Największe autorytety lotnictwa spotkały się w Poznaniu w ramach Konferencji Naukowo-Technicznej „General Aviation – Bezpieczne latanie” zorganizowanej przez Międzynarodowe Targi Poznańskie w dniach 23-24 sierpnia 2012. Przez dwa dni merytorycznie dyskutowaliśmy o bezpiecznym lataniu, obecnych trendach w szkoleniach, prawie lotniczym oraz o problemach i przyszłości ośrodków szkoleniowych. To ostatnia taka konferencja, bowiem już w kwietniu - Air Passion!

 

 

 

 

Konferencja Naukowo-Techniczna, pod przewodnictwem gen. dyw. pil. w st. spocz. Franciszka Macioły, zgromadziła wielu ekspertów ze środowiska lotniczego. Podczas wydarzenia szczegółowo dyskutowano na temat czynnika ludzkiego, który odgrywa dużą rolę w wypadkach lotniczych, o tym, że do bezpieczeństwa prowadzi droga przez dobre szkolenie, o trendach w lotnictwie XXI wieku i o jego przyszłości, czyli zastąpieniu człowieka komputerami.

 

Pierwszego dnia konferencji dokonano analizy bezpieczeństwa lotów w sektorze General Aviation oraz przedstawiono metody eksploatacji współczesnych statków powietrznych. Podczas wykładu o prawie lotniczym, rozmawiano o wprowadzonej nowelizacji, kierunkach głównych zmian oraz ich harmonogramie, a także o tym w jaki sposób przepisy lotnicze wpływają na bezpieczeństwo lotów. Konferencja obfitowała w liczne praktyczne przykłady, Piotr Głuszkiewicz – Dyrektor Ośrodka AERO Poznań przedstawił obecne wyzwania w szkoleniach pilotów oraz na podstawie analizy przypadku opowiadał o przyczynach utraty kontroli pilotów i możliwych rozwiązaniach w celu uniknięcia tragedii. Dzień pierwszy zakończyła prelekcja gen. dyw. pil. Sławomir Kałuziński - Zastępca Dowódcy Sił Powietrznych, który przybliżył tematykę szkoleń lotniczych w siłach zbrojnych RP oraz szczegółowo przedstawił program 5-letnich studiów w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych.

 

 

W drugim dniu konferencji dyskusje toczyły się na temat efektywnego zarządzania podmiotami lotniczymi, nowoczesnego powiązania sfery nauki i przemysłu stymulującego rozwój lotnictwa w Polsce, a także nastąpił przegląd europejskiej techniki lotniczej lekkich statków powietrznych.

 

Konferencja „General Aviation – Bezpieczne Latanie” to ostatnia konferencja zrealizowana w takiej konwencji przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. W kwietniu odbędą się bowiem nowatorskie w skali kraju targi Air Passion. Udział w nich i bliską współpracę merytoryczną zapowiedziały podmioty kształtujące sytuację i wizerunek lotnictwa w Polsce, w tym m.in.: Dowództwo Sił Zbrojnych, Urząd Lotnictwa Cywilnego czy Aeroklub Polski. Air Passion to nowe wydarzenie, którego tematyka obejmuje samoloty, szybowce, balony, paralotnie, spadochrony, lotnie, szkolenia dla pilotów, paralotniarzy oraz branże pokrewne. Air Passion odbędzie się w dniach 4-7 kwietnia 2012 r., w tym samym czasie co targi Motor Show, podczas których gościć będziemy około 75 000 zwiedzających i ponad 500 dziennikarzy z największych polskich mediów. Już dziś serdecznie zapraszamy na to wydarzenie.

 

 

 

 

Międzynarodowe Targi Poznańskie sp. z o.o.