W piątek 24 sierpnia br. grupa spotterów ze Stowarzyszenia Spotter.pl odwiedziła 23. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. W jednostce trwały przygotowania do Święta Lotnictwa Polskiego obchodzonego 28 sierpnia na pamiątkę zwycięstwa pilotów Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, lecących RWD-6, podczas berlińskich Międzynarodowych Zawodów Samolotów Turystycznych Challenge 1932 (Challenge International des Avions de Tourisme).

Święto zostało ustanowione decyzją Ministra Obrony Narodowej z 1993 roku, jako wspólne święto lotnictwa wojskowego, cywilnego oraz przemysłu lotniczego.

 

 

 

Tegoroczne uroczystości mają się rozpocząć w południe na Polach Mokotowskich przed Pomnikiem Lotników Polskich poległych w latach 1939-1945 w Warszawie. Podczas uroczystości nad stolicą ma odbyć się defilada lotnicza. Od strony Piaseczna w kierunku Żoliborza o godz. 12.00 przelecą cztery groty złożone z sześciu odrzutowców każdy: TS-11 Iskra, MiG-29, Su-22 i F-16.

 

W Mińsku Mazowieckim do tego zadania przygotowywały się samoloty MiG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego oraz samoloty szturmowo-bojowe Su-22 z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Spotterzy spędzili kilka fantastycznych godzin na lotnisku oglądając i fotografując starty, lądowania jak i przeloty w formacji „Grot”. Mieli okazję podziwiać w powietrzu, jak i na ziemi samoloty MiG-29 z okolicznościowym malowaniem: wizerunkami polskich pilotów z dywizjonu 303 biorących udział w walkach powietrznych podczas II wojny światowej (Mig-29 nr 56 z wizerunkiem ppłk. pil. Mariana Pisarka oraz Mig-29 nr 111 z wizerunkiem por. pil. Mirosława Ferica) oraz symbolami warszawskich kosynierów widniejącymi na kadłubach maszyn. Wizyta w bazie w Mińsku była także okazją do podziwiania z bliska samolotów Su-22, których wycofanie ze służby planowane jest w najbliższych latach.

 

Spotterom na lotnisku towarzyszył Rzecznik Prasowy 23.BLoT pan mjr Wojciech Maj oraz pan Tomasz Gackowski.

 

Filmy z przygotowań do Święta Lotnictwa dostępne są na naszym profilu na facebooku:

Wylot samolotów Su-22 na pokaz w Tomaszowie Mazowieckim - Nowy Glinnik (EPTM)

Samoloty MiG-29

Formacja Grot - samoloty MiG-29 (trening)

Formacja Grot - samoloty Su-22


 

MIG - 29

 

 

 

Su-22

 

 


 

 

 

Tekst: JOLANTA JANCZYK

Zdjęcia: GRZEGORZ ROLA
Video: MIROSŁAW SZALKOWSKI