskiego rynku lotniczego sprawiły, że otwarcie Portu Lotniczego Modlin zasłużyło również na miano Wydarzenia Roku 2012. Za najlepszą linię lotniczą uznano WizzAir za ciągłe

rozszerzanie swej oferty przewozowej i cenowej. Miano najlepszego portu lotniczego 2012 roku, otrzymał Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina, za rozwój infrastruktury lotniskowej i dążenie do wzrostu znaczenia, jako międzynarodowy port lotniczy.

 

Dzisiejszego dnia, podczas trwającej obecnie, drugiej części konferencji, uczestnicy skupią się głównie na temacie – „cargo w portach lotniczych”, a przedstawiciele branży zapoznają gości z aktualną sytuacją przewoźników towarowych. Opowiedzą o barierach, jakie napotykają podczas prób rozwoju swej specjalizacji, a także ukażą znaczenie przewozów cargo dla lotnisk. Pojawi się również temat wsparcia rządowego dla przedstawicieli sektora cargo oraz zadamy sobie pytanie czy w regionie potrzebne są centra logistyczne ukierunkowane na cargo. Już po raz trzeci patronat honorowy nad konferencją sprawuje: IATA (Międzynarodowe

 

Stowarzyszenie Transportu Lotniczego), która promuje standardy budujące i napędzające rozwój sektora transportu lotniczego oraz BARIP). Partnerem merytorycznym wydarzenia jest firma BBSG, zajmująca się doradztwem dla podmiotów sektora lotniczego. Partnerem naukowym tegorocznego wydarzenia została Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.

 

W konferencji co roku udział biorą reprezentanci branży lotniczej z Polski oraz krajów Europy Centralnej i Wschodniej: przedstawiciele firm zarządzających portami lotniczymi, dostawcy usług i produktów do portów, administracja centralna i regionalna, firmy doradcze i usługowe, prezesi wiodących przedsiębiorstw związanych z branżą lotniczą, przedstawiciele biznesu lotniczego i analitycy rynku.

 

Organizatorem wydarzenia jest Actia Forum z Gdyni, specjalizująca się w organizacji prestiżowych, międzynarodowych konferencji skierowanych do szeroko pojętej branży transportowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

actiaconferences.com

Konferencja Airports Conference 2012