32 Szybowcowe Mistrzostwa Świata w klasie Otwartej, 15 i 18 metrowej będą rozgrywane na lotnisku w Uvalde ok. 250 km na zachód od San Antonio (Teksas) w dniach 04.08-19.08.2012. Zgłoszonych jest 103 pilotów z 24 krajów całego Świata.

 

 

 

 

 

 

Program Mistrzostw:

  • Wyjazd ekipy z Polski 18 -25.07.2012

  • Trening oficjalny 28.07 - 02.08.2012 lotnisko Uvalde

  • Ceremonia rozpoczęcia Mistrzostw 04.08.2012 (sobota) godz. 09:00 Uvalde

  • Rozgrywanie Konkurencji 05-18.08 2012 lotnisko Uvalde

  • Ceremonia Zakończenia Mistrzostw 19.08.2012 (niedziela) godz. 09:30 Uvalde

  • Powrót ekipy do Polski 20/24.08.2012

 

Poprzednie 31 Szybowcowe Mistrzostwa Świata odbyły się na węgierskim lotnisku w Szeged w 2010 roku. Nasi reprezentanci zespołowo zajęli 1 miejsce. Zbigniew Nieradka wywalczył tytuł Mistrza Świata a Karol Staryszak drugiego Wicemistrza Świata w klasie 18 metrowej.

 

Nasi zawodnicy będą walczyć o medale we wszystkich klasach. Skład naszej reprezentacji wygląda następująco:

 

  • Zawodnicy:

L.p

Imię i nazwisko

Aeroklub

Klasa

SZYBOWIEC

TYP

Nr konk

WŁASNOŚĆ

Sebastian KAWA

Bielsko-Bialski

15 METR.

DIANA 2

RP

Aeroklub Polski

Tomasz RUBAJ

Gliwicki

15 METR.

DIANA 2

ZJ

Pożyczona

Zbigniew NIERADKA

Częstochowski

18 METR.

ASG 29

LM

Pożyczony

Łukasz WÓJCIK

Włocławski

18 METR.

ASG 29

PL

Aeroklub Polski

Christoph MATKOWSKI

Gliwicki

18 METR.

ASG 29

MC

Własny zawodnika

Wiktor KOŹLIK

Ostrowski

OTWARTA

Nimbus 4T

HW

Własny zawodnika

 

  • Kierownik ekipy i trener: Jacek Dankowski

 

 

Klasa 15 metrowa


Sebastian Kawa - najbardziej utytułowany zawodnik w reprezentacji, zdobywca 7 tytułów Mistrza Świata i 3 Mistrza Europy. W latach 1999 i 2001 zdobył brązowe medale, a w 2003 roku w Nitrze wygrał Szybowcowe Mistrzostwa Świata w klasie Światowej zdobywając pierwszy tutuł Mistrza Świata. W 2006 roku we Francji w arcytrudnym rejonie francuskich Alp obronił tytuł Mistrza Świata w klasie Club. Poprzedni wywalczył w 2004 roku w równie trudnym terenie nad południową Norwegią. W sierpniu 2007 roku Sebastian obronił tytuł Mistrza Europy w klasie Club. Poprzedni zdobył w słowackiej Nitrze latem 2005 roku. Trzy razy z rzędu zdobył tytuł Mistrza Świata w Wyścigach szybowcowych – w 2005 we Francji, w 2007 w Nowej Zelandii i w 2010 w Chile. W czerwcu 2009 roku nasz pilot zwyciężył w prestiżowych wyścigach szybowcowych rozgrywanych w ramach 3 Światowych Igrzysk Lotniczych rozgrywanych w Turynie zdobywając złoty medal 3 Światowych Igrzysk Lotniczych w Turynie. W 2010 roku na Słowacji wywalczył tytuł Mistrza Świata w klasie Standard a w 2011 roku zdobył złoty medal w klasie standard, podczas Szybowcowych Mistrzostw Europy rozgrywanych na słowackim lotnisku w Nitrze. Jest Rekordzistą Świata. Posiada na swoim koncie wiele medali Mistrzostw Polski. Od długiego czasu znajduje się w bardzo wysokiej formie zawodniczej. Sebastian będzie latał na dobrze znanym, aeroklubowym szybowcu polskiej konstrukcji i budowy Diana 2.

 

 

Tomasz Rubaj - jeden z bardziej doświadczonych i utytułowanych polskich zawodników. W swoim dorobku posiada medale mistrzostw Europy i świata. W ostatnich mistrzostwach świata w klasie 15m zajął doskonałe czwarte miejsce. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Znajduje się w wysokiej formie zawodniczej. Zwyciężył w tegorocznych mistrzostwach Polski w klasie 18m startując szybowcem klasy 15m Diana 2. W 1991 roku zdobył tytuł Mistrza Europy Juniorów w klasie standard na polskim szybowcu SZD 55. Na tym samym szybowcu zdobył tytuł drugiego wicemistrza Świata w klasie standard podczas Mistrzostw Świata w 1993 roku. W 2004 roku na Litwie zdobył tytuł Mistrza Europy w klasie Standard. W 2009 roku wywalczył 4 miejsce podczas mistrzostw Europy w klasie standard. Zdobywca 1 miejsca w klasie otwartej w licznie obsadzonych międzynarodowych zawodach szybowcowych „Pribina Cup” rozgrywanych w Nitrze na Słowacji (2010, szybowiec Diana 2). Wystartuje na pożyczonym szybowcu Diana 2.

 

 

Klasa 18 metrowa


Zbigniew Nieradka obrońca tytułu mistrzowskiego. W 2008 roku wrócił do reprezentacji po kilku latach przerwy, startując w mistrzostwach świata na pożyczonym szybowcu LS 10, który osiągowo odbiegał od średniej w klasie. W 2010 roku doskonale współpracował z Karolem Staryszakiem zdobywając swój pierwszy złoty medal mistrzostw świata. W 2011 roku zdobył tytuł Wicemistrza Europy w klasie 18 metrowej ustępując jedynie swojemu partnerowi z reprezentacji Karolowi Staryszakowi. W mistrzostwach krajowych zdobył kilka medali w tym złoty (2007 i 2012) oraz srebrny (2008, 2009, 2011) w klasie otwartej oraz srebrny (2011) i złoty (2012) w klasie 18 metrowej. Rekordzista świata i Polski. Podczas zgrupowania treningowego reprezentacji przed mistrzostwami w 2010 roku wykonał najdłuższy przelot w Polsce po trasie zamkniętej 1025 km. Znajduje się w bardzo wysokiej formie zawodniczej. Będzie latał na pożyczonym szybowcu ASG 29.

 

Zbigniew Nieradka z pomocnikiem

 

 

 

Łukasz Wójcik – najmłodszy polski reprezentant. Na szybowcach zaczął latać w 1997 roku. Do tej pory wylatał 1700 godzin. W 2005 roku startował w Mistrzostwach Świata Juniorów w Anglii. Pierwszy start w Mistrzostwach Świata seniorów zaliczył w bardzo trudnym terenie alpejskim we Francji w 2006 roku. W Mistrzostwach Europy debiutował na Litwie w 2007 roku. W 2009 roku zdobył w pięknym stylu srebrny medal podczas mistrzostw Europy. Będzie to jego piąty start w imprezie tak wysokiej rangi. W 2008 roku zdobył dwa tytuły Mistrza Polski – w klasie Standard i w Wyścigach Szybowcowych, w 2011 roku zajął 3 miejsce w klasie otwartej a w 2012 roku zdobył brązowy medal w klasie 18metrowej. W 2009 i 2010 roku zajął drugie miejsce w klasie 15 metrowej w najliczniej obsadzonych na świecie międzynarodowych zawodach szybowcowych „Pribina Cup” rozgrywanych w Nitrze na Słowacji. Łukasz miał wystartować w klasie otwartej na pożyczonym szybowcu nowej generacji Antares 23. Niestety szybowiec nie został w pełni przygotowany przez producenta i musieliśmy zrezygnować z wypożyczenia w ostatniej chwili. Wójcik został przesunięty do klasy 18 metrowej po rezygnacji z udziału w mistrzostwach przez Karola Staryszaka. Nasz znakomity zawodnik zrezygnował z przyczyn zawodowych.

 

Łukasz Wójcik

 

 

Christoph Matkowski - Jeden z bardziej doświadczonych pilotów z dużym nalotem na szybowcu klasy 18 metrowej ASG 29. W swoim dorobku posiada medale mistrzostw Polski i spore doświadczenie w zawodach rangi mistrzostw Europy i Świata. Duży nalot i doświadczenie na szybowcach klasy 18 metrowej jest dużym atutem naszego pilota. W ostatnich mistrzostwach świata i Europy w klasyfikacji indywidualnej plasował się poza pierwszą ósemką głównie z powodu braku szybowców charakteryzujących się odpowiednimi osiągami. Podczas ostatnich mistrzostw świata był w składzie reprezentacji, która zdobyła pierwsze miejsce w klasyfikacji zespołowej. Najbliższy start będzie pierwszym, podczas którego nasz zawodnik będzie miał szanse rywalizować na równorzędnym sprzęcie co powinno zaowocować znacznie lepszym wynikiem w klasyfikacji końcowej mistrzostw świata. W mistrzostwach będzie startował na własnym szybowcu klasy 18m ASG 29.

Do tej pory startował w klasie Otwartej w Mistrzostwach Europy w Finlandii (2005), we Francji (2007) i na Słowacji (2009). W Mistrzostwach Świata debiutował w 2008 roku. To będzie pierwszy start naszego zawodnika w mistrzostwach świata klasie 18 metrowej. W swojej karierze zdobył kilka medali mistrzostw Polski.

 

Christoph Matkowski podczas lotu

 

 

 

Klasa Otwarta


Wiktor Koźlik – debiutant w reprezentacji. Nie startował do tej pory w mistrzostwach Europy. Doskonale zna teren i specyfikę warunków pogodowych panujących w rejonie rozgrywania mistrzostw. Taka wiedza będzie bardzo pomocna i użyteczna wszystkim zawodnikom naszej reprezentacji . Będzie startował na własnym szybowcu Nimbus 4.

Polska zajmuje obecnie drugie miejsce w Światowym rankingu szybowcowym. Wyprzedzają nas tylko Niemcy. Indywidualnie spośród 5221 pilotów z 41 krajów całego świata, drugie miejsce zajmuje nasz pilot Sebastian Kawa a trzecie Zbigniew Nieradka. Pozostali nasi reprezentanci w światowym rankingu pilotów szybowcowych, zajmują następujące miejsca:

 

43. Christoph Matkowski

51. Tomasz Rubaj

112. Łukasz Wójcik

134. Wiktor Koźlik

 

 

Adres organizatora:

32 WORLD GLIDING CHAMPIONSHIPS

Garner Field Airport (KUVA)

Uvalde, Texas USA

 

Strona Internetowa organizatora: http://wgc2012uvalde.com/

 

 

Kontakt:

Szczegółowe informacje na temat mistrzostw wraz z galerią zdjęć <www.>. Informacji na temat zawodników i zawodów udziela trener kadry – Jacek Dankowski <j.dankowski@wp.pl>

Tel. Kom. +1 8302798840 (do 20.08.2012)