Mazury Airshow 2012 to już trzecia edycja jednej z największych imprez lotniczych w Polsce. Zgodnie z tradycją impreza odbędzie się w pierwszy weekend sierpnia tj. 4-5 . Miejsce imprezy pozostaje niezmienne - giżycka plaża nad jeziorem Niegocin.

 

 

 

 

 

Na mazurskiej imprezie goszczą zawsze najlepsi piloci - Mistrzowie Polski i Świata, zespoły pokazowe i indywidualni akrobaci. Podziwiać można nowoczesne maszyny wojskowe i cywilne oraz zabytkowe konstrukcje, nawet z początków XX wieku.

Mazury Airshow to jedyne miejsce w Polsce gdzie publiczność ma okazję do podziwiania niezwykłych maszyn latających jakimi są wodnosamoloty. Tylko tutaj mogą one zaprezentować w pełni swoje możliwości lądowania i startu bezpośrednio z powierzchni jeziora, którego brzegi jeziora stanowią naturalny amfiteatr dla publiczności zapewniając świetną widoczność. Dodatkowym atutem Mazury Airshow jest fakt, że to jedyne w Polsce tej wielkości pokazy lotnicze, które można oglądać całkowicie za darmo.

 

 

Atrakcje  Mazury Air Show 2012

 

 

PBY Catalina

Niesamowita maszyna skonstruowana przed II wojną światową w celu patrolowania obszarów morskich. Olbrzymia powierzchnia skrzydeł oraz unikalna konstrukcja pozwalała temu samolotowi na utrzymywanie się w powietrzu nawet 22 godziny, zaś zasięg lotu wynosił ponad 4000 km, co na tamte czasy było wynikiem wyjątkowym. W razie gdyby podczas patrolu była taka konieczność Catalina potrafi bez trudu wylądować na wodzie, a w normalnych warunkach może operować z lotniska korzystając z wysuwanego podwozia.

 

The Flying Bulls

Latające Byki z Czech już na dobre zadomowiły się na Mazurach. Ten jeden z najbardziej znanych na świecie zespołów akrobacyjnych występował już w Polsce wiele razy, ale jak mówią członkowie zespołu, nigdzie nie ma tak wspaniałej atmosfery jak na Mazury Airshow. Dlatego w tym roku po raz kolejny mazurska publiczność zobaczy Byki w akcji. Nad powierzchnią Niegocina cztery srebrne Zliny wykonają oszałamiający pokaz przy dźwiękach klimatycznej muzyki fińskiego zespołu Nightwish.

 

The Flying Bulls

 

 

 

Uwe Zimmerman na Extra 200S

Ten sympatyczny niemiecki pilot uprawia latanie akrobacyjne hobbystycznie. Zakupił do tego celu wyczynowy samolot Extra 200 i rozrywkowo lata na pokazach lotniczych. Zimmerman szczególnie lubi pokazy w Polsce, bo jak twierdzi nigdzie nie ma takiej ciepłej atmosfery i takiej sympatycznej publiczności jak u nas. Nie możemy się więc doczekać aż żółta Extra przetnie giżyckie niebo a Uwe przez radio rzuci swoje hasło do rozpoczęcia pokazu: "Let's Rock'n'roll!"

 

Piper PA-18-150

Piękny klasyczny górnopłat, konstrukcyjnie pochodzący z lat 50. XX wieku, jest jednym z najpopularniejszych samolotów w północnej Ameryce. W wersji wyposażonej w pływaki pozwala dotrzeć wszędzie, również tam, gdzie nie ma dróg i lotnisk. Na Mazurach obejrzymy egzemplarz z Niemiec.

 

W-3RM Anakonda - Marynarka Wojenna RP

Polski śmigłowiec PZL W-3 Sokół w wersji Anakonda przygotowanej do zadań z zakresu ratownictwa morskiego, a za jego sterami profesjonalna wojskowa załoga, która zaprezentuje pokaz akcji ratunkowej prowadzonej nad i na powierzchni wody. Mazury Airshow to jedyna okazja aby zobaczyć taką akcję z bliska.

 

Biało-Czerwone Iskry
Jeden z dwóch polskich wojskowych zespołów akrobacyjnych i jedyny który lata na samolotach odrzutowych (7 x TS-11 Iskra). Za sterami maszyn najlepsi polscy piloci wojskowi. Od 1991 roku Biało-Czerwone Iskry godnie reprezentują nasz kraj na pokazach na całym świecie i są dobrze znani również mazurskiej publiczności. Zespół jest w trakcie treningów i obiecuje że w tym roku zaprezentuje się w pełnym składzie.

 

Orlik

Inny polski wojskowy zespół akrobacyjny wykorzystujący nieco spokojniejsze samoloty treningowe o napędzie turbośmigłowym - PZL-130 Orlik. Wysoki poziom wyszkolenia oraz wielka miłość do lotnictwa to elementy, które powodują, że każdy występ pilotów z Olrika pozostaje na długo w pamięci.

 

zespół akrobacyjny Orlik

 

 

 

PZL Kania - KWP Kraków

Polski śmigłowiec PZL Kania (unowocześniona wersja najpopularniejszego polskiego śmigłowca - PZL Mi-2) w wyposażeniu do zadań specjalnych Sekcji Lotnictwa Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Załogę maszyny która zaprezentuje się mazurskiej publiczności stanowić będą doświadczeni policjanci specjalizujący się m.in. w działaniach pościgowo-blokadowych, poszukiwawczych oraz akcjach antyterrorystycznych.

 

Dakota DC-3

Legendarny amerykański samolot transportowy, stworzony w 1935 roku na zamówienie American Airlines. DC-3 okazał się samolotem niezwykle udanym, długowiecznym i wdzięcznym w eksploatacji. Przez ponad 30 lat po II wojnie światowej podejmowano nieskuteczne próby stworzenia samolotu, który byłby godnym następcą DC-3. Dakota może lądować prawie wszędzie - wystarczy jej 700 m w miarę równego terenu.

 

Sikorsky S-38

W ubiegłym roku ten oryginalny samolot po raz pierwszy pojawił się w Polsce właśnie na Mazury Airshow. Według właściciela jest obecnie jedynym latającym egzemplarzem na świecie. Sikorsky to słynny samolot-amfibia, zwany też "Latającym Jachtem Odkrywców". Maszyna była w latach 20. i 30. XX wieku, wykorzystywana przez linie lotnicze oraz armię USA, ale największą popularność uzyskała dzięki wykorzystaniu przez prywatnych właścieli - podróżników, którzy mogli dzięki niej dotrzeć w miejsca dotychczas niedostępne i skorzystać z powierzchni rzeki lub jeziora jako lądowiska.

 

 

Sikorsky S-38

 

 

 

VK-9

Unikat w skali światowej - dwusilnikowy, ośmiomiejscowy samolot samodzielnie wykonany przez litewskiego projektanta - konstruktora Vladasa Kensgaila. Po raz pierwszy w Polsce samolot zaprezentuje się właśnie na Mazury Airshow. Przyleci nią do nas prosto z lotniska Ponevezys na Litwie m.in. sam konstruktor maszyny.

 

Kauno Aeroklubas [Litwa]

Litewscy piloci są stałymi gośćmi mazurskich pokazów. Samoloty na których latają to świetne radzieckie maszyny szkolne - Jakowlew Jak-52. Pomimo, że nie są to samoloty wyczynowe, doskonale nadają się do prezentacji figur akrobacji zespołowej i indywidualnej. Litwini zaś słyną z nieprzeciętnej precyzji z jaką wykonują swoje pokazy. W ubiegłym roku dali niezwykły pokaz umiejętności lecąc w ciasnym szyku z dużym samolotem transportowym Dakota DC-3.

 

J-6 Fregata

J-6 Fregata to polskiej produkcji motoszybowiec - ultralekki statek powietrzny będący skrzyżowaniem szybowca i samolotu. Zbudowany jest (podobnie jak szybowiec) z lekkich kompozytów i wyposażony w silnik spalinowy o stosunkowo niewielkiej mocy. Dzięki temu udało się uzyskać tanią w zakupie i eksploatacji, a zarazem bardzo bezpieczną maszynę pozwalającą cieszyć się podniebnym szybowaniem.

 

3AT3 Formation Flying Team

Nie jest to regularny zespół o stałym składzie, tylko grupa pasjonatów latania, w szczególności rozmiłowana w lekkim samolocie polskiej konstrukcji - AT-3. Piloci wykonują przeloty w szyku i niektóre proste figury akrobacyjne, bo latanie razem sprawia im dodatkową frajdę. Ich występy nie szokują intensywnością doznań, ale powodują, że w każdym rośnie miłość do lotnictwa.

 

Ireneusz Jesionek na Extra 300L

Wielokrotny Wicemistrz Polski w Akrobacji, dobrze znany mazurskiej publiczności - jego pokazy zawsze wzbudzają wielki zachwyt. W rękach Mistrza współczesny, jeden z najnowocześniejszych samolotów akrobacyjnych - Extra 300L, która pozwala wykonywać figury akrobacyjne z przeciążeniem sięgającym 10G! Egzemplarz którym przyleci Ireneusz Jesionek to maszyna treningowa Polskiej Kadry Narodowej.

 

 

 

PROGRAM IMPREZY

 

4 sierpnia 2012 r. (Amfiteatr i plaża miejska nad j. Niegocin)


10.00-19.00 – Dzień otwarty lotniska Mazury Residence k/Giżycka
– Dzień otwarty lotniska Wilamowo, wystawa statyczna samolotów i skoki
spadochronowe na lotnisku Kętrzyn Wilamowo – Zlot pojazdów militarnych;
– Akcja informacyjna o Narodowych Siłach Rezerwowych – Wilamowo/Giżycko;
11.00-11.20 – Uroczyste otwarcie Mazury AirShow 2012 (Amfiteatr przy plaży)
11.20-12.00 – występ Orkiestry Sił Powietrznych
12.00-14.00 – I blok pokazów lotniczych
14.00-16.00 – loty promocyjno-zapoznawcze w ramach akcji Mazury Cud Natury (z lotniska
Kętrzyn Wilamowo)
16.00-18.00 – II blok pokazów lotniczych
18.00-19.00 – loty promocyjno-zapoznawcze w ramach akcji Mazury Cud Natury (z lotniska
Kętrzyn Wilamowo)
19.00-22.00 – „Ship-Party” integracyjne spotkanie załóg lotniczych – wyłącznie dla osób
akredytowanych i zaproszonych
22.00-22.10 – pokaz sztucznych ogni na molo portu żeglugi

 

5 sierpnia 2012 r. (miejsce j.w.)


10.00-18.00 – Dzień otwarty lotniska Mazury Residence k/Giżycka
– Dzień otwarty lotniska Wilamowo, wystawa statyczna samolotów i skoki
spadochronowe na lotnisku Kętrzyn Wilamowo – Zlot pojazdów militarnych ;
– Akcja informacyjna o Narodowych Siłach Rezerwowych – Wilamowo/Giżycko;
10.00-12.00 – loty promocyjno-zapoznawcze w ramach akcji Mazury Cud Natury (z lotniska
Kętrzyn Wilamowo)
11.00-14.00 – finałowy blok pokazów lotniczych
14.00-14.30 – występ Orkiestry Sił Powietrznych
14.30-15.00 – uroczyste zakończenie Mazury AirShow 2012 oraz MZPLiM
(Amfiteatr w Giżycku)
15.00-20.00 – loty promocyjno-zapoznawcze w ramach akcji Mazury Cud Natury (z lotniska
Kętrzyn Wilamowo)

 

 

 

tekst. Mazury Airshow 2012

foto. samoloty.pl , mazuryairshow.pl