W najbliższy weekend, 16 września, lotnisko Lens-Bénifontaine (region Nord-Pas-de-Calais, w północnej Francji) gościć będzie uczestników pokazów „Fêtes de l’Air”. Tematem przewodnim tegorocznej edycji imprezy jest przyjaźń i lotnicza współpraca Polski i Francji.

 

 

 

 

 

 

 

 

Już od 3 września w Lens trwają imprezy towarzyszące, których przesłaniem jest popularyzacja lotnictwa wśród młodego pokolenia. Nie brakuje odniesień do historii polskiego oręża. W hotelu de Ville w Lens można obejrzeć wystawę „Le Prix de la Liberté” poświęconą Polakom, którzy walczyli na frontach II Wojny Światowej. Historyczną ekspozycję „Les Polonaise, Liberateurs du Pas-de-Calais”, tym razem poświęconą Polakom walczącym u boku Francuzów na frontach I Wojny Światowej, można oglądać w Hotelu de Ville d’Hulluch.

 

Do 22 września br. włodarze biblioteki Edouard Pigonon de Bully-les-Mines zapraszają do zwiedzania wystawy poświęconej komiksowi „Tanguy & Laverdure”. Bohaterami rysunkowej serii są dwaj piloci Francuskich Sił Powietrznych: Michel Tanguy i Ernest Laverdure. Twórcą przygód o dwóch odważnych lotnikach jest Jean-Michel Charlier i Albert Uderzo. Atrakcją wystawy są pamiątki z jego osobistej kolekcji, związane z powstawaniem tej komiksowej serii.

W tym samym czasie w galerii Photo Ravaux Cuvelier można obejrzeć wystawę fotograficzną „Rêve de Vols, Vols de Rêves” autorstwa Régisa Grébent, który jest pomysłodawcą i organizatorem pokazów. Na „Rêve de Vols, Vols de Rêves” składają się fotogramy przedstawiające podniebne wyczyny Breitling Jet Team, które Régis Grébent wykonał z kabiny jednego z samolotów należących do zespołu.


W czwartkowy wieczór 13 września w Salle du Colisee w Lens odbędzie się konferencja „Les Aviateurs Polonais Dans le Nord-de-Calais Pendant la Deuxiéme Guerre Mondiale”. Tematem sesji jest udział żołnierzy polskich z Francuskich Sił Powietrznych w walkach w departamencie Nord-de-Calais w latach 1940-43. Gościem honorowym konferencji będzie weteran II Wojny Światowej pilot Jerzy Głowaczewski. Początek konferencji o godz. 19.30.

 

16 września, w czasie lotniczych pokazów lotniczych w Lens na ekspozycji statycznej i w pokazach dynamicznych zobaczymy samoloty najnowszej generacji, jak i te pokryte patyną historii. Prezentowane będą maszyny wojskowe i cywilne, a także samoloty akrobacyjne, śmigłowce oraz szybowce. W gronie podniebnych ekip zobaczymy zespół akrobacyjny Francuskich Sił Powietrznych – Patrouille de France, cywilny zespół akrobacyjny Breitling Jet Team, a także samolot Rafale, Mirage 2000. Niedzielne pokazy uświetni pokaz brytyjskiej formacji AeroStars latającej sześcioma samolotami Yakovlev YAK-50. W pokazie dynamicznym zobaczymy niesamowitą Pascal Alajouanine, która zaprezentuje się na samolocie CAP232. Pascal Alajouanine jest wielokrotną Mistrzynią Francji w Akrobacji Samolotowej, Mistrzynią Europy (podwójną), Mistrzynią Świata (w kategorii zespołowej). Jest także matką chrzestną pokazów w Lens. Barwy Polski Sił Powietrznych będzie reprezentował zespół „Orlik” oraz Mistrz Polski w Akrobacji Samolotowej Artur Kielak na samolocie Sbach 300. Pod niebem Lens zobaczymy także: Yak 52, Yak 12, Spitfire, AN-2, TS 8 oraz maszyny z prywatnych kolekcji, związane z historią polskiego lotnictwa.

 

 

Więcej o imprezach towarzyszących i pokazie głównym na stronie http://www2.meeting-air-lens.com/pr-programme

 

 

 

 

Jolanta Janczyk