Już 5-6.10.2012r odbędą się „XII Dni Pamięci Jana Pawła II i Kardynała Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego”.

 

 

6.10.1954r. środa, godz. 13.00, z pasa Lotniska Kętrzyn Wilamowo startuje samolot. Na pokładzie znajduje się ks. Stefan Kardynał Wyszyński. Samolot, oddalając się od 45 minut wcześniej opuszczonego więzienia w Stoczku Warmińskim, obiera kurs na nowe miejsce internowania - Prudnik Śląski.

 

Właśnie to wydarzenie upamiętniają co roku mieszkańcy powiatu kętrzyńskiego podczas „Dnia Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Tradycyjnie jak każdego roku, tak i bieżącego uroczystość będzie miała miejsce w dwóch różnych miejscach (piątek - Stoczek Klasztorny, sobota – Lotnisko Kętrzyn Wilamowo).

 

W piątek (5.10.2012r.) Stoczku Klasztornym mieszkańcy regionu, liczni goście i dostojnicy kościelni różnych wyznań zbierają się do modlitwy o rychłą beatyfikację Stefana Kardynała Wyszyńskiego w tutejszej bazylice, z której wierni po programie słowno-muzycznym udadzą się z krzyżem do ogrodu klasztornego kalwarii Prymasa.

 

W sobotę (5.10.2012r.) na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo odbędzie się ogólna zbiórka wszystkich uczestników Dni Pamięci tj. kompanii honorowych, orkiestry wojskowej, pocztów sztandarowych jak i również harcerzy oraz licznie zebranych mieszkańców regionu, wiernych i gości. Na miejscu zagości także ksiądz Zygmunt Klimczuk, który będzie przewodniczył Komitetowi Organizacyjnemu.

 

Po krótkim wprowadzeniu nastąpi uroczysty apel. Honorowe wciągniecie flagi narodowej na maszt i dźwięk syren strażackich oraz okolicznościowa mowa organizatora obchodów prezesa Aeroklubu Krainy Jezior – Stanisława Tołwińskiego - rozpoczną Dni Pamięci na lotnisku. Nie obędzie się także bez corocznego złożenia kwiatów pod obeliskiem poświęconym Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu i obeliskiem ku czci Jana Pawła II.

Popołudniu nastąpi przegrupowanie zgromadzonych do miejscowego hangaru, w którym nastąpi prezentacja orkiestry wojskowej z pokazem musztry paradnej, a także Liturgia Słowa oraz okolicznościowy występ przygotowany przez młodzież Szkoły Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia w Białymstoku oraz Gimnazjum Nr. 2 w Kętrzynie. Ponadto w hangarze można zobaczyć będzie galerie fotograficzną obrazującą Dni Pamięci z ubiegłych lat. W programie zaplanowana jest także oferta kulinarnej kuchni wojskowej.

 

Uroczystość otwarta jest dla wszystkich pragnących w tym czasie uhonorować Dni Pamięci bliskich nam Wielkich Polaków Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

 

 

Więcej informacji  pod linkiem: http://www.lotniskoketrzyn.pl/index.php?op=15

 

 

Lotnisko Kętrzyn Wilamowo