Dnia 26 września 2012 roku o godzinie 12:00 w Senacie RP nastąpiło otwarcie wystawy pt. „Sukcesy polskiego lotnictwa sportowego – od Żwirki i Wigury do współczesności”. Inicjatorem prezentacji ekspozycji w Sejmie są Aeroklub Polski oraz Parlamentarny Zespół Lotnictwa pod przewodnictwem senatora Witolda Sitarza.

 

 

 

 

 

Wystawę uroczyście otworzyli wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk oraz prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik.

 

 

 

Aeroklub Polski istnieje od 1919 roku i  jest spadkobiercą pięknych tradycji wielu lotniczych pokoleń Polaków. Dlatego też oprócz rozwijania rywalizacji sportowej, w której polscy lotnicy od wielu lat sięgają po najwyższe trofea w rywalizacji międzynarodowej, stara się w duchu przyjaźni i współdziałania, pielęgnować długowieczne tradycje i nie zapominać o historycznych wydarzeniach.

 

Organizując wystawę pt. „Sukcesy polskiego lotnictwa sportowego – od Żwirki i Wigury do współczesności” Aeroklub Polski podejmuje próbę podsumowania rozwoju, przemian i przebogatych osiągnięć polskiego lotnictwa sportowego.

 

Wystawa przeprowadzi widza przez największe lotnicze osiągnięcia Polaków, począwszy od 28 sierpnia 1932 roku aż do współczesności.

Zaczynamy w roku 1932, kiedy to polska załoga w składzie porucznik pilot Franciszek Żwirko i inżynier Stanisław Wigura wygrała rozgrywane w Berlinie prestiżowe Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych – Challenge 1932. Zwycięstwo to było w tym czasie największym sukcesem Lotnictwa Polskiego na arenie międzynarodowej. Dlatego też dzień 28 sierpnia został ustanowiony Świętem Lotnictwa Polskiego.

Idąc dalej, widz będzie miał szansę poznać historię, sukcesy oraz najbardziej utytułowanych Polaków w dziewięciu dyscyplinach sportu lotniczego. Do dyscyplin tych zaliczamy: akrobację lotniczą, sport balonowy, sport samolotowy, sport szybowcowy, sport spadochronowy, sport śmigłowcowy, sport mikrolotowy i paralotniowy oraz modelarstwo lotnicze i kosmiczne.

 

 

Poza prezentacją zdjęciową, każdy będzie mógł zobaczyć najcenniejsze trofea polskiego sportu lotniczego, takie jak: Puchar Żwirki i Wigury z roku 1932, Przechodni Puchar Gordona Bennett`a, który w roku 1935 został przyznany na własność Polsce, po trzykrotnym zwycięstwie Polaków w Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych, Dwa Puchary z Szybowcowych Mistrzostw Świata, rozgrywanych w Argentynie w roku 1963, gdzie Jerzy Makula i Edward Popiel zajęli I i II miejsce oraz Przechodni Drużynowy Puchar Mistrzostw Świata makiet latających na uwięzi – klasa F4B, który trafił na stałe do Polski w roku 2010.

 

 

 

Wystawa pt. „Sukcesy polskiego lotnictwa sportowego – od Żwirki i Wigury do współczesności”  przybliży parlamentarzystom oraz gościom Sejmu i Senatu dorobek wielu pokoleń polskich sportowców lotniczych w ich zmaganiach sportowych w Europie i na świecie.

 

Po zamknięciu wystawy w Sejmie RP, kolejnym miejscem ekspozycji prezentacji będzie Sejmik Województwa Śląskiego.

 

 

więcej zdjęć na naszym profilu na facebooku

 

 

 

tekst. Aeroklub Polski

foto. samoloty.pl