Irlandzkie nadmorskie Bray już po raz siódmy gościł największą imprezę lotniczą w Irlandii - Air Spectacular Bray 2012. Organizatorzy w komunikacie poinformowali, że w niedzielne popołudnie 22 lipca, wyczyny asów przestrzeni obejrzało ponad 80 000 osób. Szczególny klimat „Air Spectacular” zawdzięcza bajkowej lokalizacji.

Pokazy lotnicze odbywają się nad Morzem Irlandzkim. Publiczność może je podziwiać z uroczej piaszczystej plaży, która w Bray ciągnie się przez ponad 1,5 kilometra. Nad wybrzeżem tej części Irlandii góruje malownicze wzgórze.

 

 

 

 

Specyfiką tego miejsca jest zmienność pogody, o czym mogliśmy się przekonać podczas trzy godzinnych pokazów. Do chwili rozpoczęcia imprezy, udział wielu maszyn stał pod wielkim znakiem zapytania. Powód wiecznie ten sam, przy tego typu okazjach: silny wiatr i niska podstawa chmur. 
Tegoroczna impreza rozpoczęła się nietypowo od przelotu samolotu Piper PA-18A Super Cub 150 z 24-metrowym bannerem z napisem ‘YAM WILL YOU MARRY ME?’. W tym momencie akcja toczyła się na tarasie restauracji „Barracuda”. I stała się rzecz nietypowa, do której raczej nie przywykliśmy. Oto bowiem przed Damienem Murphy uklęknęła Liz Donohue. Towarzyszyła im ekipa telewizji RTE-3 oraz kilkunastu dziennikarzy i fotografów oczekujących „lotniczych sensacji”. Piękna kobieta, prosząca o rękę swojego ukochanego, zaskoczyła wybranka. Damien nie potrafił ukryć zaskoczenia, ale – na szczęście – oświadczyny zostały przyjęte. 
Po miłosnej uwerturze rozpoczęła się właściwa część pokazów lotniczych. Podniebne prezentacje rozpoczął, dwukrotnym przelotem nad Bray, Airbus A320-214 „St. Coleman”, najnowszy nabytek irlandzkich linii lotniczych Aer Lingus. Widzów urzekła retro kolorystyka samolotu. Linie te pokazały także samolot ATR-72 w niskim przelocie. Niestety, ze względu na bardzo silny wiatr, nie doleciał na miejsce pokazów De Havilland DH-84 Dragon „Iolar”, który nie mógł wystartować z dublińskiego lotniska. 
Nad plażą w Bray swoje umiejętności pilotażowe zaprezentował Gerry Humpreys, były pilot RAF-u latający Harrierami, obecnie instruktor i pilot akrobacyjny. Jego wielką pasją jest budowa samolotów i latanie na skonstruowanych przez siebie jednostkach. Podczas imprezy mogliśmy podziwiać trzy maszyny, które zbudował. Pierwszy prezentował się mini – odrzutowiec BEDE BD-5, który zachwycił widzów nie tylko prędkością przelotu, ale także wielkimi możliwościami manewrowania i zwrotnością. Podobna maszyna pojawiła się w filmie „Octopussy” (1983) opowiadająca jedną z przygód Jamesa Bonda, z Rogerem Moorem w roli głównej. Hampreys latał także samolotami Vans RV-7 (nazywanym mało pieszczotliwie „Latającą Krową”) i Aviatica Mig Bi-Plane.
Podczas „Air Spectacular” swoje umiejętności pokazała Irlandzka Straż Przybrzeżna demonstrując akcję poszukiwawczo-ratowniczą przeprowadzoną z pomocą Sikorsky S-6IN (cywilna wersja amerykańskiego dwusilnikowego śmigłowca wielozadaniowego). Irlandzkie Siły Powietrzne prezentowały ponadto samolot CASA CN-235MPA i śmigłowiec Agusta Westland AW139, oraz cztery samoloty Pilatus PC-9 (pokazy latania w zwartej formacji). Nowością był samolot szkolno-treningowy De Havilland Canada DCH-1 Chipmunk w malowaniu Irlandzkich Sił Powietrznych z 1952 roku, który niedawno został odrestaurowany i doprowadzony do stanu lotnego przez Declana Curtisa. Warto wspomnieć, że konstruktorami DCH-1 Chipmunk byli Polacy pracujący w firmie De Havilland of Canada- inż. Wsiewołod J. Jakimiuk i inż. Wiesław Stępniewski.
Gwiazdą pokazów był David Burton, znakomity irlandzki pilot akrobacyjny, który po raz pierwszy pokazał publicznie swoją nową maszynę, dwumiejscowy samolot Sbach342. 
Po raz kolejny prawdziwą furorę i aplauz zebranych zebrał niezwykle dynamiczny pokaz brytyjskiej grupy „The Blades”, latającej na trzech samolotach Extra 300L i Extra 330SC (solista). Wszyscy członkowie grupy oprócz tego, że wszyscy służyli RAF-ie, to dodatkowo łączy ich przynależność do grupy akrobacyjnej Brytyjskich Sił Powietrznych „Red Arrows”. 
Pokazy zakończyły skoki spadochronowe czterech skoczków z „Black Knights Defence Forces Parachute Team” z precyzyjnym lądowaniem na plaży tuż przed ławą publiczności.

Tegoroczne „Air Spectacular Bray” należy uznać za niezwykle udane. Po raz kolejny licznie zgromadzeni widzowie nie czuli się zawiedzeni, o czym świadczyły pełne entuzjazmu rozmowy po zakończeniu imprezy i urzeczone twarze.

 


pokaz brytyjskiej grupy „The Blades”

 


ATR - 72

 

David Brutonsamoloty Pilatus PC-9 (pokazy latania w zwartej formacji)

 

RV8Tors

 

plaża przed rozpoczęciem pokazów

 


DCH-1 Chipmunk


śmigłowiec Agusta Westland AW139

 

śmigłowiec Sikorsky S-6IN

 

 

 

tekst/foto. JOLANTA JANCZYK