W weekend 30 czerwca – 1 lipca odbędą się międzynarodowe pokazy lotnicze w ramach VI Pikniku Szybowcowego, organizowane przez miasto Leszno oraz Centralną Szkołę Szybowcową. Będą to jedne z największych i najbardziej spektakularnych pokazów lotniczych w tym roku w Polsce. Moc wrażeń i atrakcji zapewnią znane na całym świecie zespoły akrobacyjne, maszyny wojskowe, a także oldtimery.

 

 

 

 

 

Specjalnymi gośćmi pokazów będzie ekipa Royal Jordanian Falcons, która po raz pierwszy wystąpi w naszej części Europy. Sokoły Jordanii to grupa pokazowa Jordańskich Sił Powietrznych, w której skład wchodzą piloci wojskowi. Jordańczycy zaprezentują się na czterech samolotach Extra 300Ls, jednych z najlepszych tego typu maszyn na świecie. Jordanian Falcons to bardzo widowiskowo latający zespół, co potwierdzają liczne nagrody zdobyte na światowych pokazach lotniczych.

 

Pokaz Royal Jordanian Falcons

 

 

Kolejną atrakcją podnoszącą poziom adrenaliny będą lotnicy spod znaku Czerwonego Byka – Flying Bulls Aerobatic Team, oraz Martin Sonka. Kochają przestrzeń, kochają prędkość, kochają niskie przeloty, kochają wyzwania i najtrudniejsze akrobacje!
Grupy Flying Bulls nie trzeba przedstawiać miłośnikom lotnictwa. Prowadzona przez Radkę Machovą, 63-letnią pilotkę, która sama siebie określa jako zwykłą gospodynię domową z dziwnym hobby, należy do elity czeskiego lotnictwa akrobacyjnego. Wszyscy członkowie grupy to pasjonaci lotnictwa, któremu poświęcili całe swoje życie. W locie są perfekcyjni, a oglądanie ich to prawdziwa uczta dla oka. Jedną z ich pokazowych ewolucji jest lustrzanka, figura niezwykle trudna, którą udało się opanować tylko kilku zespołom akrobacyjnych na świecie.

 

Flying Bulls Aerobatic Team

 

 

Czech Martin Sonka to z kolei jeden z najmłodszych pilotów akrobacyjnych, wchodzących w skład elity akrobatów solistów. Regularnie brał udział w zawodach Red Bull Air Race, gdzie rywalizował w gronie 15 najlepszych lotników na świecie.

 

Martin Sonka

 

 

Polskie Siły Zbrojne zadbają o to, aby było naprawdę głośno. Na niebie zaprezentują się należący do Sił Powietrznych RP samolot F-16 oraz piloci marynarki wojennej, którzy przylecą do Leszna śmigłowcem Kaman SH-2G Super Seasprite. Kolejną wojskową niespodzianką, choć naziemną, będzie prezentacja kołowego transportera opancerzonego Rosomak oraz zestawów rakietowej obrony przeciwlotniczej.

 

Miłośnicy historycznych statków powietrznych ucieszy obecność zabytkowego Boeinga Stearmana PT-17 oraz samolotu North American Trojan T-28. To niezwykłe maszyny, na których szkolili się amerykańscy piloci w ubiegłym stuleciu. Boeing Stearman został zaprojektowany w latach 30. ubiegłego wieku, podstawowe przeszkolenie przechodzili na nim przyszli piloci amerykańskich sił powietrznych oraz marynarki USA biorący udział w II wojnie światowej. Trojan T-28 to podstawowa maszyna szkoleniowa US Navy, która czasy świetności przeżywała w latach 50. i 60.

 

Boeinga Stearmana PT-17

 

 

W pokazie dynamicznym zaprezentuje się jeden z najnowszych polskich samolotów – EM-11 Orka.

Specjalną atrakcją pikniku będzie pokaz baloniarzy, którzy wzniosą się w powietrze po zmroku.

Odwiedzającym Piknik Szybowcowy w Lesznie organizatorzy zapewnili masę dodatkowych atrakcji, m.in. loty widokowe szybowcem i samolotem, wystawy czy koncerty.

Serdecznie zapraszamy do Leszna w dniach 30 czerwca – 1 lipca, aby dać się ponieść lotniczym emocjom. Do zobaczenia!

 

BIULETYN INFORMACYJNY

 

 

PROGRAM IMPREZY

 

Sobota 30 czerwca

9:00 - 14:00              Loty widokowe szybowcem oraz samolotem

12:00                         Uroczysta inauguracja budowy tunelu aerodynamicznego dla skoczków spadochronowych.

 

I Blok pokazów 14:00- 15:00

Wyrzut skoczków spadochronowych

F-16

Martin Sonka Extra 300 SR

Em-11 Orka

 

II blok pokazów 15:30 – 16:30

North American T-28 Trojan

Royal Jordanian Falcons

Skok z szybowca

EM-11 Orka

 

III blok pokazów 17:00 – 18:00

Boeing Stearman

J-6 Fregata

Akrobacja szybowcowa

The Flying Bulls Aerobatics Team

 

Niedziela 1 lipca

 

9:00 - 14:00                   Loty widokowe szybowcem oraz samolotem

 

I Blok pokazów 14:00- 15:00

Wyrzut skoczków spadochronowych

Martin Sonka - Extra 300

Em-11 Orka

 

II blok pokazów 15:30 – 16:30

North American T-28 Trojan

Royal Jordanian Falcons

Skok z szybowca

EM-11 Orka

 

III blok pokazów 17:00 – 18:00

Boeing Stearman

J-6 Fregata

Akrobacja szybowcowa

The Flying Bulls Aerobatics Team

 

 

ZAPRASZAMY NA STRONĘ ORGANIZATORA

 

 

tekst/foto .piknik.cssleszno.eu