Od pięciu lat w sierpniu na pyrzowickim lotnisku można zobaczyć wyjątkowych gości – samoloty bojowe, transportowe i treningowe Francuskich Sił Powietrznych (Armée de l’Air). Na początku warto odpowiedzieć na pytanie skąd wizyty na polskim lotnisku użytku publicznego samolotów bojowych i to do tego należących do sił zbrojnych Francji?

 

Kluczem do odpowiedzi jest organizowany od 1993 roku na podmoskiewskim lotnisku Żukowski Międzynarodowy Salon Lotniczy i Kosmiczny MAKS. To jedno z największych spotkań branży lotniczej na świecie organizowane jest co dwa lata. Ideą salonu jest promocja produktów rosyjskiej branży lotniczej, obecni są na nim także najwięksi i najważniejsi światowi producenci. Największą atrakcją salonu są bez wątpienia pokazy lotnicze, na które zapraszane są m.in. najlepsze grupy akrobacyjne świata oraz piloci wykonujący solowe pokazy. Częstym gościem salonu MAKS są właśnie Francuskie Siły Powietrzne.

Po raz pierwszy statki powietrzne Armée de l’Air wylądowały w Katowice Airport na tzw. fuel-stopa w drodze do i z Moskwy w dniach 21 i 27 sierpnia 2007 roku. Odwiedziła nas wtedy pokaźna grupa samolotów Francuskich Sił Powietrznych. Przysłowiową wisienką na torcie był zaliczany do grona najlepszych na świecie, wojskowy zespół akrobacyjny Patrouille de France, który w Pyrzowicach zjawił się na dziesięciu szkolno-treningowych Alpha Jetach E. Grupie towarzyszyły dwa myśliwce Mirage F1 o znakach taktycznych 30-QQ i 30-QL, dwa samoloty transportowe Transall C-160 noszące znaki taktyczne R18 i R86 oraz samolot dyspozycyjny Dassault Falcon 50 o numerze rejestracyjnym 27.

 

Alpha Jety E dziesięć Alpha Jetów E Patrouille de France w trakcie postoju na płycie postojowej nr 3 pyrzowickiego lotniska

 

 

Kolejna okazja do zobaczenia Patrouille de France na podkatowickim lotnisku nadarzyła się w 2009 roku. Po pozytywnych doświadczeniach z wizyty sprzed dwóch lat Francuzi ponownie wybrali nas na miejsce swojego postoju technicznego, tym razem tylko w trakcie swojej drogi z Francji na dziewiąty Międzynarodowy Salon Lotniczy i Kosmiczny MAKS w Moskwie (spowodowane było to faktem, że po pokazach w Moskwie zespół leciał do USA). Samoloty wylądowały w Pyrzowicach 18 sierpnia. Oprócz dziesięciu Alpha Jetów E Patrouille de France w Katowice Airport zobaczyć można było dwa wielozadaniowe myśliwce Dassault Rafale C (Rafale w języku francuskim oznacza Szkwał) o znakach taktycznych 13-HR i 113-IQ oraz trzy samoloty transportowe: Lockheed C-130H-30 Hercules (znaki taktyczne 61-PE), Casa CN-235-200 (znaki taktyczne 62IE) i Transall C-160R (znaki taktyczne 61-ZP).

Ponownie statki powietrzne Armée de l’Air gościliśmy w Pyrzowicach w dniach 16 i 22 sierpnia 2011 roku. Podobnie jak w latach ubiegłych celem ich wizyty był postój techniczny w celu zatankowania paliwa w drodze, tym razem na jubileuszowy, bo dziesiąty Międzynarodowy Salon Lotniczy i Kosmiczny MAKS. Francuzi przybyli w mniejszej grupie niż w poprzednich latach, bowiem w Katowice Airport wylądowały tylko dwa myśliwce wielozadaniowe Rafale Dassault C z dywizjonu myśliwskiego 1/7 „Provence” stacjonują w 113 bazie lotniczej Saint-Dizier (północno-wschodnia Francja). Towarzyszył im jeden samolot transportowy CASA CN-235-200M. Jest to tzw. Rafale Solo Display, czyli specjalny zespołów Francuskich Sił Powietrznych, które celem jest prezentowania możliwości myśliwca na różnych pokazach i salonach lotniczych.

 

cały artykuł TUTAJ

 

 

Tekst: Piotr Adamczyk (Dział Komunikacji i Promocji Katowice Airport)
Zdjęcia:
Piotr Adamczyk, Piotr Winkler